[ad_1]

اتحادیه اروپا تحریم های بخشی را علیه بلاروس اعمال کرده است

برای اولین بار ، اتحادیه اروپا با اعمال تحریم های بخشی علیه بلاروس ، واردات فرآورده های نفتی و کودهای پتاسیمی را ممنوع کرد. RBC تخمین می زند که این حداقل 13 درصد از کل صادرات کشور به اروپا است. لوکاشنکو با وضع حکومت نظامی به این واکنش پاسخ داد

عکس: آندری الکساندروف / RIA Novosti

عکس: آندری الکساندروف / RIA Novosti

اولین تحریم های بخشی

پنجشنبه ، 24 ژوئن شورای وزیران اتحادیه اروپا اعلام کرد در مورد اعمال تحریم های بخشی علیه بلاروس. آنها برای اولین بار برای این کشور معرفی شده اند و شامل:

  • محدودیت در تجارت محصولات نفتی ، کودهای پتاسیم و مواد اولیه برای صنعت دخانیات ؛
  • ممنوعیت تحویل محصولات دو منظوره در کشور ، فن آوری ها ، تجهیزات و نرم افزار برای رهگیری ارتباطات ؛
  • محدودیت های مالی ، از جمله بستن دسترسی به بازارهای سرمایه اروپا ، ممنوعیت بیمه برای دولت بلاروس و سازمان های دولتی. بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) تأمین مالی پروژه های بخش عمومی را متوقف کرده است. کشورهای اتحادیه اروپا همچنین باید مشارکت بانک های خود را در پروژه های دولت بلاروس محدود کنند.

این تحریم ها پاسخی به “افزایش نقض حقوق بشر ، سرکوب وحشیانه علیه جامعه مدنی ، مخالفان دموکراتیک و روزنامه نگاران و همچنین فرود اجباری هواپیمای Ryanair در مینسک در 23 مه و به دنبال آن بازداشت روزنامه نگاران رومن پروتاسویچ و صوفیه است. Sapeha. “در بیانیه ای شورای اروپا می گوید.

بسته جدید تحریم های اتحادیه اروپا به پنجمین دوره متوالی تبدیل شده است. شرکت چهارم چند روز پیش ، در 21 ژوئن ، علیه 78 نفر ، از جمله میخائیل گوتسریف ، میلیاردر روسی ، و هشت شرکت ، از جمله خودروسازان MAZ و BelAZ ، و شرکت نفت جدید ، تنها نهاد خصوصی که حق صادرات نفت را دارد ، راه اندازی شد. محصولات از بلاروس. نفت را به این کشور وارد می کند. در مجموع ، اکنون 166 نفر و 15 شرکت در کشور تحریم شده اند.

مینسک نسبت به اعمال تحریم های بخشی واکنش احساسی نشان داد. وی افزود: “ما باید به این اشرار در آن طرف مرز نشان دهیم كه تحریم های آنها ناتوانی قدرت است. و ما این کار را خواهیم کرد. “، رهبر بلاروس ، الكساندر لوكاشنكو ، كه هنگام اعلام خبر اعمال تحریم های بخشی توسط اتحادیه اروپا در حال سفر به سراسر كشور بود ، گفت. رئیس جمهور بلاروس نیز مجاز است وضع حکومت نظامی در کشور. “نباید غرق شود” – این انگیزه او برای این اقدام احتمالی بود.

در 22 ژوئن ، یوگنی لوکیانف ، سفیر روسیه در بلاروس ، به RBC گفت که اگر تحریم های بخشی اعمال شود ، مسکو به مینسک کمک می کند ، اما مشخص نکرد که چه نوع است. به گفته وی ، روسیه “تا بحرانی ترین شرایط” از مینسک حمایت خواهد کرد: “ما متحدان هستیم ، متحدان تسلیم یکدیگر نمی شوند.”

13٪ از صادرات بلاروس

براساس داده های تجاری تحلیل شده توسط RBC ، محدودیت های صادرات محصولات از بلاروس به اتحادیه اروپا حداقل 13 درصد از کل صادرات بلاروس به اتحادیه اروپا را پوشش می دهد. مجموع در سال 2020 بلاروس بیش از 4.2 میلیارد دلار کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده است.

بر اساس پایگاه داده بین المللی Comtrade ، در سال 2020 کشورهای اتحادیه اروپا کودهای پتاس را از بلاروس به مبلغ 206 میلیون دلار از جمله لهستان – با 6/77 میلیون دلار ، بلژیک – با 49 میلیون دلار وارد کردند.

کاملاً مشخص نیست که آیا این ممنوعیت شامل کودهای پیچیده بلاروسی (NPK) است که یکی از عناصر آن پتاسیم است – بر اساس پایگاه داده Comtrade ، واردات چنین کودهایی از بلاروس به اتحادیه اروپا به 116 میلیون دلار دیگر می رسد. در این بخش ، بلاروس می تواند با صادرات مجدد از طریق روسیه تحریم ها را دور بزند. این منبع مطلع از تهیه این تحریم ها به RBC گفت. این امر در صورتی امکان پذیر است که “پتاس روسی به اروپا برود و پتاس بلاروسی به روسیه”. “با این وجود ، Belaruskali (تولید کننده اصلی کودهای پتاسیم در کشور است.”) RBC) رنج خواهد برد ، محصولات آن باید ارزان تر فروخته شوند. زیرا این فقط باید تحویل فیزیکی باشد ، نه برچسب گذاری مجدد. وی توضیح داد: پتاسیم حاصل از رسوبات مختلف متفاوت است – دارای گواهی مبدأ است.

سهم بلاروسکالی از بازار جهانی پتاسیم حدود 20 درصد است. سال گذشته ، صادرات کودهای پتاسیم 2.4 میلیارد دلار برای بلاروس به ارمغان آورد و طبق داده های کمیته آمار ملی بلاروس ، مینسک در ژانویه-آوریل 2021 تا 834 میلیون دلار از صادرات پتاسیم دریافت کرد.

واردات محصولات نفتی از بلاروس به کشورهای اتحادیه اروپا در سال 2020 بالغ بر 289.5 میلیون دلار است ، از جمله در لهستان – 85 میلیون دلار ، در کشورهای بالتیک – 142 میلیون دلار.

طبق آژانس آمار اتحادیه اروپا ، سال گذشته اتحادیه اروپا حدود 1.5 میلیارد دلار مواد شیمیایی از بلاروس از جمله پتاسیم و همچنین نفت خام و محصولات مرتبط مانند سوخت و روان کننده ها به ارزش بیش از 1.2 میلیارد دلار وارد کرد. داده های نقل شده رویترز

صادرات محصولات توتون و تنباکو از بلاروس از سال 2016 طبقه بندی شده است (همچنین تهیه اسلحه ، عناصر رادیواکتیو ، فلزات گرانبها). اما طبق یوروستات ، در سال 2020 واردات تنباکو و نوشیدنی از بلاروس فقط 19 میلیون یورو است.

ماریا شاگینا ، کارشناس تحریم در دانشگاه زوریخ ، گفت: دردناک ترین تحریم ها ممنوعیت عرضه فرآورده های نفتی است. “بازارهای اصلی فروش اتحادیه اروپا و اوکراین بود و این بخش بیشترین سود را برای اقتصاد بلاروس داشت (در سال 2020 ، درآمد حاصل از صادرات بیش از 1 میلیارد دلار بود). ممنوعیت های عرضه پتاس به مشکلات کمک می کند ، اما این بازار فروش در ابتدا از بازار محصولات نفتی متنوع تر بود. وی توضیح داد: “بلاروس می تواند تجهیزات خود را به چین و برزیل هدایت کند.”

به گفته شاگینا ، تأثیر تحریم ها به سه عامل بستگی دارد: اینکه اوکراین به آنها بپیوندد ، ایالات متحده چه تحریم هایی را اعمال کند و چه مقدار روسیه آماده حمایت مالی از مینسک است. وی گفت: “در طولانی مدت ، بار مالی قابل توجه خواهد بود ، به ویژه اگر ایالات متحده تحریم های هماهنگ اعمال کند.”

منع اعطای وام

بلاروس دارای یورو باند دولتی به ارزش سررسید حدود 3.3 میلیارد دلار در سالهای 2023-2031 است (حدود 18 درصد از کل بدهی خارجی کشور). این آژانس گفت ، برخی از سرمایه گذاران غربی قبلاً این اوراق را فروخته اند و دلیل آن را هزینه های اعتبار و عدم سازگاری با اصول ESG (مسئولیت زیست محیطی ، اجتماعی و شرکتی) عنوان کرده اند. رویترز در ژوئن 2021 با این حال ، طبق رویترز، یادداشت های دولت بلاروس هنوز در سبد سهام دارندگان اروپایی مانند UBS (سوئیس) ، NN IP (هلند) ، Aberdeen Standard Investments (انگلستان) است.

اداره مخالف ضد بحران خلق بلاروس نیز اعلام کرد که اوراق قرضه یورو این کشور در تابستان سال 2020 توسط Raiffeisen Bank International (اتریش) ، Deutsche Bank (آلمان) و دوازده صندوق دیگر از اروپا و ایالات متحده خریداری شده است.

Federico Kaune مدیر نمونه کارها مدیریت دارایی UBS صحبت می کند رویترزکه حفظ یا توقف سرمایه گذاری در اوراق بهادار دولتی بلاروس به فرمول تحریم های اتحادیه اروپا بستگی دارد. اگر رهبران اروپایی فقط خرید اوراق بهادار جدید را ممنوع کنند ، دیگر نیازی به فروش آنهایی که قبلاً خریداری شده اند نخواهد بود. اگر این ممنوعیت سختگیرانه تر شود و به معاملات این اوراق بهادار در بازار ثانویه تعمیم یابد ، وجوه اروپایی احتمالاً از آنها خارج می شوند.

تا همین اواخر ، موسسات توسعه اروپا همچنین به ارائه وام های کوچک به مینسک پرداختند. از تاریخ 31 مارس 2020 ، بدهی بلاروس به بانک بازسازی و توسعه اروپا (EBRD) و بانک سرمایه گذاری نوردیک کشورهای اسکاندیناوی و بالتیک 110 میلیون دلار است که طبق اعلامیه سال گذشته اوروباندای بلاروس به 110 میلیون دلار می رسد. علاوه بر این ، سال گذشته بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) وام 15 میلیون یورویی به بلاروس را برای حمایت از سیستم مراقبت های بهداشتی تصویب کرد. با تحریم های جدید اتحادیه اروپا ، احتمالاً وام های آتی غیرممکن است.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *