[ad_1]

دبی ، امارات متحده عربی (AP) – ایران روز شنبه گفت که قصد دارد “در اسرع وقت اورانیوم را در نیروگاه هسته ای زیرزمینی فردو غنی سازی کند” و برنامه آن جای خود را به یک مرحله فنی از کلاس اسلحه می دهد. زیرا فشار را افزایش می دهد. در غرب به دلیل توافق هسته ای پراکنده.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که تنش های فزاینده ای بین ایران و ایالات متحده در روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا وجود دارد که یک جانبه ایالات متحده را از توافق هسته ای سال 2018 تهران خارج کرد.

این حادثه در اثر یک سلسله حوادث ناشی از حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی رخ داد که منجر به کشته شدن یک ژنرال ایرانی در بغداد شد یک سال پیش ، سالگرد یکشنبه هنگامی که مقامات آمریکایی اکنون نگران احتمال تلافی جویی علیه ایران هستند.

تصمیم ایران برای شروع غنی سازی با 20٪ از ده سال پیش تقریباً حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای خود را تغییر داد ، تنشی که فقط با توافق هسته ای 2015 کاهش یافت. غنی سازی مجدد با 20٪ می تواند به بازگشت به سرعت منجر شود.

هیا علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان هسته ای غیرنظامی ایرانی آموزش دیده توسط ایالات متحده ، تشریح نظامی را ارائه داد تا آمادگی آژانس خود را برای گام بعدی توضیح دهد.

صالحی به تلویزیون دولتی ایران گفت: “ما مانند سربازان هستیم و انگشتانمان روی ماشه است.” “فرمانده باید دستور دهد و ما باید شلیک کنیم.” ما برای این کار آماده هستیم و به زودی (20٪ اورانیوم غنی شده) تولید خواهیم کرد. “

کاخ سفید بلافاصله توضیحی نداد این بیانیه در ماه دسامبر توسط وزیر خارجه مایک پمپئو اعلام شد پس از تصویب پیشنهاد افزایش غنی سازی اورانیوم توسط پارلمان ایران. پمپئو این قانون را محکوم کرد و گفت: “چیزی تراژیک تر از آخرین تلاش رژیم برای استفاده از برنامه هسته ای خود برای ترساندن جامعه جهانی نیست.”

سخنگوی رئیس جمهور منتخب جو بایدن برای تیم انتقال از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

این تصمیم ایران پس از تصویب لایحه ای از سوی پارلمان به تصویب رسید که پس از آن توسط هیئت نظارت بر قانون اساسی برای افزایش فشار بر اروپا برای کاهش تحریم ها تصویب شد. وی همچنین به فشار بر رئیس جمهور تازه منتخب بایدن اشاره کرد ، وی اظهار داشت که آماده است دوباره وارد توافق هسته ای شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که ایران پس از انتشار جمعه شب خبر ، نامه ای را به اطلاع ناظران خود از این تصمیم رسانده است.

وی به ایران گفت: به منظور اجرای قانونی كه اخیراً توسط پارلمان كشور تصویب شده است ، سازمان انرژی اتمی ایران می خواهد اورانیوم با غنی سازی كم تولید كند … تا 20 درصد در كارخانه غنی سازی اورانیوم فردو. در بیانیه ای آمده است.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای افزوده است كه ایران در مورد زمان افزایش غنی سازی چیزی نگفته است ، اگرچه آژانس “به طور شبانه روزی در ایران بازرسی دارد و آنها تماس منظم خود را با فردو برقرار می كنند.” این لایحه همچنین از ایران خواسته است بازرسان خود را به حالت تعلیق درآورد ، گرچه به نظر می رسد تهران هنوز تصمیمی برای اقدام نگرفته است.

صالحی گفت: ایران برای شروع فرآیند جذب 20 درصد باید اورانیوم طبیعی موجود در سانتریفیوژهای فردو را به ماده ای تبدیل کند که قبلاً 4 درصد غنی شده است.

صالحی افزود: “این باید تحت نظارت آژانس انرژی هسته ای انجام شود.”

پس از فروپاشی توافق نامه ، غنی سازی ایرانیان در فردو ، در نزدیکی شهر مقدس iteii قم ، که حدود 90 کیلومتر (55 کیلومتر) جنوب غربی تهران است ، آغاز شد.

فورد توسط کوهها محافظت می شود و توسط سلاح های ضدهوایی و قلعه های دیگر احاطه شده است. اندازه زمین فوتبال به اندازه کافی بزرگ است که 3000 سانتریفیوژ را در خود جای می دهد ، اما به اندازه کافی کوچک و محکم است که باعث می شود مقامات آمریکایی هنگام ساخت در سال 2009 ، هدف نظامی داشته باشند. – سایت به طور عمومی افشا می شود

در توافق سال 2015 ، ایران موافقت کرد که غنی سازی خود را در ازای کاهش تحریم ها محدود کند. در این توافق نامه همچنین لازم است تا فردو به یک مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود.

در دوره نخست وزیری محمود احمدی نژاد ، تهران 20 درصد ثروتمند شده است. اسرائیل ، که برنامه تسلیحات هسته ای نامشخصی دارد ، می ترسد تهران در حال ساخت بمب باشد.

از زمان کشف فورد ، DY در حال کار بر روی بمب هایی به نام “پناهگاه” است که برای حمله به چنین مراکزی طراحی شده است. از آنجا که اسرائیل در یک لحظه تهدید به بمباران سایت های هسته ای ایران مانند فورد شد ، مقامات آمریکایی گفتند که آنها ویدیویی از بمب پناهگاه را در حال نابودی پروژه فورد در صحرای جنوب غربی آمریکا نشان داده اند.

اسرائیل که در زمان نخست وزیری بنیامین نتانیاهو به انتقاد از برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد ، روز شنبه بلافاصله اظهار نظری نکرد.

تاکنون ایران 4.5 درصد اورانیوم غنی کرده و 3.67 درصد این توافق را نقض کرده است. کارشناسان می گویند ایران در حال حاضر به اندازه کافی اورانیوم غنی شده خود برای ذخیره حداقل دو سلاح هسته ای در صورت دستیابی به آنها دارد. لونگران مدتهاست که یک برنامه هسته ای صلح آمیز داشته است.

مطابق با تصاویر ماهواره ای که آسوشیتدپرس در دسامبر به دست آورد ، جدایی طلبان جداگانه شروع به ساخت یک سایت جدید در فردو کردند.

اعلامیه ایران مصادف با سالگرد است حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در بغداد سال گذشته با سرنگونی ژنرال قاسم سلیمانی آغاز شد . بعداً حمله را دید ایرانی ها با شروع حمله ذوب بالستیک با دهها سرباز آمریكایی را در عراق زخمی كرد. تهران نیز آن شب به طور تصادفی یک هواپیمای مسافربری را در کرای سرنگون کرد ، همه 176 نفر در وارد هواپیما شد کشتن.

با نزدیک شدن به سالگرد ، DY بمب افکن های B-52 را به منطقه فرستاد و یک زیردریایی هسته ای را به خلیج فارس فرستاد.

پنجشنبه ، ملوانان در خلیج فارس عراق نزدیک مرز ایرانی ها وقتی مین لنگ را روی نفتکش پیدا کردند که او آماده بود سوخت را به تانکر دیگری متعلق به یک شرکت در بورس اوراق بهادار نیویورک بازگرداند. با این حال ، هیچ کس مسئولیت انفجار را بر عهده نگرفته است یک سری حملات مشابه در سال 2019 ، که نیروی دریایی ایالات متحده آنها را مقصر دانست . تهران از شرکت در این کار خودداری کرد.

در ماه نوامبر، یک دانشمند اورانیوم که برنامه هسته ای نظامی این کشور را دو دهه پیش ایجاد کرد اسرائیل را به حمله به تهران متهم كرد کشته شد .

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *