[ad_1]

بخشهای تخصصی لایحه استفاده از ارتباطات ویدئویی برای افتتاح حسابهای بانکی را مورد انتقاد قرار دادند

اگر بانک ها مجاز به جذب مشتری جدید از طریق ارتباطات ویدئویی باشند ، کلاهبرداران می توانند از موقعیت استفاده کنند ، بانک مرکزی می ترسد: آنها “جعل عمیق” ایجاد می کنند و گذرنامه جعلی می کنند. به گفته فعالان بازار ، این خطرات می توانند جبران شوند

عکس: یاروسلاو چینگایف / TASS

عکس: یاروسلاو چینگایف / TASS

استفاده از ارتباط تصویری برای افتتاح حساب از راه دور برای مشتریان جدید بانکی ، خطرات قابل توجهی از جمله جعل گذرنامه ، استفاده از فناوری DeepFake (جایگزینی تصویر شخص) یا استفاده از آرایش حرفه ای را به همراه دارد. این موضوع در پاسخ بانک مرکزی به لایحه اتحادیه بانک های روسیه با پیشنهاد اصلاح قانون مبارزه با پولشویی بیان شده است تا بانک ها این فرصت را داشته باشند که از راه دور برای مشتریان جدید حساب های خود را برای صدور وام رهنی باز کنند.

پاسخ های مشابهی توسط وزارت دارایی و Rosfinmonitoring ارسال شده است. RBC با اسناد آشنا شد (آنها در آوریل آماده شدند) ، صحت آنها توسط دو شرکت کننده در بازار مالی و همچنین الکسی وویلوکوف ، معاون رئیس ADB تأیید شد. به گفته کارشناسان ، غلبه بر خطرات ممکن است – برای این ارتباط ویدیویی باید همزمان با روش های دیگر برای تأیید هویت مشتری استفاده شود.


سرویس های پرداخت از بانک مرکزی خواستند تا حساب ها را از طریق پیوند ویدیویی مجاز کندعکس: Komsomolskaya Pravda / مطبوعات جهانی نگاه

سخنگوی بانک مرکزی به RBC گفت: “ما در حال حاضر با ذینفعان در حال یافتن راه حل های قابل قبول برای ایمن ، قابل اعتماد و راحت بودن خدمات شناسایی ویدئو هستیم.”

بانک ها می خواهند از طریق ویدئو چه خدماتی ارائه دهند

فعالان بازار بیش از شش ماه پیش آزمایش قالب ویدئو را آغاز کردند: در پاییز سال 2020 ، شورای ملی بازار مالی (NSFM) ، که بانک های بزرگی را گرد هم می آورد ، درخواستی را برای احراز هویت آزمایشی مشتریان از طریق ارتباط تصویری به بانک مرکزی ارسال کرد. در “محیط شن و ماسه تنظیم کننده” (چنین مکانیزمی برای آزمایش فن آوری های جدید بدون خطر نقض قانون استفاده می شود). NSFM پیشنهاد كرد چنین امكانی برای افتتاح حساب برای افراد معلول و همچنین حساب های مربوط به حقوق و مزایای اجتماعی ارائه شود.

مانده این حساب ها ، طبق ابتکار عمل ، نباید بیش از 100 هزار روبل باشد و حجم معاملات ماهانه – 60 هزار روبل. هجده م institutionsسسه اعتباری مجبور بودند در این طرح آزمایشی شرکت کنند. شرکت کنندگان خاطرنشان کردند که سیستم بیومتریک یکپارچه (UBS) موجود ، که برای شناسایی از راه دور شهروندان ایجاد شده است ، محبوب نیست و بنابراین به فرصت های کار از راه دور جایگزین نیاز دارد. ایده انجمن بانک های روسیه مشابه این آزمایش است ، اما مربوط به بخش دیگری است – وام مسکن.

فناوری و رسانه ها


دولت بیومتریک را “مأموریت اصلی” می نامدعکس: ولادیمیر گردو / TASS

بانک مرکزی چه خطراتی را پیدا کرد:

  • خطرات کلاهبرداری مربوط به جعل کامل یا جزئی سند (به عنوان مثال جایگزینی عکس) ، اثبات هویت یک شهروند و فقدان مکانیسم تأیید گذرنامه ؛
  • خطرات کلاهبرداری به دلیل عدم امکان تأیید اینکه شماره تلفن استفاده شده متعلق به مشتری است و نه به مهاجمی که وی را معرفی می کند.
  • خطرات بالا در زمینه امنیت اطلاعات و مبارزه با پولشویی و همچنین در زمینه تأمین مالی تروریسم.
  • خطر دستکاری تصویر در طول یک جلسه ویدیویی (DeepFake ، فناوری اشتراک چهره).
  • خطر تغییر شخصیت مشتری “با کمک ماسک صورت فن آوری” (ماسک های 2D و 3D ، آرایش حرفه ای ، عکس).

وزارت دارایی و Rosfinmonitoring خطرات مشابهی را ذکر کردند. در همان زمان ، وزارت دارایی متذکر شد که برای توسعه مکانیزم شناسایی از راه دور ، وزارت علوم دیجیتال ، همراه با وزارت دارایی ، FSB و بانک مرکزی ، قصد دارند آزمایشی را انجام دهند که اجازه ثبت فردی از داده های بیومتریک آنها توسط افراد. در سیستم بیومتریک یکپارچه (UBS) ، که توسط Rostelecom در حال توسعه است. برای این منظور ، آنها می توانند از یک برنامه تلفن همراه امن استفاده کنند. سرویس مطبوعاتی وزارت علوم دیجیتال به RBC تأیید کرد که “امکان ثبت نام خودکار داده های بیومتریک در EBS بدون مراجعه شخصی به دفاتر بانک در حال بررسی است.” بانک مرکزی افزود: “این روش باعث افزایش تعداد شهروندانی می شود که می توانند خدمات مالی و غیرمالی را از راه دور دریافت کنند.”


بانک ها افتتاح حساب مشتری را از طریق پیوند ویدیویی آزمایش می کنندعکس: آرتم گئوداکیان / TASS

اکنون ، برای ارسال نمونه های صوتی و تصاویر چهره ، باید از یک شعبه بانک بازدید کنید – ثبت نام در EBS به شما امکان می دهد خدمات بانکی از راه دور را در هر موسسه اعتباری دریافت کنید. EBS چندان محبوب نیست: این شامل حدود 200 هزار نمونه بیومتریک است و Sberbank ، که فقط داده های بیومتریک را جمع آوری می کند ، از جمله از طریق تلفن همراه خود ، – حدود 34 میلیون. برای تسریع در پر کردن EBS ، Sberbank و Rostelecom در ماه آوریل اعلام کردند که قصد دارند یک سرمایه گذاری مشترک ویژه راه اندازی کنند: هر کدام 49٪ دریافت می کنند ، 2٪ سرمایه گذاری مشترک متعلق به دولت خواهد بود.

آندری ایملین ، رئیس هیئت مدیره به RBC گفت: NSFM پاسخ لایحه ADB را بررسی کرده و منتظر تصمیم نهایی بانک روسیه در مورد نتایج پروژه آزمایشی است: “خطرات ذکر شده واضح است و در ابتدا همانطور که در خلبان ما ارزیابی شد همچنین در پاسخ به س toالات بخشها. آنها به لطف بررسی جامع مشتری که ما پیشنهاد می دهیم (شناسایی گذرنامه ، بررسی شماره تلفن ، شناسه عکس) در ترکیب با محدودیت های اساسی (افتتاح فقط یک حساب با محدودیت پرداخت کوچک) و مانده حساب) ، با موفقیت تسطیح می شوند. “

حکم بانک مرکزی هنوز قطعی نیست – در پاسخ او توضیح داد که اکنون ، همراه با نهادهای دولتی علاقه مند ، در حال آماده سازی نتیجه گیری در مورد کار این سرویس است. این نهاد نظارتی نوشت: “مسئله استفاده از سیستم های ارتباطات ویدئویی یا سایر روش های فنی ، علاوه بر EBS ، برای شناسایی از راه دور مشتری ، نیاز به تحقیقات اساسی دارد.” نماینده وزارت دارایی در پاسخ به این درخواست فقط خلبان را تأیید کرد. Rosfinmonitoring س questionsالاتی را درباره این پروژه به بانک مرکزی ارسال کرد.

فناوری و رسانه ها


وزارت حمل و نقل معرفی گسترده داده های بیومتریک در فرودگاه ها را پیشنهاد کرده استعکس: یوری اسمیتوک / TASS

چرا “خلبان پرواز نکرد”

یک منبع در یکی از بانکهای بزرگ درگیر در پروژه آزمایشی NSFR در “محیط شن و ماسه نظارتی” بانک مرکزی گفت که خطرات توصیف شده واقعی است ، “بنابراین خلبان بلند نشد.” به گفته لیودمیلا سوکولووا ، رئیس بخش نظارت بر امور مالی بانک زنیت ، در حال حاضر اقداماتی برای به حداقل رساندن آنها آماده شده است و به طور کلی شناسایی ویدئویی “برنامه ریزی شده است تا در مناطق دورافتاده که هیچ شعبه ای از موسسات اعتباری وجود ندارد استفاده شود.”

دیمیتری کوزنتسوف ، مدیر روش و استاندارد سازی در فناوری های مثبت : این به این واقعیت منجر می شود که “بانک واقعاً نمی داند که آیا با مشتری خود ارتباط برقرار می کند یا با دوقلوی دیجیتال مشتری ایجاد شده”.

آندری گولوف ، مدیر اجرایی Security Code می گوید: جعل داده های ویدئویی به اندازه کافی ارزان است و می تواند توجه غیرضروری مجرمان اینترنتی را به خود جلب کند: “کلاهبرداران قادر خواهند بود ویدئو را با آنچه می خواهند جایگزین کنند و به عنوان مشتریان مجاز به عملیات بانکی دسترسی پیدا کنند.” این کارشناس ادامه داد ، با این حال ، این روش های شناسایی را می توان با عوامل مجوز اضافی استفاده کرد یا فقط برای عملیات کم خطر استفاده کرد.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *