[ad_1]

چرا قیمت میوه های گرمسیری محبوب در روسیه به رکورد رسیده است

در ماه های اخیر ، موزهایی که روس ها به اندازه سیب زمینی خریداری می کنند ، در قیمت های خرده فروشی به شدت افزایش یافته است. از جمله دلایلی که کارشناسان ذکر کرده اند ، تضعیف روبل ، مشکلات تدارکاتی و مارک های واسطه ها است.

عکس: آندری لیوبیموف / RBC

عکس: آندری لیوبیموف / RBC

براساس گزارش Rosstat ، قیمت موز در فروشگاه ها به سطح سال 2016 بازگشته و به حداکثر مقدار خود در 5 سال رسیده است. موز در فوریه شروع به افزایش شدید کرد: سپس قیمت 1 کیلوگرم به 86.7 روبل افزایش یافت ، که 9 درصد بیشتر از ژانویه و 15 درصد بیشتر از فوریه 2020 است. قیمت ها در آوریل به اوج خود رسیدند – 89.3 روبل. برای 1 کیلوگرم ، در ماه ژوئن آنها به 84.1 روبل کاهش یافتند. اما برای اولین ماه تابستان ، که موز به طور سنتی قیمت خود را کاهش می دهد ، این بالاترین ارزش از حداقل سال 2013 است. حداکثر حداکثر قیمت در مارس 2015 ثبت شد: سپس 1 کیلوگرم به 96.2 روبل افزایش یافت.

افزایش قیمت موز در تجارت خرده فروشی نیز توسط شرکت تحقیقاتی GfK ثبت شد (تجزیه و تحلیل بر اساس خریدهای پیگیری شده از 10،000 خانوار در سراسر کشور انجام شده است): در مه 2021 1 کیلوگرم موز به طور متوسط ​​77 روبل هزینه دارد 10٪ بیشتر از یک سال قبل … هنوز اطلاعاتی برای ماه ژوئن وجود ندارد.


تورم در روسیه رکورد پنج ساله را به روز کردعکس: آندره گوردیف / ودوموستی / TASS

روسیه موز را از کجا می آورد؟

اینا گلفاند ، شریک مرکز NEO ، به یاد می آورد که روسیه کاملاً موز را از کشورهای آمریکای جنوبی وارد می کند ، در حالی که 96٪ از واردات (1.46 میلیون تن در سال 2020) از اکوادور است. سال گذشته فقط 52000 تن از کاستاریکا ، کلمبیا و گواتمالا وارد شده است.

اکوادور بزرگترین صادر کننده در جهان است: سهم این کشور تا داده ها شرکت تحقیقاتی IndexBox ، در محموله های جهانی بیش از 18 درصد است. در همان زمان ، بیشتر موزها در هند کشت می شوند که 26 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد.

روسیه بعد از ایالات متحده و چین یکی از سه واردکننده بزرگ موز است. پنج کشور اول که آلمان و ژاپن را نیز شامل می شود ، 45 درصد از کل واردات را خریداری می کنند.


محبوب ترین سبزیجات و میوه ها در میان روس ها نامیده می شود

چرا قیمت ها در حال افزایش است؟

تقاضا برای موز در جهان در طی همه گیری همچنان زیاد است: در پایان سال 2020 ، IndexBox آن را 124 میلیون تن تخمین زده است که 6 درصد بیشتر از سال 2019 است. تقاضای شدید در برابر اختلالات زنجیره تأمین به دلیل همه گیری ، منجر به افزایش قیمت ها شد که “از کشوری به کشور دیگر” متفاوت بود. در روسیه ، طبق IndexBox ، موز به میزان قابل توجهی افزایش یافت – یک و نیم برابر در سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال 2020. از جمله دلایل ، تحلیلگران به ترکیبی از عوامل اشاره دارند: تقاضای پایدار در کشور ، تضعیف روبل در برابر دلار و کمبودهای محلی تأمین از اکوادور.

بلوک توصیه ویدیو


رسانه ها از مشکلات خرده فروشان در خرید موز مطلع شدندعکس: سرگئی بوبیلوف / TASS

خرده فروشان روسی به دلیل کاهش برداشت در اکوادور در میان شرایط نامساعد جوی و فعالیت آتشفشان سانگای که به محصولات صدمه زده است ، در خرید موز و افزایش 40 درصدی قیمت عمده فروشی دچار مشکل شده اند. گزارش ها در فوریه امسال ، “كومرسانت”. طبق گزارش سرویس گمرک فدرال ، تحویل از اکوادور در سه ماهه اول سال 2021 با 11٪ کاهش به 378.4 هزار تن رسیده است. صادر کنندگان برای حمل میوه ، ترافیک در بنادر و سایر کشورها در حمل کانتینر و ظروف یخچال دار مشکل دارند. ایرینا کوزی ، مدیرکل آژانس صنعتی FruitNews را یادداشت می کند.

گلفاند می گوید ، در پایان سال 2019 ، یک سری اعتراضات اجتماعی در اکوادور اتفاق افتاد و کشور را فلج کرد ، سپس در سپتامبر 2020 و مارس 2021 فوران آتشفشانی همه گیر اتفاق افتاد ، که کیفیت این میوه ها را تحت تأثیر قرار داد. علاوه بر این ، قیمت ها تحت تأثیر تهدید انقراض کامل موز در آمریکای جنوبی به دلیل بیماری قارچی نژاد گرمسیری نژاد 4 (TR4) ، که عمدتا بر روی انواع کاوندیش صادر شده تأثیر می گذارد ، تحت تأثیر قرار گرفته اند – موارد آلودگی قبلاً در پرو مشاهده شده است ، RBC


Roskachestvo سموم دفع آفات را در موزهای ارگانیک اکوادور پیدا می کندعکس: ویتالی تیمکیو / RIA Novosti

ناتالیا باغداساریان ، سخنگوی Triny Fresh SA ، یک شرکت اکوادوری که موز را به روسیه صادر می کند ، گفت: تأمین کنندگان اکوادوری خودشان قیمت موز را افزایش نداده اند. به گفته وی ، در اکوادور قیمت موز به دلار در سطح سال های گذشته باقی مانده است و افزایش قیمت ها نتیجه گمانه زنی های واسطه هایی است که آنها را در روسیه می فروشند. بغداساریان گفت: قیمت رسمی صادراتی که اکوادور برای قراردادهای سالانه ارائه می دهد 6.25 دلار برای هر جعبه موز است (این قیمت خود میوه است ، تأمین کنندگان 2-2.5 دلار اضافی برای هر بسته پرداخت می کنند) و این قیمت برای سالهای زیادی تعیین شده است. . فعالیت آتشفشان ها در اکوادور یک پدیده ثابت است و به گفته گفتگوی RBC تأثیر قابل توجهی بر میزان برداشت و صادرات نداشته است. اما او اذعان می کند که امسال برخی از شرکت ها از نظر لجستیکی دچار مشکل شده اند.

میخائیل گلوشکوف ، مدیر اجرایی اتحادیه ملی میوه و تره بار گفت: در زمستان برای تهیه موز از اکوادور مشکلاتی وجود داشته است ، اما اکنون وضعیت در حال تثبیت است و تامین کنندگان هیچ اطلاعاتی در مورد افزایش قیمت ندارند.

به گفته گلفاند ، نقش اصلی را نرخ ارز روبل ایفا می کند و پویایی قیمت ها از تغییرات نرخ ارز عقب است: فروش مانده محصولات وارداتی قبلی و مذاکره مجدد در قراردادها با در نظر گرفتن حدود 2-3 ماه طول می کشد. گزارش قیمت های جدید علاوه بر این ، قیمت ها تحت تأثیر همه گیری قرار می گیرند ، زیرا واردکنندگان مجبورند هزینه های اضافی را برای رعایت اقدامات بهداشتی افزایش دهند.

طبق مرکز NEO ، بزرگترین وارد کننده موز در روسیه گروه خرده فروشی X5 Group (زنجیره های Pyaterochka ، Perekrestok و Karusel) و به دنبال آن زنجیره Magnit است. در سال 2014 ، ساختار آن هر پنجم موز را به روسیه وارد می کرد. RBC سوالات خود را به نمایندگان خرده فروشان ارسال کرد.

چند بار روس ها موز می خورند؟
قیمت موز در اواخر ماه ژوئن در جریان خط مستقیم ولادیمیر پوتین ذکر شد: از رئیس جمهور س wasال شد که چرا موز اکوادوری در فروشگاه ارزان تر از هویج منطقه همسایه است. به عنوان نمونه ، نویسنده سوال برچسب های قیمت را نشان داد که در آن موز 78 روبل است. در هر 1 کیلوگرم ، و هویج – 110 روبل. پوتین توضیح داد که افزایش قیمت مواد غذایی یک روند جهانی است و هویج های او امسال کافی نبوده است ، بنابراین آنها از خارج از کشور وارد می شوند – معمولاً از بلاروس یا ترکیه. در ماه ژوئن ، هویج به شدت افزایش یافت و تقریباً با یک قیمت متوسط ​​موز گرفتار موز شد: طبق گزارش Rosstat ، 1 کیلوگرم هویج به طور متوسط ​​فقط 1.29 روبل بود. ارزان تر از 1 کیلوگرم موز – 82.79 روبل.


پوتین پاسخ داد که چرا موز اکوادور ارزان تر از هویج روسی استعکس: سرگئی سوبوتین / RIA Novosti

طبق GfK ، روس ها موز را بیشتر از هویج و تقریباً به اندازه سیب زمینی می خرند. خانواده های روسی در سال 2020 به طور متوسط ​​13 بار موز ، سیب زمینی – 14 بار ، هویج – حدود 9 مورد خریداری کردند. طبق گزارش Rosstat ، موز 0.34٪ از کل هزینه های مصرف کننده 566 کالا و خدمات را نشان می دهد. برای مقایسه ، برای سیب این رقم 0.61٪ ، پرتقال – 0.35٪ ، سیب زمینی – 0.42٪ ، هویج – 0.12٪ است.

کوزی گفت: موز با سیب و مرکبات در میان سه میوه پرطرفدار هستند که حدود 70 درصد کل مصرف در روسیه را تشکیل می دهند. به گفته وی ، سهم موز در مصرف در سال های اخیر رو به رشد بوده است: یکی از دلایل مشکل در تهیه و افزایش قیمت سیب است که در سال 2014 پس از تحریم واردات محصولات از کشورهای غربی رخ داده است. گلوشکوف توضیح داد ، هنگامی که سیب گران می شود ، مصرف کنندگان موز را به عنوان جایگزین ترجیح می دهند ، زیرا خوشمزه ، ارزان و مقوی هستند.

وزارت کشاورزی ترجیح می دهد در مورد قیمت خرده فروشی موز اظهارنظر نکند.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *