[ad_1]

روسیه شکایتی علیه اوکراین در دادگاه حقوق بشر اروپا تشکیل داده است

روسیه در اولین شکایت بین ایالتی خود به برجام ، ده ادعا علیه اوکراین مطرح کرد ، از تبعیض علیه مردم روسی زبان تا سقوط پرواز MH17 در ژوئیه 2014. این پرونده ممکن است سالها طول بکشد

عکس: وینسنت کسلر / رویترز

عکس: وینسنت کسلر / رویترز

به گفته دادستانی کل روسیه که از ماه ژوئیه به جای وزارت دادگستری به عنوان نماینده دادگستری در حقوق بشر اروپا ، روسیه با درخواست تجدیدنظر بین ایالتی علیه اوکراین به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه کرده است. دادخواست روسیه روسیه علیه اوکراین اولین دادخواست بین ایالتی در تاریخ است که توسط مسکو به دادگاه اروپا ارسال شده است.

آنچه مسکو از آن شکایت کرد

ده مورد در لیست ادعاهایی است که مسکو علیه کیف دارد:

  • مرگ مردم در طی یورو میدان در سال 2014 ، در آتش سوزی در خانه اتحادیه های کارگری در اودسا در همان سال و در طی یک عملیات مداوم در دونباس ؛
  • “عمل سرکوب آزادی بیان و آزار و اذیت مخالفان” با ممنوعیت کار رسانه ها و روزنامه نگاران ؛
  • تبعیض علیه جمعیت روس زبان و جابجایی زبان روسی از حوزه عمومی.
  • تبعیض علیه تجارت روسیه ؛
  • از دست دادن جان و تخریب اموال در نتیجه گلوله باران توسط نیروهای مسلح اوکراین در خاک همسایه روسیه ؛
  • سکونت ساکنان دونباس برای شرکت در انتخابات دولت مرکزی.
  • مسدود کردن کانال کریمه شمالی “به عنوان منبع اصلی آب شیرین برای ساکنان شبه جزیره کریمه” ؛
  • حملات به نمایندگی های دیپلماتیک روسیه
  • سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی در 17 ژوئیه 2014 “به دلیل عدم موفقیت مقامات اوکراین در بستن حریم هوایی منطقه نظامی” ؛
  • “امتناع از ارائه کمک حقوقی لازم به نهادهای تحقیقاتی روسیه در تحقیقات درباره جنایات ارتکابی.”

براساس این اطلاعیه مطبوعاتی ، تشکیل پرونده شکایت با هدف “جلب توجه دادگاه اروپا و کل جامعه جهانی به نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر توسط مقامات اوکراین است.”

دنیس مالیوسکا ، رئیس وزارت دادگستری اوکراین ، گفت که روسیه انتظار دارد قریب الوقوع در دادرسی با اوکراین در ECHR شکسته شود. از سال 2014 ، اوکراین 9 شکایت بین ایالتی علیه روسیه تشکیل داده است. آخرین مورد در فوریه سال جاری است. در آن ، كیف اظهار داشت كه مسكو “عمل اداری كشته شدن عمدی دشمنان احتمالی فدراسیون روسیه” را در قلمرو این كشور و خارج از كشور ادامه می دهد و آنها “توسط دولت مجازات می شوند”.

چگونه روسیه از استدلال های خود حمایت کرد

به گفته دادستان ها ، اوکراین حقوق و آزادی های شهروندان اعم از اوکراینی و روس را نقض کرده است. به گفته دادستان کل کشور ، به مدت هفت سال ، مقامات این کشور اقدامات ملی گرایان و “ترور ملی” را که به جنگ در دونباس تبدیل شده “تشویق و منعکس” کرده اند. به گفته مسکو ، این درگیری ها نیز با نقض بی شماری همراه است: آدم ربایی شهروندان ، حمله به کاروان های بشردوستانه ، “گلوله باران بی رویه” زیرساخت های غیرنظامی ، شکنجه.

طبق گفته وزارت روسیه ، اقدامات کیف تعدادی از مواد کنوانسیون حقوق بشر را نقض می کند. وی همچنین خاطرنشان کرد که در نتیجه گلوله باران از اوکراین ، “تعداد قابل توجهی از شهروندان روسیه کشته شدند” ، از جمله در روسیه – ساکنان دونتسک (شهر مشهور روسیه در منطقه روستوف) ، کویبیشف و سایر شهرک ها ، و همچنین کارمندان نقطه روسی “Gukovo”. اما تعداد قربانیان و نام آنها و همچنین شرایط دیگر مشخص نشده است.

اروپایی کنوانسیون حقوق بشرکه براساس آن کمیسیون حقوق بشر اروپا عمل می کند ، در سال 1950 تصویب شد. روسیه این مصوبه را در سال 1998 تصویب کرد. این کنوانسیون از حق زندگی حمایت می کند ، شکنجه ، رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز را ممنوع می کند ، حق آزادی و امنیت شخصی ، دادرسی عادلانه و غیره را تضمین می کند. مطابق با اصلاحاتی که در تابستان سال 2020 در قانون اساسی انجام شد ، تصمیمات ارگان های بین دولتی ، از جمله دادگاه ها ، اگر متناقض قانون اساسی در روسیه قابل اجرا نیست.

در مورد سقوط پرواز MH17 ، دفتر دادستانی کل ادعا می کند که کیف مسئولیت کامل این حادثه را بر عهده دارد. “… نقض جدی هنر. 2 کنوانسیون (حق زندگی) <...> هنر 3 کنوانسیون (منع شکنجه) در رابطه با عدم اقدام برای بستن حریم هوایی آن “، – در توضیح آمده است. در این ضمیمه آمده است ، اوکراین همچنین تحقیق مستقلی و م intoثر درباره شرایط عدم تعطیلی حریم هوایی توسط مقامات مسئول انجام نداده است ، در حالی که کیف شواهد جعلی ارائه می دهد تا مسئولیت این فاجعه را به گردن روسیه بیندازد. (یک تیم تحقیق بین المللی در حال تحقیق درباره سقوط است و روند آن در هلند ادامه دارد.)

دادستانی کل با اشاره به نقض اصول آزادی بیان ، خاطرنشان کرد که از سال 2014 ، سیاستمداران و روزنامه نگاران مخالف به طور فیزیکی در اوکراین حذف شدند. این آژانس اظهار داشت که هیچ تحقیق مستقلی در مورد مرگ اپراتور کانال یک روسیه آناتولی کلیان و خبرنگار VGTRK آنتون ولوشین و دیگران در سال 2014 انجام نشده است. طرف روسی از بسته شدن هر دو کانال تلویزیونی اوکراین (112 اوکراین ، NewsOne و ZiK) غافل نبوده است. ) و منابع روسی زبان کانال یک ، VGTRK و دیگران.

روسیه دلیل غیرقانونی بودن محاصره آب کریمه در امتداد کانال کریمه شمالی را که اوکراین معرفی کرد ، با این واقعیت توضیح می دهد که رودخانه دنیپر ، که کانال را تغذیه می کند ، مرزی است و از منطقه اسمولنسک سرچشمه می گیرد. طبق گفته دادستانی کل ، بسته شدن کانال حداقل سه ماده کنوانسیون را نقض می کند.

چرا روسیه تصمیم به طرح این شکایت گرفت

ده روز پس از انتشار مقاله ولادیمیر پوتین درباره وحدت تاریخی روس ها و اوکراینی ها ، شکایتی به ECHR ارسال شد. همانطور که سخنگوی دیمیتری پسکوف رئیس جمهور توضیح داد ، در این مقاله ، پوتین از “روندهای بسیار بسیار منفی که اکنون در اوکراین در حال انجام است” صحبت کرد. پسکوف گفت: “روسیه حق دارد انتظار پاسخگویی کمیسیون حقوق بشر به این روندهای منفی را داشته باشد.” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ، ماریا زاخارووا در جلسه توجیهی اظهار داشت که شکایت بین ایالتی آخرین چاره بود ، اما “تمام صبر و شکیبایی تمام می شود”.

آندری کورتونوف ، مدیرکل شورای روابط خارجی روسیه می گوید ، ممکن است نسخه های مختلفی از دلیل تشکیل پرونده اکنون وجود داشته باشد: “این ممکن است به دلیل خستگی مسکو در انتظار تحولات مثبت از ولادیمیر زلنسکی ، رئیس جمهور اوکراین باشد. دیدار پوتین با رئیس جمهور آمریكا و بایدن حقوق بشر در غرب. ” با این وجود ، وی خاطرنشان کرد ، طرح شکایت “تلاشی جالب در ضد حمله است” ، زیرا بسیاری از مقامات روسی گفته اند که روسیه هیچ ارتباطی با برجام ندارد و نباید برای پرونده هایی که قبلاً رسیدگی شده غرامت پرداخت کند. به گفته کورتونوف ، اگر فرجام خواهی رد شود ، موقعیت کسانی که خواهان استعفای کمیسیون حقوق بشر اروپا و به طور کلی شورای اروپا هستند ، در کشور تقویت می شود.

چه مدت می تواند یک دادخواست طول بکشد؟

دیمیتری ددوف ، قاضی کمیسیون حقوق بشر روسیه به اینترفاکس گفت: “این یک روند جالب خواهد بود.” به گفته وی ، این بررسی می تواند کاملا طولانی باشد.

بررسی یک اقدام در دادگاه حقوق بشر با تعیین میزان قابل قبول بودن آن آغاز می شود. یکی از معدود اختلافات رسمی بین شکایت بین ایالتی و شکایت شهروندان از دولت این است که پرونده اول بلافاصله برای رسیدگی در اتاق توزیع می شود ، فقط توسط یک قاضی یا کمیسیون سه قاضی Kiril Koroteev ، رئیس ، قابل قبول نیست عمل بین المللی Agora ، توضیح داده شده به RBC. کروتیف توضیح داد که معیارهای پذیرش شکایات بین ایالتی همان شکایات منفرد است ، از جمله “کشور کاندیدا باید نشان دهد که جبران خسارات در کشور پاسخ دهنده به اتمام رسیده است.”

این بدان معناست که قربانی نقض کنوانسیون باید از طریق دادگاه های متعددی در کشور پاسخگو که کمیسیون حقوق بشر آنها را موثر می داند ، مراجعه کند. کوروتایف افزود: برای طرح شکایت از اوکراین ، تقریباً همیشه از یکی از دادگاه های تجدیدنظر در دیوان عالی کشور تصمیم به انصراف گرفته می شود.

این لزوماً به معنای محاکمه روسیه به عنوان یک کشور در دادگاه اوکراین نیست. کشور متقاضی می تواند به دادرسی موجود در مورد دادرسی اداری یا کیفری اتباع خود در برابر مقامات دولت پاسخگو اعتماد کند. برای مثال ، اوکراین هنگام طرح شکایت از روسیه ، به احکام دادگاه روسیه علیه تاتارهای کریمه استناد می کند ، وکیل توضیح داد.

این کارشناس ادامه می دهد ، پرونده های بین ایالتی در کمیسیون حقوق بشر در اروپا بسیار کم است ، در حدود 30 مورد در یک تاریخ 70 ساله ، اما 10-12 مورد اخیر موارد اخیر مربوط به درگیری های روسیه ، گرجستان و روسیه و اوکراین و همچنین قره باغ کوهستانی است . اسلوونی شکایتی را علیه کرواسی تنظیم کرد ، اما این پرونده غیر قابل قبول اعلام شد به گفته کوروتایف ، رسیدگی به شکایات بین ایالتی زمان بسیار طولانی می برد. تصمیم نهایی – در مورد دومین دادخواست گرجستان علیه روسیه – 12 سال طول کشید. پس از بررسی این ادعا ، دادگاه حقوق بشر در ژانویه سال جاری حکم داد که روسیه نمی تواند تحت کنوانسیون اروپایی حمایت از حقوق بشر و آزادی های بنیادی در قبال حوادثی که در اثر عقب راندن حمله نظامی گرجستان به یک نیروی صلح انجام شد ، مسئولیتی داشته باشد. و جمعیت غیرنظامی محلی در اوستیای جنوبی از 8 تا 12 آگوست 2008


برجام ادعاهای گرجستان علیه روسیه در سال 2008 را بی اساس دانست.پیامدهای درگیری نظامی در اوستیای جنوبی

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *