[ad_1]

رهبران ارمنستان و آذربایجان توافق کرده اند که پس از دهه ها درگیری برای توسعه قره باغ کوهستانی با هم همکاری کنند ، اما در حل چندین چالش که می تواند موفقیت توافق نامه میانجیگری با کرملین در قفقاز جنوبی را مختل کند ، نتوانسته اند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، که روز دوشنبه گفتگوهای بین الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان را با نیکول پاشینیان در مسکو تسهیل کرد ، گفت که توافقنامه صلح ، که از 10 نوامبر لازم الاجرا شد ، با موفقیت اجرا شد و رهبران نتیجه گرفتند که شرایط این توافق نامه معمولاً رعایت می شود. “

رهبر روسیه توافق کردند که “گام های مشخصی برای ایجاد روابط اقتصادی و توسعه پروژه های زیربنایی” بردارند ، و افزود که گروه کاری از کارشناسان سه کشور “برنامه های مشخصی برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل و اقتصاد” تهیه می کنند. منطقه گفت “.

بر اساس اعلام گروه های امدادی ، درگیری شش هفته ای باعث کشته شدن حدود 5000 نفر شد و بیش از 100000 ارمنی قومی مجبور به ترک خانه های خود شدند. گفتگوهای روز دوشنبه اولین مذاکرات شخصی بین علی اف و پاشینیان از زمان اوج گرفتن درگیری ها با تسلط ارتش آذربایجان بر نیروهای ارمنی و به دست آوردن دوباره کنترل قره باغ و مناطق اطراف آنها بود که سه دهه پیش به ارمنستان از دست دادند.

آقای پوتین روز دوشنبه گفت که بیش از 1100 جریب زمین از مین پاکسازی شده است ، مردم محلی تحت درمان پزشکی قرار گرفته اند و بیش از 800 تن مصالح ساختمانی و 1.5 میلیون تن مواد بشردوستانه به مناطق درگیری تحویل داده شده است.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *