[ad_1]

پارلمان اروپا خواستار تحریم های سخت علیه بلاروس است

پارلمان اروپا خواستار تحریم های شدیدتر علیه بلاروس و کشف این موضوع است که آیا روسیه در فرود بی برنامه پرواز رایان ایر به مینسک نقش داشته است یا خیر. قطعنامه این اقدامات مینسک را تروریسم دولتی می خواند

پارلمان اروپا

پارلمان اروپا

(عکس: Global Look Press)

روز پنجشنبه (10 ژوئن) ، پارلمان اروپا قطعنامه ای را برای افزایش فشار بر مقامات بلاروس تصویب کرد. 626 نماینده به او رأی دادند ، 16 رأی مخالف ، 36 رای ممتنع دادند.

اعضای پارلمان اروپا تأخیر در پرواز رایان ایر را اقدامی تروریستی در نظر گرفتند و از مینسک خواستند که فوراً روزنامه نگار رومان پروتاسویچ و دوست دخترش سوفیا ساپگا را که پس از فرود هواپیما در فرودگاه مینسک بازداشت شده بودند و همچنین کلیه زندانیان سیاسی را آزاد کند. پیش از این ، اتحادیه اروپا گفته بود که حدود 450 نفر در زندان های این کشور وجود دارد.

در 23 مه ، رومن پروتاسویچ و صوفیا ساپگا از Ryanair از آتن به ویلنیوس پرواز کردند. به دلیل گزارشات اعزامی از بمب در هواپیما ، خدمه مجبور شدند هواپیمای بوش را در فرودگاه مینسک بنشینند. پس از فرود ، پروتاسویچ و ساپگا بازداشت و بعداً دستگیر شدند. در بلاروس ، سه پرونده جنایی علیه پروتاسویچ در رابطه با شورش های اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده است. پروتاسویچ به اتهام سازماندهی تجمعات گسترده به جرم خود اعتراف کرد.


پارلمان اروپا بلاروس را با کره شمالی مقایسه کردرابرت بيدرون

در این قطعنامه همچنین لازم است تدابیری در آینده نزدیک برای افزایش فشار تحریم ها علیه بلاروس اتخاذ شود. پیشنهاد شده است محدودیت هایی علیه شرکت های دولتی و خصوصی که توسط مقامات جمهوری کنترل می شوند یا مربوط به آنها هستند ، وضع شود. این تحریم ها برای استفاده در صنعت نفت ، فولاد ، پتاسیم و صنایع چوب جمهوری در نظر گرفته شده است. “[Европейский парламент] از شورای اتحادیه اروپا می خواهد كه به زودی تحریم های اقتصادی را تصویب و اجرا كند كه ماهیتی جدی دارند و تا آنجا كه ممكن است می توانند تأثیر فوری بر رژیم بلاروس ، حامیان آن و بازیگران اقتصادی حامی آن داشته باشند. ” این قطعنامه را می خوانید …

بعلاوه ، نمایندگان پیشنهاد کردند جلوی تأمین مالی بانکهای دولتی بلاروس را بگیرند و امکان تعلیق مشارکت بلاروس در سیستم SWIFT را بررسی کنند. از جمله ، نماینده های اروپا خواستار لغو حق تلویزیون دولتی بلاروس برای پخش مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا شدند.


بایدن تحریم های بلاروس را به مدت یک سال تمدید کردرئیس جمهور آمریکا ، بایدن

سرانجام ، پارلمان اروپا خواستار تحقیق برای تعیین اینکه آیا روسیه نقشی در “حملات تروریستی پشت رژیم بلاروس” داشته است یا خیر. در این سند آمده است: “در صورت تأیید این امر ، هر شهروند روسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این عملیات دخیل است باید مطابق با رژیم جهانی تحریم های حقوق بشر اتحادیه اروپا در لیست تحریم ها قرار گیرد.” پارلمان اروپا ابراز نگرانی در مورد روابط نزدیک بین روسیه و بلاروس ، از جمله کمک مالی از مسکو و همکاری نزدیک بین خدمات ویژه دو کشور کرده است.
پیش از این ، ژوزپ بورل ، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی ، از اقدامات محدود کننده ای علیه مینسک خبر داد ، از جمله ممنوعیت هواپیمایی بلاروس برای پروازهای ترانزیتی از طریق اتحادیه اروپا و فرود در فرودگاه های کشورهای عضو اتحادیه اروپا. بورل گفت ، علاوه بر این ، بلاروس تحریم هایی اعمال خواهد شد که می تواند نه تنها افراد و شرکت ها بلکه کل بخش های اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد. وی تصریح کرد که این اقدامات در شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا که هفته آینده انجام می شود ، در نظر گرفته خواهد شد.

پارلمان اروپا مرتباً از اقدامات مسکو و مینسک انتقاد می کند. در اواخر آوریل ، نمایندگان آن قطعنامه ای را تصویب کردند که از روسیه خواستار حذف از سیستم پرداخت بین بانکی SWIFT و توقف تکمیل Nord Stream 2 شد. در صورت حمله نیروهای روسیه به اوکراین ، چنین اقداماتی برای تحت فشار قرار دادن روسیه پیشنهاد شده است. با این حال ، اعضای پارلمان اروپا نمی توانند مستقیماً لایحه هایی را تهیه و تصویب کنند و مصوبات آنها هیچگونه قدرت قانونی ندارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه واکنش جامعه جهانی به حادثه پرواز Ryanair را موجی از احساسات خواند. پوتین همچنین یادآوری کرد که در سال 2013 هواپیمای ایو مورالس ، رئیس جمهور بولیوی ، که از روسیه پرواز می کرد ، در وین فرود آمد و به ظن حضور کارمند سابق سیا ، ادوارد اسنودن ، مورد جستجو قرار گرفت ، اما پس از آن هیچ واکنش بین المللی مشاهده نشد.

بلوک توصیه ویدیو

بسته تحریم های بلاروس توسط ژوزپ بورل چهارمین بار متوالی خواهد بود و برخلاف دوره های قبلی محدودیت ها ، ممکن است شامل تحریم هایی علیه بخش های اقتصاد جمهوری باشد. پیش بینی تصویب رسمی تحریم ها ، به ویژه رهبران اتحادیه اروپا خطوط هوایی را به پرواز در اطراف بلاروس فراخوانده و خواستار تعطیلی فرودگاه های اروپا برای استفاده توسط بلویای دولتی شدند.

در باره اولین بسته بروکسل محدودیت ها را در اول اکتبر سال 2020 اعلام کرد. در آن زمان ، بیش از 40 کارمند در لیست سیاه قرار گرفتند.

بسته دوم معرفی شد در 6 نوامبر سال 2020 ، این محدودیت ها بر رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو ، پسرش ویكتور ، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور و 13 مقام دیگر تأثیر گذاشت.

بسته سوم تحریم های اتحادیه اروپا علیه مقامات بلاروسی از 17 دسامبر سال 2020 اجرا شد. سایر محدودیت ها شامل معاون نخست وزیر آناتولی سیواک ، رئیس بلتلرادیوكامپانی ایوان ایسمونت ، رئیس منطقه گرودنو و ولادیمیر كارانیك وزیر بهداشت سابق بود. این لیست سیاه شامل هفت شخصیت حقوقی به ویژه Beltechexport است که اسلحه و تجهیزات نظامی می فروشد.

تحت تحریم های اتحادیه اروپا هستند 88 نفر و هفت شرکت از بلاروس. دلیل این مقدمه سرکوب معترضین پس از انتخابات ریاست جمهوری در آگوست سال 2020 و تقلب در شمارش آرا در انتخابات است ، طبق اسناد اتحادیه اروپا.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *