[ad_1]

آژانس های وصول ، افزایش دو برابری در سهم وام های مشکلی را که توسط وام گیرندگان جوان گرفته شده ، ثبت می کنند

فعالان بازار به RBC گفتند که سازمان های سرمایه گذاری خرد امسال فروش فعالانه بدهی به مشتریان زیر 25 سال به مجموعه داران را آغاز كردند. سهم جوانان در این تاخیرها ، از جمله وام های روزپرداخت ، به 20٪ افزایش یافت

عکس: دیمیتری فئوکتیستوف / TASS

عکس: دیمیتری فئوکتیستوف / TASS

در سال 2021 ، بانک ها و سازمان های سرمایه گذاری خرد (MFI) شروع به فروش فعالانه بدهی های مشکل دار به مشتریان جوان – وام گیرندگان زیر 25 سال کردند. در سه ماهه اول ، طبق گفته انجمن ملی آژانس های جمع آوری حرفه ای (NAPKA ، RBC ) در مقایسه با سه ماهه اول “قبل از همه گیری” سال 2020 ، سهم بدهکاران جوان تقریباً دو برابر شده است و از 9.7٪ جهش کرده است. گردآورندگان بیشتر اوقات حتی با جوانترین گیرندگان اعتبار خرد 18 تا 20 ساله شروع به کار می کنند.

“رشد غیرعادی” در سهم پیش پرداخت کنندگان جوان نیز در Debex ثبت شده است که دارای یک بستر آنلاین برای فروش بدهی های معوقه است. به گفته وی ، در سال 2020 ، کمتر از 10 درصد از بدهکاران MFO که بدهی های آنها به جمع بدهکاران ختم شد ، بیش از 20 سال نداشتند. و طبق نتایج سه ماهه اول سال جاری ، این شاخص به 21.7 درصد افزایش یافته است. در سه ماهه دوم ، سهم بدهکاران جوان به 15 درصد کاهش یافت. Debex این تعدیل را با این واقعیت توضیح می دهد که اطلاعات کامل مربوط به دوره گزارش هنوز در دسترس نیست.

الكساندر دانیلوف ، مدیر عامل Debex ، توضیح می دهد كه سهم بدهكاران در سنین دیگر واقعاً تغییر نكرده است – می توان در نظر گرفت كه تأثیر همه گیری در جوانان نسبت به سایر گروه های مشتری شدیدتر است.

بر اساس آمار NAPCA ، بدهی های جوانان نه تنها توسط صندوق های بین المللی بلکه توسط بانک ها به طور فعال تری به جمع کنندگان فروخته می شود. در سه ماهه اول ، وام گیرندگان زیر 20 سال 0.7٪ از تعداد پرونده ها را در مقابل 0.2٪ یک سال قبل تشکیل می دهند. سهم کم این گروه سنی بدهکاران در انجمن با این واقعیت توضیح داده می شود که بانک ها کمتر از صندوق های سرمایه گذاری مالی تمایل به وام دادن به جوانان دارند.


دریافت کنندگان اصلی اعتبارات خرد 20 ساله بودندعکس: Kiril Zikov / AGN

چرا جوانان در همه گیری از اعتبار خرد استفاده کردند؟

یوری کودریاکف ، مدیر عامل شرکت بازار مالی Unicom 24 ، گفت: سهم وام گیرندگان جوان MFI از سال 2020 در حال افزایش است. “دلایل مختلفی وجود دارد. این توسعه فعال کانال های فروش از راه دور توسط خود موسسات مالی بین المللی است – به طور معمول ، محصول آنلاین برای مخاطبان جوان قابل درک است. دوم ، صندوق های اطلاعاتی به دنبال مخاطبان جدیدی هستند. سوم ، جوانان در حال فعالیت و استقلال بیشتری هستند ، از 18 سالگی شروع به کار می کنند و سعی می کنند بدون کمک والدین نیازهای خود را برآورده کنند. “

طبق آمار بانک مرکزی ، حداقل از سال 2018 سهم اعتبار خرد آنلاین به طور مداوم در حال افزایش است (پی دی اف) در سه ماهه چهارم سال گذشته ، 75 درصد وام های پرداخت کوتاه مدت (PDL) از راه دور صادر شده است ، در بخش وام های میان مدت IL سهم وام های آنلاین به 22 درصد رسیده است.

در طول همه گیری ، دانیلوف معتقد است که جوانان از MFI برای “پیچ و تاب” وام می گیرند: “بسیاری فکر می کردند که باید یک یا دو ماه دوام بیاورند و همه چیز درست می شود.” در ژوئیه-آگوست سال 2020 ، روس های زیر 30 سال بزرگترین گروه وام گیرندگان بودند که توسط دفتر ملی اعتبارات تاریخ (NBCH) تخمین زده شده است. در ماه آگوست ، آنها 31.4 درصد از تعداد را به خود اختصاص دادند. این اداره در آمار خود وام گیرندگان زیر 25 و 20 سال را مشخص نکرده است.


سهم وام گیرندگان MFI طی چهار سال به اوج خود رسیدعکس: میخائیل ژبانکوف / TASS

نگرش های مالی بین المللی بزرگ نسبت به وام گیرندگان جوان متفاوت است. برخی از شرکت ها به RBC گفتند که آنها درخواست جوانترین مصرف کنندگان را رد می کنند. به عنوان مثال ، MigCredit و Lime-Loan فقط با مشتریان بالای 21 سال و سیستم عامل Webbankir بالای 20 سال کار می کنند. در گروه Eqvanta (مارک BystroDengi) ، سهم مشتریان 18-20 ساله در حال حاضر 5-7٪ است ، زیرا طبق گفته مدیر عامل سرگئی وسوفشچوک از اواسط سال گذشته دو برابر شده است. گروه فینبریج سال گذشته نیز روی جوانان شرط بندی کرد. “مارک Money Now ما به طور آزمایشی تعداد وام های جوانان در نیمه اول سال 2020 ، یعنی قبل از همه گیری را افزایش می دهد. پس از تجدید نظر در سیاست ارزیابی ، تعداد وام گیرندگان جوان افزایش یافت ، اما نه به میزان قابل توجهی “، شریک مدیر گروه لئونید کورنیلوف گفت.

اولسیا کیسه لوا ، مدیرعامل Lime-Loan ، توضیح می دهد: “ما درک می کنیم که هر ساله تعداد جوانان شاغل در حال افزایش است ، اما از نظر آماری میزان بدهی بالقوه معوقه در این گروه از شهروندان بیشتر از سایرین است.”

در جوانترین گروه مشتریان (20 تا 22 سال) سطح پیش فرض وام 3 درصد است. Ponomarev از وببانکیر موافق است که بالاتر از نمونه کارها به عنوان یک کل است. وی گفت ، اما این بحران به وام گیرندگان آموخته است كه در مورد مشكلات مالی دقت بیشتری داشته باشند. “مردم” پول “اضافی” نمی گیرند ، یعنی مقدار وام مورد نیاز را با حداکثر دقت محاسبه می کنند و سعی می کنند در اسرع وقت آن را بازپرداخت کنند. این امر در مورد همه دسته وام گیرندگان ، از جمله جوانان صدق می کند. “


صندوق های بین المللی پول می خواهند بدون در نظر گرفتن بار بدهی مشتریان وام های بیشتری صادر کنندعکس: ویکتور کوروتایف / کامرسانت

کورنیلوف اذعان می کند که برخی از صندوق های سرمایه گذاری بین المللی ، که نمونه کار خود را از مشتریان جوان در طی همه گیری ایجاد کرده اند ، “به طور پیش فرض با طرف دیگر این رشد روبرو شده اند.” وی افزود: “ما از نظر جمع آوری بدهی برای این بخش به اقدامات جداگانه ای نیاز نداشتیم.”

وسوفشچوک می گوید ، در سه ماهه چهارم سال 2020 ، رشد ناچیزی در جرم وام هایی که به مشتریان 18-20 ساله اعطا شده است ، وجود دارد. به گفته وی ، این رشد ناچیز است و بدهی هایی که در نیمه دوم سال گذشته بوجود آمده است می تواند امسال به جمع کنندگان برسد.


بانک مرکزی از افزایش چشمگیر میزان بازپرداخت وام های خرد در پایان سال خبر دادعکس: پاول بدنیاکوف / RIA Novosti

نگاه معالجین به بدهکاران جوان

وسوفوشوک از Eqvanta می گوید ، اکنون قصد فروش مشتریان جوان به جمع کنندگان بدهی وجود ندارد. به گفته وی ، صندوق های بین المللی پول در تلاشند آن قسمت از نمونه کارها را به طور پیش فرض بفروشند ، که این نشان دهنده کارایی پایین هزینه ها در دادرسی است.

از پایان سال 2020 ، اوراق بهادار در بازار واگذاری تقریباً دو برابر شده است و بر این اساس ، بخشهایی از بدهکاران که برای فروش در اینجا و اکنون کارآمدتر هستند ، بدون طرح دعوا ، مدیر عامل گروه Eqvanta را توضیح می دهد: “این به احتمال زیاد در جایی که بدهکاران جوان وجود دارد. که بهترین نظم پرداخت و کار ناپایدار را ندارند. “

پاول میمل ، مدیرعامل دفتر اول وصول می گوید: “جوان سازی” سبد بدهی روندی است که در سال جاری شدت خواهد گرفت. وی وام گیرندگان جوان را مشتری امیدوار می داند: “در حال حاضر ، درآمد آنها واقعاً کم یا ناپایدار است ، اما پس از مدتی بدهکاران جوان به دلیل داشتن یک خانواده ، نیازهای جدید و منابع مالی فعالانه روی بدهی های معوقه خود کار می کنند. بدون استفاده از اعتبارات اعتباری عملا غیرممکن است. “

آنتون دیمیتراکوف ، مدیر کل آژانس جمع آوری EOS ، گفت: بدهی های جوانان ، اگر نه تنها صندوق های بین المللی پول بلکه بانک ها را نیز در نظر بگیریم ، در مجموع 2.3٪ موارد فروخته شده به شاکیان است. وی نتیجه گرفت و هیچ تحریف قابل توجهی هنگام کار برای وام گیرندگان زیر 25 سال هنوز انتظار نمی رود.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *