[ad_1]

مقامات در حال سخت گیری وام های رهنی هستند

بانک مرکزی تصمیم گرفته است وام های رهنی بانک ها را با پرداخت کم پیش پرداخت از ماه آگوست محدود کند. به گفته رگولاتور ، در بازار ساختمان های جدید ، سهم چنین وام هایی از 24 به 45 درصد افزایش یافته است که آسیب پذیری بانک ها در برابر شوک های احتمالی را افزایش می دهد.

عکس: سمیون لیخودیف / TASS

عکس: سمیون لیخودیف / TASS

هیئت مدیره بانک مرکزی تصمیم گرفته است شرایط صدور رهن با پیش پرداخت کم به بانک ها را سخت تر کند ، او می گوید در پیام کنترل کننده برای چنین وام هایی ، از اول آگوست سال 2021 ، نسبت حق بیمه به ریسک افزایش می یابد که باعث می شود بار سرمایه بیشتر شود و جذابیت آنها برای بانک ها کمتر شود.

حق بیمه برای وام های رهنی افزایش می یابد ، که با اقساط اولیه 15-20 of از قیمت خانه صادر می شود: هرچه بار بدهی بیشتر وام گیرنده ، که وام را با اقساط اولیه کم دریافت می کند بیشتر باشد ، کسر بیشتر به ذخیره بار در سرمایه بانک ها. به عنوان مثال ، برای وام های کم پرداخت برای وام گیرندگان با سطح بالای بار بدهی (شاخص شدت بدهی ، که منعکس کننده نسبت پرداخت ماهانه وام به درآمد ، بیش از 80٪ است) ، حق بیمه از 80 100٪ به طور کلی ، افزایش سهمیه ها از 10 به 30 درصد خواهد بود. بستگی به کیفیت وام گیرنده دارد.


وزارت ساخت و ساز از گسترش وام های ترجیحی در تمام مناطق روسیه حمایت کرده استعکس: کنستانتین کوکوشکین / مطبوعات جهانی نگاه

چرا بانک مرکزی تصمیم گرفت محدودیت هایی اعمال کند

بانک مرکزی گفت: “افزایش حق بیمه به شما کمک می کند انگیزه بانک ها برای گسترش وام با ارائه وام های با پیش پرداخت کم به وام گیرندگان کاهش یابد.” در همین زمان ، افزایش کسورات به ذخایر باعث تسریع در تشکیل یک بافر کلان (صندوق سرمایه) برای وام های رهنی می شود و از انعطاف پذیری بانک ها در برابر سناریوهای بالقوه استرس اطمینان می یابد.

بانک مرکزی پس از شیوع همه گیر حمایت از وام ، حاشیه وام های رهنی را با پیش پرداخت کم کاهش داد ، اما در آوریل 2021 رئیس تنظیم کننده الویرا نبیولینا گفت که کیفیت وام های مسکن در حال کاهش است. “سال گذشته ، برای حمایت از وام ، حق بیمه وام ها را با پرداخت اولیه از 15 به 20٪ کاهش دادیم ، بازگشت به سطح قبل از همه گیری را ضروری می دانیم ، این موضوع را با فعالان بازار در آینده نزدیک بحث خواهیم کرد” – اشاره شد رئیس بانک مرکزی

با تحریک تصمیم خود ، بانک مرکزی گفت که از اواسط سال 2020 ، رشد قیمت املاک و مستغلات مسکونی به طور قابل توجهی تسریع شده است ، که به طور قابل توجهی از افزایش درآمد خانوار فراتر می رود. در سه ماهه اول سال 2021 ، قیمت مسکن در بازار اصلی 6.6 درصد (در سالانه) و در بازار ثانویه 13.6 درصد افزایش یافت. در همین زمان ، درآمد واقعی یکبار مصرف جمعیت در سه ماهه اول سال 2021 3.6 درصد نسبت به مدت مشابه قبل از بحران سال 2020 کاهش یافت.


مالک مشترک Sovcombank هنگام صدور رهن به سه تابو اشاره کردسرگئی هاتیمسکی

در این شرایط ، بر اساس اعلام بانک مرکزی ، اهمیت پرداخت اولیه افزایش یافته است. این شاخص با فرکانس پیش فرض وام ارتباط برقرار می کند و توانایی پرداخت بدهی وام را مشخص می کند. در همین زمان ، بانک ها سهم وام های پیش پرداخت را افزایش می دهند. بانک مرکزی یادآوری می کند: “این امر به ویژه در مورد بازار رهن اولیه صادق است ، که بخشی از آن به دلیل شرایط برنامه های وام رهنی ترجیحی دولت است که حداقل پیش پرداخت آن 10-15٪ است.” در نتیجه ، سهم وام های کم پرداخت از 24 درصد در سه ماهه دوم سال 2020 به 45 درصد در سه ماهه اول 2021 افزایش یافت (در بازار ثانویه رشد فقط 3 واحد درصد بود – از 30 به 33 درصد).

نرخ رشد بازار رهن همچنان بالا است (23 درصد به صورت سالانه از اول آوریل 2021) ، که منجر به تجمع سریعتر وام با پیش پرداخت کم و افزایش آسیب پذیری موسسات اعتباری می شود.

تصمیم بانک مرکزی برای افزایش حق بیمه وام های رهنی همزمان با پایان برنامه وام مسکن ترجیحی است که براساس آن بانک ها وام مسکن 6.5٪ یا کمتر صادر می کنند. این برنامه تا تاریخ 1 ژوئیه 2021 معتبر است و تاکنون دولت تصمیم نگرفته است که آیا این برنامه تمدید می شود و اگر چنین است ، با چه قالبی. نمایندگان بانک مرکزی بارها اظهار داشتند که ادامه برنامه به شکل فعلی می تواند منجر به گرم شدن بازار وام شود.


سهم وام های مسکن که توسط روس ها تأیید شده بود حداقل به چهار سال کاهش یافتعکس: سرگئی ارموخین / TASS

آیا لازم است بازار وام مسکن خنک شود

حجم زیادی از وام های رهنی با پیش پرداخت کم با ترس بانک ها به دلیل خاتمه پیش بینی شده برنامه ترجیحی توضیح داده می شود. کنستانتین بورودولین ، مدیرعامل گفت: “از ابتدای سال ، به دنبال اعلام برنامه های محدود کردن وام های ترجیحی ، بانک ها امکان فسخ آن را در برنامه های خود گنجانده و تقاضای مصرف کننده را از راه های دیگر از جمله با کاهش پیش پرداخت تحریک کرده اند. رتبه بندی بانکی. آژانس ملی رتبه بندی. کاهش پرداخت وام های رهنی در آینده با افزایش بدهی های معوقه همراه است ، بنابراین این سختگیری به موقع است: این کارشناس ادامه داد: بانک مرکزی روسیه می خواهد کیفیت فعلی سبد وام های رهنی را حفظ کند.

الكساندر سارایوو ، مدیر عامل رتبه بندی موسسات اعتباری “Expert RA” ، گفت: اندازه گیری جدید بانك مرکزی برای بازار كه از قبل منتظر تأخیر است ، حیاتی نخواهد بود. “عوامل اصلی کاهش سرعت وام در بازار وام ، تغییر نرخ بهره در اقتصاد ، کاهش حجم برنامه ترجیحی و کاهش تقاضا نسبت به سال گذشته است. بیشترین وام گیرندگان در سال گذشته وام مسکن دریافت کردند (از جمله برای اهداف سرمایه گذاری) ، “وی گفت ، با اشاره به اینکه Expert RA پیش بینی کندی رشد 5 واحد درصدی را دارد. نسبت به سال گذشته طبق اطلاعات بانک مرکزی در سال 2020 ، بانک ها 1.7 میلیون وام رهنی به ارزش 4.3 تریلیون روبل صادر کرده اند. در سال 2019 – 1.3 میلیون وام برای 2.8 تریلیون روبل.

میخائیل دورونکین ، مدیر عامل آژانس رتبه بندی NKR ، گفت: پایان برنامه ترجیحی منجر به کاهش وام در بازار اولیه خواهد شد ، حتی اگر حق بیمه افزایش نیابد ، زیرا قیمت وام مسکن به طور قابل توجهی برای همه وام گیرندگان افزایش می یابد. در سال جاری ، بانک مرکزی چرخه کاهش نرخ سود اصلی را به اتمام رساند و شروع به افزایش آن کرد.

دورونکین اضافه می کند ، قیمت ها در بخش وام با پیش پرداخت 15 تا 20 درصد ممکن است به دلیل نوآوری های تنظیم کننده ، بیشتر افزایش یابد ، اما بعید به نظر می رسد که این امر تأثیر مهمی در بازار داشته باشد. وی گفت: “با این حال ، افزایش اصلی این وام ها دقیقاً به وام های ترجیحی برمی گردد ، در بازار ثانویه سهم این وام ها اندکی افزایش یافته است.” “در عین حال ، برای جلوگیری از کاهش قابل توجه تقاضای وام های رهنی ، برعکس ، بانک ها ممکن است سعی کنند رشد نرخ بهره را فقط با افزایش وام برای وام گیرندگان با بار بدهی سنگین محدود کنند.”


بانک ها پس از تصمیم بانک مرکزی اجازه افزایش نرخ بهره وام و سپرده ها را دادند


Герман Греф


<div id=

“/>

سارایوو گفت: “افزایش نرخ بهره با ریسک بالا عمدتا از طریق نرخ بهره بالاتر در بازار تأثیر خواهد گذاشت.” “بانک ها مجبور خواهند شد که ریسک های افزایش یافته را در نرخ بهره خود لحاظ کنند ، که این ممکن است بهره تعدادی از وام گیرندگان را کاهش دهد. وی گفت: بانک مرکزی خطرات را در تکرار نرخ رشد سال گذشته مشاهده می کند ، وی گفت: “بازار وام گیرندگان حلال در کشور ما کاملاً محدود است ، درآمد خانوارها رو به کاهش است و این باعث ایجاد خطر بدهی بیش از حد می شود.”

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *