[ad_1]

موسسات اعتباری در نیمه اول سال 2021 سود ناچیزی کسب کردند.

بانک ها در نیمه اول سال 1.2 تریلیون روبل درآمد کسب کردند. این رقم در حال حاضر دو برابر بیشتر از سال 2020 است. نتیجه آن ، از جمله چیزهای دیگر ، تسریع در وام های خرده فروشی است که طبق افزایش بانک بدهی با افزایش بار بدهی مردم روبرو می شود.

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

سود بخش بانکی در نیمه اول سال 2021 به یک رکورد 1.2 تریلیون روبل رسید. این در گزارش بانک روسیه “در مورد توسعه بخش بانکی” ذکر شده است. در سه ماهه اول سود 578 میلیارد روبل و در سه ماهه دوم 7٪ افزایش به 621 میلیارد روبل رسیده است.

سود در نیمه اول سال تقریباً دو برابر بیشتر از نتیجه شش ماه اول همه گیری سال 2020 است که بانک ها 630 میلیارد روبل درآمد کسب کردند. نتیجه سال 2021 نیز بالاتر از سطح نیمه اول سال 2019 است ، زمانی که آخرین بار بانک ها حداکثر سود را در تاریخ نشان دادند – 1 تریلیون روبل. (اما بخشی از سود “روی کاغذ” بود ، اکنون بانک مرکزی آن را 840 میلیارد روبل تخمین زده است.) “اگر هیچ اتفاق پیش بینی نشده ای رخ دهد ، سود تا پایان سال می تواند به 2 تریلیون روبل برسد. یا حتی بیشتر “، گفت: بانک روسیه.

رشد سریع سود در سال 2021 با این واقعیت توضیح داده می شود که بانک ها به میزان قابل توجهی مقررات مربوط به ضایعات وام را کاهش داده اند (به 298 میلیارد روبل. به جای 729 میلیارد روبل. یک سال قبل) ، و همچنین درآمد خالص سود (223 میلیارد دلار) روبل.) و کارمزد و حق کمیسیون خالص. درآمد (+150 میلیارد روبل). رشد درآمد کمیسیون به دلیل افزایش درآمد حاصل از تسویه حساب و خدمات نقدی برای مشتریان شرکتی و از طریق ارائه خدمات کارگزاری است. در میان عوامل منفی ، بانک مرکزی افزایش 110 میلیارد روبل هزینه های عملیاتی و همچنین کاهش درآمد حاصل از تجدید ارزیابی و معاملات ارزی را از 122 میلیارد 56 میلیارد روبل برجسته کرد.

الكساندر دانیلوف ، مدیر بخش نظارت بانكی بانك مركزی ، در جلسه توجیهی گفت: “فقط حجم زیادی از وامهای تجدید ساختار یافته یادآور بحران است.” برای شرکت ها ، حجم وام های بازسازی شده 7 تریلیون روبل ، برای افراد – 954 میلیارد روبل است. “هنوز خطراتی وجود دارد که برخی از این بازسازی ها به تأخیر می افتد ، اما این اتفاق یک باره نخواهد افتاد. این سیستم آماده است تا به تدریج این خطرات را بپذیرد. “

چگونه بانک ها وام را افزایش می دهند

در نیمه اول سال ، وام های شرکت 4.1٪ و وام به مشاغل کوچک و متوسط ​​- 15.6٪ افزایش یافته است. وام خرده فروشی همچنان موتور رشد است: وام های رهنی 13.9٪ و وام های مصرفی – 9.8٪ افزایش یافته است. بازار وام مسکن در ماه ژوئن به 3٪ به صورت ماهانه (پس از 2.1٪) شتاب گرفت به دلیل ثبت سابقه وام های امتیاز 6.5٪ قبل از پایان برنامه دولت تحت همان شرایط (حجم آنها به 184 میلیارد روبل رسید) ، از مطالب بانک مرکزی ناشی می شود. از اول ژوئیه سال 2021 ، درصد وام های ترجیحی به 7 درصد افزایش یافته و محدودیت های اعتباری به 3 میلیون روبل کاهش یافته است. از 6-12 میلیون روبل. بستگی به منطقه دارد. در این راستا ، بانک مرکزی انتظار دارد که در وام های رهنی اندکی تأخیر ایجاد شود. با این حال ، به گفته دانیلوف ، نرخ رشد سالانه وام های رهنی می تواند حدود 24 درصد باشد.


تقاضای روسیه برای وام های ترجیحی پس از تغییر در برنامه دولت به نصف کاهش یافته است



عکس: سرگئی ارموخین / TASS

اما بانک مرکزی نگران افزایش وام های مصرفی است. “نرخ رشد در مقایسه با رشد درآمد اسمی بسیار بالا است [населения]… اگر وام گیرندگان جدید وارد سیستم نشوند و طبق تحقیقات ما می بینیم که چنین چیزی وجود ندارد ، تا حدی افزایش بار بدهی موجود است [заемщиков]”، – اشاره کرد Danilov. بانک مرکزی از 1 ژوئیه تقویت شده حق بیمه کلان برای نسبت های خطر مصرف کننده مصرف کننده به سطح قبل از همه گیری و در نظر گرفتن اقدامات جدید برای مهار رشد. دانیلوف گفت ، در وهله اول ، از جمله اقدامات در نظر گرفته شده ، عناصر مغذی بزرگ و محدودیت های کمی مستقیم است (لایحه مربوطه در دومای دولتی است).


بانک مرکزی حق منع صدور انواع خاصی از وام ها را خواهد داشت



عکس: آندری لیوبیموف / RBC

آیا بانک ها سابقه سود جدیدی خواهند داشت؟

وی افزود: “در نیمه اول سال ، سود بانك ها تا حد زیادی با بازیابی ذخیره هایی كه بانك ها در سال 2020 ایجاد كرده بودند (در مقابل ضررهای پیش بینی شده در همه گیر ، كه محقق نشدند) حمایت شد.” RBC) آزادسازی ذخایر در نیمه دوم سال کمتر خواهد بود “. آنتون لوپاتین تحلیلگر فیچ. سود در نیمه دوم سال نیز تحت تأثیر پتانسیل قابل توجه وثیقه اضافی برای سبد وام در برخی از شرکت های بزرگ قرار خواهد گرفت ، می گوید یوری بلیکوف ، مدیرعامل اعتبار سنجی Expert RA.

در کل ، بانک ها در سال 2020 1.6 تریلیون روبل و در رکورد 2019 1.7 تریلیون روبل درآمد کسب کردند. تحلیلگران خاطرنشان می کنند که رکورد سود ، همانطور که بانک مرکزی پیش بینی کرده است ، می تواند در سال 2021 شکسته شود.

والری پیون ، مدیر ارشد گروه رتبه بندی موسسات مالی ACRA ، گفت: “با این وجود ، بسیاری از موارد به این بستگی دارد که پویایی نرخ بهره اصلی در نهایت بر حاشیه بودن عملیات بانکی تأثیر بگذارد.” وی ادامه داد: افزایش تورم باید بر هزینه های عملیاتی نیز تأثیر بگذارد که منجر به افزایش حقوق برای کارمندان بانک خواهد شد.

بانک مرکزی نرخ بهره اصلی خود را از 5.5٪ به 6.5٪ در ماه جولای افزایش داد و از ابتدای سال 2021 نرخ بهره 2.25 واحد درصد افزایش یافت. نرخ سود سپرده هنوز خیلی سریع بالا نرفته است: طبق داده های ده روز اول جولای ، حداکثر نرخ سود سپرده ها رشد کرد در کل تا 5.3٪ با این حال ، طبق داده های بانک مرکزی ، حاشیه سود خالص بانک ها در سه ماهه دوم از 4.2٪ به 4.4٪ افزایش یافته است. این امر به این دلیل است که حسابهای جاری که به دلیل کاهش نرخ سود سپرده ها محبوبیت بیشتری کسب کرده اند ، به این سرعت در برابر تغییرات نرخ بهره در اقتصاد واکنش نشان نمی دهند. دانیلوف گفت: “حساب های جاری که سهم آنها در بدهی ها رشد کرده است ، با سرعت کمتری نسبت به سپرده ها ارزیابی می شود و بنابراین هزینه های تأمین مالی به طور کلی افزایش چندانی نداشته است.”

در همان زمان ، بانک مرکزی در مواد خود پویایی ضعیف وجوه خانوار در بانک ها را یادآوری کرده است: در نیمه اول سال جریان وجوه افراد به میزان 0.8٪ به دلیل نرخ بهره پایین و نرخ بهره جایگزین وجود دارد. سرمایه گذاری ها اما در نیمه دوم سال به دلیل بهبود شرایط سپرده ها ، وضعیت ممکن است تغییر کند. “رشد نرخ سود سپرده ها ، صرف نظر از پویایی نرخ بهره اصلی اجتناب ناپذیر بود. توزیع مجدد وجوه از حساب های مدت دار به حساب های تقاضا ، توانایی بانک ها را در پیش بینی منابع و قرار دادن وجوه در سود دارایی کاهش می دهد. به همین دلیل انتظار می رفت که نرخ بهره افزایش یابد. ” وی گفت ، افزایش هزینه های بودجه نیز یکی از دلایل کاهش سود در نیمه دوم سال خواهد بود.

این تحلیلگر نتیجه گیری کرد که در سناریوی بدبینانه ، سود بخش بانکی ممکن است به 2 تریلیون روبل نرسد ، اگرچه رکورد سال 2019 هنوز شکسته خواهد شد.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *