[ad_1]

جنجال بر سر توافق نامه سرمایه گذاری اتحادیه اروپا و چین

برچسب ها: # اتحادیه اروپا ، # ایالات متحده ، # بایدن ، # شی جین پینگ ، # چین ، # تجارت ، # توافق

28 ژانویه 2021 | از: malecon | اقتصاد ، جهان بدون شرح

(اقتصاددان)

مشاهده متن اصلی

مقامات و دیپلمات های اروپایی درباره ارزیابی اینکه این توافق به چین امتیازات سیاسی زیادی داده است ، بحث کرده اند.

رهبران چین معتقدند که چرخ تاریخ به سمت چین چرخانده شده است. آنها با الهام از رشد سریع اقتصادی چین ، با موفقیت از گسترش کرونا 19 در کره جلوگیری کردند و به رسمیت شناخته شدند. آنها همچنین واکسن های خود را تولید می کنند و از آنها برای متحدان پشتیبانی می کنند. رهبری حزب کمونیست چین این موفقیت را “تغییری بزرگ که صدها سال است مشاهده نشده است” ارزیابی می کند. من فکر می کنم در حالی که وضعیت جهانی چین به تدریج در حال افزایش است ، دموکراسی های گرفتار رکود اقتصادی و درگیری های سیاسی عقب مانده اند.

در آغاز سال 2021 ، توافق نامه سرمایه گذاری بین اتحادیه اروپا و چین به امضا رسید. این توافق نگرانی ها درباره وابستگی اروپا به بازار چین را برطرف می کند و پس از لازم الاجرا شدن این توافق نامه ، برخی از قدرت های اروپایی از نظر اقتصادی بسیار به چین نزدیکتر می شوند. علاوه بر این ، در پاسخ به انتقاد از کار اجباری در چین ، شامل تعهد به تلاش های مستمر دولت چین برای رعایت استانداردهای بین المللی مربوط به کار اجباری است.

این توافقنامه تأثیر سیاسی به چین داد. این یک گام جلوتر از تلاش های رئیس جمهور آمریكا جو بایدن برای فشار بر چین بود. از نظر اقتصادی ، شرکتهای خودروسازی آلمان ، شرکتهای مالی اروپایی و شرکتهای وابسته احتمالاً سود خواهند برد. نامزد بایدن برای مشاور امنیت ملی به طور علنی در توئیتر خود اظهار امیدواری كرد كه ایالات متحده و اروپا با تجارت غیرمنصفانه و نقض حقوق بشر در چین همگام شوند و به شدت به پیام اتحادیه اروپا برای “صبر” اشاره كرد. بدون نتیجه وزیر امور خارجه چین ، وین یی ، که سفیران اتحادیه اروپا را ناهار درست قبل از کریسمس دعوت کرد ، “استقلال استراتژیک” اروپا را نیز ارتقا داد. طبق استقلال استراتژیک ، وانگ یی سیگنال روشنی ارسال کرد که انتظار دارد یک ارزیابی مستقل از ایالات متحده و اروپا انجام دهد. در آن زمان ، یکی از شرکت کنندگان در ناهار گفت که وانگ از آنگلا مرکل ، نخست وزیر آلمان تشکر کرده است. دلیل این امر این است که آلمان در اتحادی ضد چینی به رهبری آمریكا كه چین را از زنجیره تأمین جهانی خود خارج كند یا سرمایه گذاری های خارجی را به نام حمایت از دموكراسی و آزادی مسدود كند ، مشاركت ندارد. آلمان نیز در روند امضای این توافق نامه سرمایه گذاری نقش عمده ای داشت.

در همین حال منتقدان توافق می گویند اتحادیه اروپا بسیار ساده لوحانه است. آنها از اظهارات اورسولا فون در لاین ، کمیسر اتحادیه اروپا ، که توافق را تحسین می کند ، ناامید شدند. کمیساریای اتحادیه اروپا انتظار داشت که ارزش های اصلی اروپا منتشر شود و وعده های مبهم چین به ریشه کن کردن کار اجباری کمک کند. در حقیقت ، قضاوت در مورد ساده اندیشی رهبران اروپایی در زمینه انعقاد قرارداد سرمایه گذاری مناسب نیست. این توافق نامه به دلیل زمینه های مختلفی از جمله منافع اقتصادی شرکت های اروپایی ، عدم رضایت از نفوذ محدود اروپا و بدبینی نسبت به همکاری با دولت بایدن است. موضع اروپا فقط همین است. “ما به منافع اقتصادی علاقه مند بودیم. چین به روش خود بر روی هدف سیاسی پاسخ دادن به استراتژی انزوای ایالات متحده از چین متمرکز شده است. آنها آنچه را که می خواستند رد و بدل کردند و در نتیجه ، با این توافقنامه نتایج اقتصادی کافی حاصل شد. “

چندی پیش ، وقتی چین دموکراسی را سرکوب کرد و درگیری های داخلی و خارجی را برانگیخت ، چشم انداز سفیران و بازرگانان اروپایی در چین به طرز محسوسی شدیدتر شد. به طور خاص ، سال 2020 یک نقطه عطف بود. چین با قانون جدید امنیت ملی ، آزادی به سبک غربی را در هنگ کنگ زیر پا گذاشته است. و در درگیری مرزی بین چین و هند ، نیروهای چینی سربازان هندی را زخمی کردند. در روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا ، دیپلمات های چینی از دولت های غربی خواستند که درباره سطح هرج و مرج و فاجعه در چین صحبت نکنند. علاوه بر این ، چین به دلیل ادعای نیاز به تحقیقات بین المللی در مورد منبع کرونا 19 ، مجازات واردات علیه استرالیا را تلافی کرد.

در اوایل سال 2019 ، اتحادیه اروپا روابط اروپا و چین را به سه روش تعریف خواهد کرد. این به عنوان یک “شریک” و “یک رقیب اقتصادی” ارزیابی شد و در همان زمان به عنوان “یک رقیب نظارتی” که به دنبال سیستم دیگری برای اداره است ، ارزیابی شد. این سه دیدگاه اروپایی درباره چین یکسان باقی مانده است. با این حال ، این توافق نامه سرمایه گذاری فقط شامل دو دیدگاه است که اروپا در گذشته به چین نگاه کرده است. به گفته رینهارد بوتتیکوفر ، رینهارد بوتتیکوفر ، رئیس هیئت نمایندگی پارلمان اروپا برای روابط با چین ، این توافق نامه که بر دسترسی به بازار و رقابت عادلانه متمرکز است ، چین را “شریک” و “رقیب اقتصادی” می داند. بتی کوپر ، نماینده کنگره ، از این توافق نامه انتقاد کرد زیرا “این توافق چین را اصلاً رقیب رژیم نمی داند.” وی همچنین پیش بینی کرد که پارلمان اروپا با تصویب این توافق نامه خواستار توافق قوی تری درباره حقوق کار شود. به ویژه ، نگرانی در مورد ادعای کار اجباری علیه اقلیت های مسلمان که در کارخانه های سین کیانگ ، غرب چین کار می کنند ، مهم خواهد بود.

این موقعیت در سیاست های غربی بیشتر و بیشتر گسترش می یابد. اما اینها هنوز هم چند نظر در میان رهبران سیاسی اروپا است. اکثر آنها از جهت دستیابی به منافع اقتصادی توافق نامه های تجاری حمایت می کنند ، حتی اگر برخی امتیازات داده شود. این بدان معناست که دولت چین باید فشار دیگری را برای سرکوب حقوق و آزادی های کارگری ایجاد کند. مهمتر از همه ، یارانه های ناعادلانه دولت و اقدامات امنیتی که سرمایه گذاری را محدود می کنند حذف شده اند.

چین تغییر نخواهد کرد. ما باید موقعیتی ایجاد کنیم تا جلوی حمله چین را بگیریم.

من فکر می کنم چینی ها باید حداقل در هنگام صحبت با خارجی ها از بحث در مورد سیستم و ارزش ها اجتناب کنند. اما ایالات متحده این کار را نمی کند. پروفسور وانگ یوئی ، رئیس مرکز تحقیقاتی اتحادیه اروپا در دانشگاه رنمین در چین ، ایالات متحده را به دلیل رفتار خود مانند یک مبلغ مذهبی در چین مورد انتقاد قرار داده است. از طرف دیگر ، نگرش اروپا مثبت است. “اروپا مسائل اقتصادی را از مشکلات سیستم سیاسی جدا می کند. ما نمی خواهیم چین به یک سیستم چند حزبی تبدیل شود یا آزادی مطبوعات را افزایش دهد. “

یک منبع اروپایی چینی دو دلیل را می بیند که چرا دولت چین با ارائه نقشه مذاکره با یک گام به عقب ، بن بست را کنار کشید. نخست ، لیو هه ، معاون نخست وزیر ، مسئول سیاست های اقتصادی ، تصمیم گرفت که رقابت با شرکت های اروپایی به سود شرکت های دولتی چینی باشد. دوم ، رئیس جمهور شی جین پینگ خواستار نهایی شدن توافق قبل از روی کار آمدن رئیس جمهور آمریکا بود.

ارزیابی هیئت اروپایی از این توافق نامه سرمایه گذاری تقسیم شده است. طرفداران توافق اصرار دارند که حتی اگر اروپا منتظر رئیس جمهور شدن بایدن بود ، ایالات متحده چندان مورد استقبال قرار نمی گرفت. و از آنجا که این یک توافق نامه سرمایه گذاری سطح پایین است ، ما معتقدیم که مانعی برای همکاری آینده ایالات متحده و اروپا نخواهد بود. از سوی دیگر ، مخالفان از نحوه دستیابی اروپا به پیروزی سیاسی چین و تحمیل فشار بر گزینه های انتخاب شده انتقاد کرده اند. با این حال ، هیچ کس مقصر در مذاکرات به دلیل عدم نتیجه یا به دست آوردن نتایج بیشتر نیست. از سوی دیگر ، در میان مردم ایالات متحده و اروپا در چین ، واقعیت روندی است که با ترس برای آینده آمیخته است. بایدن منتخب آمریكا گفته است كه او اردوگاه دموكرات ها را برای تحت كنترل درآوردن چین بسیج خواهد كرد ، اما به نظر می رسد این كار آسان به نظر آمریكا نیست.[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *