[ad_1]

جو بایدن پایان ماموریت نظامی آمریکا در عراق را اعلام کرد

آمریکا پایان ماموریت نظامی خود در عراق را اعلام کرد. با این حال ، آنها به آموزش سربازان عراقی ، ارائه خدمات مشاوره و مبارزه با تروریست ها ادامه خواهند داد. تحلیلگران سیاسی معتقدند این بیانیه به نفع بغداد بوده است

مصطفی قدیمی (چپ) و جو بایدن (راست)

مصطفی قدیمی (چپ) و جو بایدن (راست)

(عکس: ایولین هاکشتاین / رویترز)

آمریکا در حال خروج از عراق است

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا پس از گفتگو با نخست وزیر عراق ، مصطفی الكادیمی ، در واشنگتن گفت ، ایالات متحده یك مأموریت جنگی را در پایان سال 2021 به پایان می رساند. نقل و انتقالات CNN

“من فکر می کنم همه چیز خوب پیش می رود. نقش ما در عراق این است که <...> ادامه آموزش [военнослужащих]، کمک ، مبارزه با دولت اسلامی (دولت اسلامی ؛ این سازمان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. – RBC) همانطور که به نظر می رسد بایدن در نشست 26 جولای گفت که ماموریت رزمی قبل از پایان سال به پایان می رسد.
وی تاکید کرد که واشنگتن از تقویت دموکراسی در عراق حمایت می کند و مایل است انتخابات پارلمانی در این کشور در ماه اکتبر برگزار شود (باید زودتر برگزار می شد ، اما در ژانویه به تعویق افتاد). رئیس جمهور بر تعهد آمریکا به همکاری های امنیتی و مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

عراق دیگر نیازی به ارتش آمریکا برای مبارزه با داعش ندارد ، اظهار داشت قدیمی در مصاحبه با این آژانس آسوشیتدپرس (AP) قبل از مذاکرات. وی گفت: نیروهای امنیتی و ارتش عراق حتی در غیاب نیروهای آمریکایی نیز توانستند از کشور دفاع کنند. قدیمی تاکید کرد که ارتش عراق سال گذشته این امر را با انجام عملیات مستقل علیه تروریست ها ثابت کرد.

این واقعیت که رئیس جمهور و نخست وزیر عراق در حال آماده سازی برای اعلام پایان ماموریت نظامی ایالات متحده در این کشور هستند ، AP روز دوشنبه به نقل از منابع گزارش داد. یکی از گفتگوکنندگان آژانس گفت که واشنگتن و بغداد در ماه آوریل در این باره به توافق رسیدند ، اما سپس برنامه خروج نیروها به تصویب نرسید.

در حال حاضر 2500 سرباز آمریکایی در عراق در سال 2020 (از داده های رسمی) تعداد آنها 5.2 هزار نفر است. CNN گزارش می دهد ، تا زمانی که واشنگتن رسمی تعداد تعداد آنها را در پایان سال اعلام نکند.


AP از توافق آمریکا برای خروج نیروهای خود از عراق تا پایان سال مطلع شدعکس: لوکاس جکسون / AP

مأموریت نظامی ایالات متحده در عراق یا جنگ در عراق در سال 2003 آغاز شد. واشنگتن با فرض اینکه دولت صدام حسین در حال توسعه سلاح های کشتار جمعی است ، این استقرار را توجیه کرد و ارتش را موظف به رهبری ائتلافی از نیروهای بین المللی کرد که با تأیید فعالیت می کنند. سازمان ملل برای سرنگونی رژیم بیشترین تعداد نیروها در سال 2008 در این کشور مستقر شده بودند – طبق تصمیم رئیس جمهور جورج دبلیو بوش ، تقریباً 158،000 نفر به آنجا اعزام شدند.


در انفجار بغداد 30 نفر کشته شدندعکس: خالد محمد / AP

در سال 2011 ، عملیات اعلام شد و بیشتر نیروهای آمریکایی به دنبال دستور رئیس جمهور بعدی باراک اوباما کشور را ترک کردند ، اما در سال 2014 به دلیل جنگ در همسایگی سوریه و تقویت داعش ، این گروه مجبور شد دوباره تقویت شود. . در ژوئن 2014 ، داعش شهر موصل عراق را تصرف کرد ، پس از آن قلمرو تحت کنترل تروریست ها شروع به گسترش سریع کرد.

بلاک ویدیویی توصیه شده

مشاوران و مربیان باقی می مانند

پیش از این ، ایالات متحده خروج نهایی نیروهای خود را از یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه ، افغانستان اعلام کرده بود. ارتش باید تا اوایل اوت برود. پس از خروج گسترده نیروهای خود ، جنبش طالبان (که در روسیه به عنوان تروریست شناخته شده است ، در روسیه ممنوع است) عملیات های تهاجمی را تشدید کرد و بخش اعظم این کشور را تصرف کرد. همزمان مقامات آمریكایی تأكید می كنند كه واشنگتن به پشتیبانی مالی چشمگیر خود از دولت مركزی افغانستان ادامه خواهد داد.

هیچ شفافیت قطعی در مورد پارامترهای حضور بیشتر آمریکا در عراق وجود ندارد. منابع رسانه ای ایالات متحده ، از جمله وال استریت ژورنال ، می گویند که ماموریت در نهایت بدون تغییر باقی خواهد ماند. تصمیم بایدن نه منجر به کاهش چشمگیر تعداد نیروهای آمریکایی در این کشور و نه تغییر اساسی در ماموریت آنها خواهد شد. تایید می کند نسخه برای مدت طولانی ، ارتش آمریکا در عراق در درجه اول به عنوان مشاور و مربی نیروهای عراقی عمل می کرد ، که آموزش آنها عمدتا در پایگاه های نظامی ایالات متحده انجام می شد. علاوه بر این ، آنها در مبارزه با تروریست ها کمک می کنند و متوقف نمی شود.

به گفته WSJ ، با توجه به همه این موارد ، اظهارات بایدن در مورد پایان ماموریت جنگی به منظور تقویت موقعیت سیاسی نخست وزیر عراق بوده است. القدیمی تحت فشار شدید نیروهای شیعه طرفدار ایران در عراق قرار دارد ، که علی رغم اینکه حمله نظامی آمریکا در بغداد در اوایل سال 2020 رئیس ارتش نخبگان ایران را به قتل رساند ، وی را به دلیل حمایت از حضور نظامی خارجی انتقاد کرده است. قدس که با عملیات ویژه در خارج سروکار دارد ، ژنرال قاسم سلیمانی.

قدمی در سفر به واشنگتن گفت که نمی خواهد کشورش به میدان نبرد بین ایران و آمریکا تبدیل شود. به گفته وی ، درخواست مربوطه به رهبری در تهران ارائه شد. وی گفت: “ما از ایرانیان و دیگران می خواهیم این حملات را که عراق و نقش آن در منطقه را تضعیف می کند ، کاهش دهند.” مطابق با محاسبات به گفته کارشناس مایکل نایتز از موسسه واشنگتن ، از ابتدای سال جاری تاکنون 24 حمله علیه پایگاه های آمریکایی ها در عراق انجام شده است که ایالات متحده با سه حمله به اهدافی در عراق و سوریه پاسخ داده است.

نحوه تأمین مالی ایالات متحده برای برنامه های خود در عراق

از سال 2014 ، ایالات متحده نزدیک به 7 میلیارد دلار برای برنامه های آموزشی و تجهیز اختصاص داده است ، با توجه به داده ها سرویس تحقیقاتی کنگره آمریکا دولت رئیس جمهور جو بایدن 345 میلیون دلار برای برنامه های آموزشی با بودجه عراق برای سال مالی 2022 ، از جمله 240 میلیون دلار برای برنامه های شبه نظامیان کرد درخواست کرده است. از سال 2016 ، ایالات متحده حداقل 405 میلیون دلار برای تثبیت وضعیت در مناطق آزاد شده از تروریست ها اختصاص داده است. برای سال مالی 2021 ، کنگره ایالات متحده 454 میلیون دلار به برنامه های حمایتی اختصاص داد و دولت برای سال 2022 448 میلیون دلار درخواست کرد.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *