[ad_1]

چهار س aboutال درباره دیدار روسای جمهور روسیه و ایالات متحده در ژنو

اولین دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن در 16 ژوئن در ژنو برگزار می شود. RBC متوجه شد چه کشورهایی به او روی آورده اند و انتظار می رود از نشست روسیه و آمریکا در سیاست ، اقتصاد و تجارت نتیجه بگیرند

جو بایدن و ولادیمیر پوتین

جو بایدن و ولادیمیر پوتین

(عکس: والری شریفولین / TASS)

اجلاس روسیه و آمریکا در چه شرایطی برگزار می شود؟

به دلیل جلسه ای در ویلا لا گرانژ در ژنو ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه مکث در سفرهای خارجی ناشی از همه گیری را قطع خواهد کرد – آخرین سفر او به ژانویه سال 2020 ، به حوادث اورشلیم بود. بایدن همچنین در اولین سفر خود به خارج از کشور پس از روی کار آمدن ، که از 20 ژانویه سال جاری آغاز شد ، به سوئیس خواهد آمد.

اگر به تقویم جلسات اخیر بین روسای جمهور آمریکا و روسیه نگاهی بیندازید ، متوجه می شوید که معمولاً اولین جلسه پس از تحلیف رئیس جدید ایالات متحده در بهار یا تابستان آینده برگزار می شود. پوتین در ماه مه با جورج دبلیو بوش ، در آوریل با باراک اوباما ، در ماه جولای با دونالد ترامپ و در ماه ژوئن با بایدن دیدار کرد.

مسیر بایدن برای اجلاس با پوتین مسیر سلف ترامپ را دنبال می کند ، که پس از سفر به انگلیس نیز در یک تور اروپا در یک اجلاس جداگانه دوجانبه با پوتین (در جولای 2018 برگزار شد). بایدن تور اروپا را با اجلاس G7 در انگلستان آغاز کرد و از نشست ناتو از بروکسل به ژنو می آید.

آنچه طرفین از جلسه انتظار دارند

در حالی که روابط روسیه و ایالات متحده همچنان رو به زوال است ، انتظارات از نشست فعلی طرفین بسیار کم است. “ما هیچ انتظار بیش از حد تخمینی نداریم ، هیچ توهمی نداریم که برخی” پیشرفتها “در پیش است. اما یک نیاز عینی برای تبادل نظر در بالاترین سطح در مورد تهدیدهایی که روسیه و ایالات متحده به عنوان دو قدرت بزرگ هسته ای در صحنه بین المللی می بینند وجود دارد. ” اظهار داشت 9 ژوئن – سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه. به گفته وی ، “واقعیت گفتگوی رهبران دو قدرت برجسته هسته ای مهم است.” این نگرش طرف روسی به اجلاس قبلی روسیه و آمریکا در سال 2018 است. “یوری اوشاکوف ، دستیار گفت:” هرچه ما بگوییم ، واقعیت این اجلاس برای ایجاد شیمی مناسب روابط بین روسای جمهور در آینده بسیار مهم است. ” به رئیس جمهور روسیه سه سال پیش

رهبر روسیه از ترامپ به عنوان رئیس جمهور تمجید شد منتشر شده در مصاحبه ای در 12 ژوئن ، NBC بار دیگر تأكید كرد كه وی را “یك سیاستمدار با استعداد و برجسته” می داند. پوتین از بایدن به عنوان “سیاستمداری حرفه ای” یاد کرد. در آستانه این دیدار ، رئیس جمهور آمریکا از خصوصیات سخت همکار آینده خود پرهیز کرد. اگر در ابتدای دوره خود موافقت کرد که پوتین را می توان قاتل نامید ، در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در 13 ژوئن او خود را به رهبر روسیه را نشان داد خودکامه
با این حال ، هر دو رئیس جمهور تمایل به گفتگو دارند. می تواند در چندین موضوع برگزار شود. به گفته لاوروف ، روسیه مایل است روش ایالات متحده در مورد ثبات استراتژیک و امنیت سایبری را روشن کند. بایدن گفت که ایالات متحده قصد مقابله ندارد ، اما قصد دارد درباره موضوعاتی که دو کشور فرصت همکاری دارند ، بحث کند. در میان مباحث مورد بحث ، دو کشور روابط دوجانبه ، اوکراین ، لیبی و سوریه ، کره شمالی ، افغانستان و بیماری همه گیر ویروس کرونا را ذکر کردند. این برنامه تفاوت چندانی با برنامه سه سال پیش ندارد. در آن زمان ، تمرکز بر وضعیت بحران روابط دو جانبه و راههای اصلاح آنها ، مشکلات بین المللی (سوریه ، کره شمالی و دیگر کشورها) بود.

پوتین و بایدن سطح روابط بین کشورها را به یک اندازه ارزیابی می کنند. پوتین به NBC گفت: “روابط دوجانبه ما در سالهای اخیر به پایین رسیده است.” بایدن موافقت کرد: “من فکر می کنم او حق دارد ، این پایین ترین نقطه است.” سطح نگرش ها و انتظارات به خوبی بیانگر امتناع پوتین و بایدن از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی مشترک معمول برای چنین جلساتی است.

از آخرین اجلاس ، روسیه و ایالات متحده کار مأموریت های دیپلماتیک متقابل را پیچیده تر کرده اند. در بهار ، آناتولی آنتونوف و جان سالیوان ، سفیران روسیه و آمریکا به پایتخت خود بازگشتند. روسیه با ممنوعیت استخدام روس ها در سفارت ، ایالات متحده را در لیست کشورهای غیر دوست قرار داده است که این امر باعث کاهش بیشتر تعداد سفارتخانه ها و تعلیق ویزای آمریکا برای روس ها شده است. مسکو و واشنگتن دیپلمات ها را اخراج کرده و مقامات خود را به لیست تحریم ها اضافه کرده اند (از جمله کسانی که در ایالات متحده بودند معاون رئیس ستاد سرگئی کیرینکو و رئیس FSB الکساندر بورتنیکوف و مدیر FBI کریستوفر ری). واشنگتن در زمان حکومت بایدن دو بار روسیه را تحریم کرده است. دلایل آن مسمومیت و اوضاع با رهبر مخالف الکسی ناوالنی ، مداخله ادعایی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2020 و حمله سایبری علیه “بادهای آفتابی” بود.

“من فکر می کنم در طول جلسه هر دو طرف بر روی مشخص کردن خطوط قرمز خود تمرکز خواهند کرد. این فقط نشان دادن این نیست که هر رئیس جمهور در یک مخاطب محلی و بین المللی نشان می دهد که او می تواند در مقابل یک همکار خود بایستد ، بلکه مهم است که به یک رابطه سازنده تر برویم. “قبل از RBC ، کریس تاک ، معاون ریسک سیاسی در شرکت مشاور GPW گفت: .

نتیجه سیاسی چه می تواند باشد

به گفته پوتین ، نتیجه خوب این اجلاس می تواند فرصتی برای “برقراری تماس های شخصی ما” ، “برقراری گفتگوی مستقیم” ، ایجاد “مکانیزمی برای تعامل در موضوعات مورد علاقه متقابل” باشد. کارشناسان تقریباً همان نکات کلیدی را می خوانند. همانطور که تام گراهام ، متخصص آمریكایی ، در كنفرانس قرائت های پریماكف گفت ، ادامه گفتگو پس از وی موفقیت جلسه است. به خاطر همین ، از جمله ، ما باید به “روابط عادی دیپلماتیک” برگردیم. گراهام گفت: “سفیران ما باید به صندلی های خود بازگردند تا بتوانیم روابط دیپلماتیک عادی و پایدار برای گفتگو داشته باشیم ، در این صورت موفقیت آمیز خواهد بود.”

مایکل کافمن ، کارشناس دیگر آمریکایی ، در همان کنفرانس گفت که این اجلاس می تواند زمینه ای برای ایجاد ثبات در روابط فراهم کند. به گفته وی ، رقابت بین کشورها ادامه خواهد داشت ، اما می توان مرزهای آن را مشخص کرد. سرگئی روگوف ، کارشناس روسی متقاعد شده است که جنگ سرد جدیدی در حال انجام است و هیچ پیش شرطی برای پایان آن در آینده نزدیک وجود ندارد. ما می توانیم امیدوار باشیم که از زمان اجلاس تا حدودی تنش ها را کاهش دهیم. در همان زمان ، مسکو احتمال وخامت بیشتر روابط را رد نمی کند – گفت سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه.

“من موفقیت این رویداد را در این حقیقت می بینم که بر اساس نتایج ، هر دو رئیس جمهور اعلام کردند که پیچیدگی شرایط و مسئولیت های خود را درک می کنند و بنابراین به کارشناسان دستور می دهند تجزیه و تحلیل دقیق از چگونگی اطمینان از ثبات استراتژیک را شروع کنند ، “وی گفت. RBC فیودور لوکیانف ، سردبیر روسیه در مجله Global Affairs. وی گفت ، پس از آن باید یک گفتگوی حرفه ای در مورد این مسئله بین طرفین آغاز شود. اگر این اجلاس نتایج عملی داشته باشد ، اجرای آن بایدن برای ترامپ آسان تر از ترامپ است ، زیرا او برخلاف سلف خود ، با خرابکاری سیستماتیک روبرو نیست و به طور کلی ، پیشینه اطلاعاتی این اجلاس در ایالات متحده آمریکا است. بسیار سازنده تر – لوكیانوف گفت: روسیه دیگر مانند فاكتور سیاست داخلی ترك شده است.

از نظر تجاری و اقتصادی چه انتظاراتی از اجلاس سران داریم

نیک تریکت ، تحلیلگر مستقل ریسک سیاسی و سردبیر وبلاگ OGs و OFZs ، به RBC گفت: “من انتظار ندارم که این اجلاس اخبار مثبتی در مورد تجارت ، تجارت یا دستورالعمل های تحریم به همراه داشته باشد.” تریکت افزود ، اما روابط روسیه و ایالات متحده به حدی بد است که حتی یک خبر نیز خبر خوبی نخواهد بود. کریس تاک پیش بینی کرد: “اگر اجلاس به سادگی و بدون نشانه های قابل توجه رویارویی بگذرد ، روبل و دیگر دارایی های روسیه می توانند از پشتیبانی کوتاه مدت برخوردار شوند.” این تحلیلگر گفت ، از آنجا که بایدن تمایل به استفاده از سیاست هویج و چوب دارد ، حتی اگر جلسه نسبتاً خوب پیش برود ، پس از آنکه نمی توان آن را منتفی دانست ، “شگفتی” های منفی خواهد داشت.

زمینه اقتصادی این نشست تحریم های ایالات متحده است که از 14 ژوئن لازم الاجرا شد و سرمایه گذاران آمریکایی را از خرید اوراق قرضه فدرال روسیه (OFZ) در حراج های وزارت دارایی و تصمیم دولت روسیه برای برداشت صندوق ملی ثروت در این کشور منع کرد. دارایی های دلاری کامل (NWF). توک گفت ، این واقعیت که استون زدایی از NWF اندکی قبل از اجلاس اعلام شده است ، هدف آن ارسال سیگنالی به بازارها و واشنگتن است که تحریم ها رفتار مسکو را تغییر نخواهد داد و در پاسخ ، فقط حمایت از اقتصاد کلان آن را تقویت می کند.

از سال 2014 ، روابط اقتصادی بین روسیه و ایالات متحده به طور مداوم در حال بدتر شدن است. براساس گزارش گمرک فدرال روسیه ، تجارت دوجانبه تا سال 2020 18 درصد کاهش یافته است. عرضه کالاهای روسی به آمریکا عمدتاً از محصولات کم ارزش – نفت و فرآورده های نفتی ، فولاد ، پالادیوم ، کودهای معدنی تشکیل شده است ، در حالی که روسیه به واردات هواپیماهای غیرنظامی آمریکایی ، ماشین ها و قطعات یدکی ، تجهیزات صنعتی ، داروها و تجهیزات پزشکی بستگی دارد. اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه (RSPP) پیش بینی می کند که طی 5 تا 7 سال آینده با تشدید رژیم تحریم های عمومی ، کاهش بیشتر روابط اقتصادی امکان پذیر است. گزارش برای سال 2019

تریکت متقاعد شده است که دولت بایدن به استراتژی فعلی خود در قبال روسیه ، از جمله تحریم ها ادامه خواهد داد. این کارشناس گفت: “بایدن در واشنگتن تحت فشار سیاسی زیادی قرار دارد ، که وی را مجبور می کند حداقل موضوع نگرش به مقامات روسیه را به الکسی ناوالنی و سازمان او مطرح کند.” در تاریخ 2 ژوئن ، سه ماه از زمانی که کاخ سفید رسماً پذیرفت که ناوالنی با یک سلاح شیمیایی ممنوع مسموم شده است می گذرد ، و تحت قانون کنترل سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی ایالات متحده (قانون CBW) ، بایدن برای معرفی دلیل دوم دلیل واضحی دارد ، دور اجباری تحریم ها ، اینجا را به یاد می آورد.

بلوک توصیه ویدیو

در همان زمان ، دولت ایالات متحده احتمالاً به دنبال اقدامات دیپلماتیک خاصی است ، زیرا “تا زمانی که مجبور نباشد بر عواقب اقتصادی COVID-19 غلبه کند و یکی از لیست های طولانی را انتخاب کند ، توانایی پرداخت بی وقفه پول برای روسیه و چین را ندارد.” از اولویت های سیاسی ، “می گوید تریککت. تاک موافق است: “بایدن در تلاش است تعادل برقرار کند – او از رویارویی غیرضروری با روسیه جلوگیری می کند و در عین حال رئیس جمهور خیلی ضعیفی به نظر نمی رسد.” وی گفت ، حتی اگر روابط بین روسیه و ایالات متحده بیشتر خراب شود ، بایدن سعی خواهد کرد از اقدامات بی پروا که می تواند تأثیر دومینو در بازارهای بین المللی داشته باشد جلوگیری کند.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *