[ad_1]

جستجوهای گسترده از مدافعان حقوق بشر در بلاروس انجام شد

مدافعان حقوق بشر و فعالان سازمان های غیردولتی در بلاروس جستجو شدند و این اقدامات را انگیزه های سیاسی خواندند. الكساندر لوكاشنكو درباره آغاز “كار” عليه NGO ها و NGO ها هشدار داد

والنتین استفانوویچ

والنتین استفانوویچ

(عکس: TUT.by)

ده ها آدرس را جستجو کنید

ده ها نفر از فعالان حقوق بشر ، فعالان و روزنامه نگاران بلاروسی در 14 ژوئیه جستجو شدند ، گزارش ها پورتال Tut.by (مسدود و محروم از وضعیت رسانه در بلاروس) و سایر نشریات محلی.

از جانب داده ها مرکز حقوق بشر “Viasna” (محروم از ثبت نام دولت) ، جستجو در وکیل سازمان ولادیمیر Labkovic و یک عضو شورای “Viasna” والنتین Stefanovich انجام شد. همسر وی ، آلینا ، گفت پلیس همه تجهیزات را توقیف کرده و استفانوویچ بازداشت شده است. در طول روز هیچ ارتباطی با رئیس مرکز ، آلس بیالیاتسکی وجود نداشت.


این کانال دولتی از اعتراف یک مرد روس بازداشت شده در بلاروس خبر دادایگور دودنیکوف

در خبر مصاحبه با RBC ، سرویس خبری وسنا تصریح کرد که در حکم جستجو برای استفانوویچ به دو ماده از قانون مجازات بلاروس اشاره شده است: 342 (سازماندهی اقداماتی که نظم عمومی را به شدت نقض می کنند) و 243 (فرار مالیاتی). این سرویس پیشنهاد می دهد: “احتمالاً سایر مدافعان حقوق بشر که امروز تحت بازجویی قرار گرفته اند تحت همین مقالات قرار می گیرند.”

این سازمان افزود ، جستجو در خانه روزنامه نگار و فعال حقوق بشر سرگئی سیس ، مدیر مرکز تحول حقوقی Lawtrend ، اولگا اسمولیانکو انجام شد. مقامات همچنین آندره پولودا ، فعال حقوق بشر و هماهنگ کننده کارزار مدافعان حقوق بشر علیه مجازات اعدام و اوگنیا بابائوا ، فعال حقوق بشر را بازداشت کردند.

همچنین با جستجو آمد به کمیته هلسینکی بلاروس و دفتر مخالف در مینسک آزادی. پلیس هایی که در دفتر را شکستند نیز گزارش ها انجمن روزنامه نگاران مستقل بلاروس.

اقدامات تحقیقاتی نه تنها در مینسک ، بلکه در سایر شهرهای بلاروس نیز به طور فعال انجام شد. Mediazone گزارش ها برای جستجوی فعال حقوق بشر برست ، کیریل کوفانوف توسط سازمان Human Constanta مستقر در مینسک. نیروهای امنیتی در پولوتسک آمد به رئیس شعبه محلی اتحادیه آزاد کارگران بلاروس نیکولای شارا (این سازمان گفت که جستجو در یک پرونده جنایی تحت ماده هتک حرمت از ساختمان ها و خسارت اموال در حال انجام است). با همین مقاله ، مظنون فعال حقوق بشر ایگور کازمرچاک ، سردبیر پورتال اورشا orsha.eu است. از جانب داده ها صبح ، کازمرچاک موفق شد اعلام کند که او را بازداشت کرده اند و به وایتبسک برده اند ، بعداً ارتباط با او قطع شد.

ویاسنا گزارش داد ، بازرسی از اموال فعال حقوق بشر ویکتور سازونوف در Grodno انجام شد. رایانه ها و تلفن های وی توقیف شد و سازونوف را با خود بردند.

RBC درخواستی را به کمیته تحقیق بلاروس ارسال کرد ،

بلوک توصیه ویدیو

از جانب مرکز اطلاعات “وسنا” ، از ظهر ، پس از بازجویی از 12 نفر ، بازجویی از پنج نفر دیگر ، از جمله نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2010 یاروسلاو رومانچوک و دفاتر 12 سازمان ، بازداشت یا برای بازجویی منتقل شدند. در کل ، از داده ها دفتر تخصص و ارتباطات اروپا (که در 14 ژوئیه نیز جستجو شد) حدود 3000 انجمن عمومی و 300 بنیاد در بلاروس فعالیت می کند.

“پاکسازی ریشه ای”

“انگیزه واقعی آزار و اذیت ، مبارزه بی انصافی ما با کل جامعه حقوق بشر در بلاروس برای ارتقا حقوق بشر و ارزشهای دموکراتیک ، در برابر شکنجه و رفتارهای بیرحمانه ، غیرانسانی ، تحقیرآمیز و اقدامات ما برای حمایت از حقوق بشر ، قانون قانون زندگی ، آزادی ، بیان و اجتماعات مسالمت آمیز – از جمله اکنون ، در بحران عمیق پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 “- او می گوید در بیانیه ای که بعد از ظهر 14 ژوئیه توسط وسنا منتشر شد.

کمیته هلسینکی بلاروس و مرکز حقوق بشر ویاسنا قدیمی ترین سازمان های غیردولتی در بلاروس هستند که در حمایت از حقوق بشر فعالیت دارند. “وسنا” در سال 1996 تاسیس شد ، در سال 2003 این مرکز از ثبت دولت محروم شد. رهبر آن ، آلس بیالیاتسکی ، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2010 بازداشت شد و در سال 2011 ، وی به دلیل فرار مالیاتی به 4.5 سال زندان محکوم شد. در سال 2014 ، او زود آزاد شد. در سال 2020 ، به همراه سایر مدافعان حقوق بشر بلاروسی ، بیالیاتسکی اخذ شده جایزه آزادی اندیشه ساخاروف ، ارائه شده توسط پارلمان اروپا.

در اوایل آوریل ، دادستان کل بلاروس آندره شو اعلام کرد که در حدود 3000 پرونده جنایی به اصطلاح “اعتراضی” در جریان است. از آن زمان ، دادستانی جمهوری جمهوری موارد جدیدی را گزارش کرده است. فعالان حقوق بشر بلاروس تشخیص می دهد 526 نفر زندانی سیاسی هستند. در ماه ژوئن ، ویاسنا گزارش داد که بازداشت معترضان ، و همچنین بازداشت شهروندان به دلیل استفاده از نمادهای سفید-قرمز-سفید ، از جمله در خانه ها و سرزمین های شخصی ادامه دارد. در ماه ژوئن ، طبق گفته وسنا ، دادگاهها حداقل 25 جریمه نقدی و حداقل 94 بازداشت اداری را با مدت كلی 1447 روز و اطلاعاتی درباره دستگیری 246 نفر صادر كردند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت گذشته و اعتراضات بعدی ، معترضین و کسانی که شورای هماهنگی مخالفان را تشکیل دادند ابتدا بازداشت شدند. بازداشت و تعطیلی رسانه های مستقل به دلایل مختلف آغاز شد. در ماه مه ، جستجوهای متعددی در دفاتر محبوب ترین خبرنامه مستقل در بلاروس – Tut.by. انجام شد. در 8 ژوئیه ، روزنامه مخالف بلاروس ، ناشا نیوا ، گزارش هایی را درباره جستجوهای روزنامه نگاران گزارش داد.

آرتم شرایبمن ، تحلیلگر سیاسی بلاروسی گفت: “حالا نوبت مدافعان حقوق بشر است.” به نظر وی ، اقدامات مقامات پاسخی به تحریم هایی است که قبلاً اتحادیه اروپا علیه مقامات بلاروس اعمال کرده بود و محدودیت های بخشی ، هدف از اقدامات مینسک نشان دادن عملکرد این تحریم ها در جهت مخالف است. به گفته این کارشناس ، اقدامات مقامات بلاروس ممکن است با هدف نشان دادن عدم پذیرش اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم ها بیشتر باشد ، اما این کارزار علیه مدافعان حقوق بشر ممکن است اقدامات جدیدی را برای تحت فشار قرار دادن رژیم تحریک کند.

جستجوی مدافعان حقوق بشر یک روز پس از دیدار الکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهور بلاروس ، از ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در سن پترزبورگ انجام شد. آقای لوکاشنکو به پوتین گفت که بلاروس کار فعال خود را با سازمان های غیردولتی مختلف ، سازمان های غیردولتی و رسانه های غربی آغاز کرده است. “کسانی که دموکراسی را در اینجا به ما دادند ، اما در واقع آن را کاشتند. و نه دموکراسی ، بلکه این وحشت ، – گفت آیا اوست؟ “” آنها از خارج بودجه تأمین می شدند. و همه ما فکر کردیم: خوب ، این دموکراسی است ، بیایید صحبت کنیم ، بیایید همکاری کنیم. بنابراین ما نتیجه گرفتیم. ” کشورها و سازمان های غربی که از آنها در بلاروس پشتیبانی می کنند ، لوکاشنکو را مسئول اعتراضات گسترده سال گذشته دانسته اند.

در 8 ژوئیه ، کنستانتین بیچک ، معاون بخش تحقیقات KGB KG بلاروس ، از آغاز عملیات پاکسازی رادیکال این کشور خبر داد. “KGB بلاروس هفته گذشته به خود می بالید که در حال انجام یک عملیات ملی برای” پاکسازی رادیکالها “است. اکنون می بینیم که این پاکسازی در عمل چیست. همه بازداشت شدگان باید امروز آزاد شوند و اقدامات تروریستی علیه جامعه مدنی باید فوراً پایان یابد. “

طرفداران مخالفت از جامعه حقوقی اخراج شدند

در 8 ژوئیه ، دیمیتری لائوفسکی ، که از منافع رئیس سابق Belgazprombank ، ویکتور باباریکو دفاع می کرد ، از کانون وکلای شهر مینسک اخراج شد.

در 14 ژوئیه ، وکیل آنتون گشینسکی ، که از یگور دودنیکوف روسی که در مینسک بازداشت شده بود و وکیل خانواده صوفیا ساپگا روس دستگیر شده بود ، دفاع کرد ، از پروانه سلب شد.

در کل پنج نفر از ابتدای سال از جامعه حقوقی خارج شده اند ، گزارش ها انجمن وکلای جمهوری خواه بلاروس (BRCA). در این بیانیه آمده است: “هرکسی که از وکالت خارج شود باید منحصراً از خود آزرده شود.”

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *