[ad_1]

رهبران بزرگترین بانک ها در مورد خطرات تنظیم دارایی های غیرمنقول هشدار دادند

بانک ها پیامدهای منفی را در تنظیم اکوسیستم های پیشنهادی بانک مرکزی برای بازار مشاهده کردند. بیش از نیمی از بانک ها قادر به انجام آن نیستند. و فشار بر سرمایه ممکن است منجر به کاهش شعبه در شهرهای کوچک شود

عکس: آندری لیوبیموف / RBC

عکس: آندری لیوبیموف / RBC

آیین نامه جدید اکوسیستم ها که اکنون فرمت آن توسط بانک مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است ، می تواند منجر به نقض بیش از 100 بانک در برخی از استانداردهای کفایت سرمایه شود و خرده فروشانی که تعداد زیادی شعبه دارند از جمله متضررترین آنها هستند – در نتیجه این می تواند منجر به بسته شدن شعب در شهرهای کوچک شود. رئیس بانک مرکزی الویرا نابیولینا در نامه ای توسط رئیس اسبربانک هرمان گریف ، رئیس VTB آندره کوستین ، روسای هیئت مدیره Gazprombank و Okritie آندری آکیموف و میخائیل زادورنوف و همچنین رئیس هیئت مدیره هشدار داده شد. انجمن بانک های روسیه جورجی لونتوسکی. RBC با این سند آشنا شد ، نمایندگان Sberbank و انجمن ارسال آن را تأیید کردند و نماینده بانک مرکزی دریافت آن را تأیید کرد. اسبربانک تصریح کرد که بحث در مورد این موضوع با تنظیم کننده در آینده نزدیک انجام خواهد شد. سایر بانک ها به سوالات مربوط به نامه پاسخ ندادند.

آنچه بانک مرکزی ارائه داد

در 23 ژوئن ، بانک روسیه گزارشی مشورتی را منتشر کرد که پیشنهاد محدودیت های جدیدی را برای بانک های توسعه دهنده اکوسیستم ارائه می دهد. اکنون در بازار روسیه این کار به طور فعال توسط Sberbank ، VTB و Tinkoff Bank انجام می شود. بانک مرکزی اذعان کرد: این مقررات بر کلیه فعالان بازار و دارایی های ناچیز موجود در ترازنامه آنها ، نه فقط اکوسیستم ها تأثیر خواهد گذاشت.

بانک مرکزی پیشنهاد می کند مقررات مربوط به دارایی های به اصطلاح بی حرکت بانک ها را که شامل دارایی های ثابت ، زمین ، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ، فناوری یا شرکت های غیرمالی است ، تشدید کند. این دارایی ها معمولاً هنگام گرفتن وثیقه از وام گیرندگان ورشکسته ، در ترازنامه بانک ها قرار می گیرند.

تا سال 2023 ، بانک مرکزی قصد دارد محدودیت حساس به ریسک (RFL) را برای بانکها تعیین کند – حداکثر سهم سرمایه گذاری موسسه اعتباری در داراییهای غیرمنقول نسبت به کل سرمایه آن. برای محاسبه آن ، بانک ها باید کلیه دارایی های بی حرکت را به گروه تقسیم کرده و حجم آنها را در نسبت های ویژه افزایش بیحرکتی ضرب کنند. نتیجه بدست آمده باید در محدوده 30٪ سرمایه بانک (تا 2025-2020) باشد. در صورت فراتر رفتن از آن ، ارزش تعدیل شده دارایی ها باید از سرمایه کسر شود که این امر باعث تحت فشار قرار دادن مقررات اساسی بانک خواهد شد.

مشکلات سرمایه و شعب

محاسبات مطابق با روش پیشنهادی بانک مرکزی برای ارزیابی مقررات جدید کفایت سرمایه نشان داد که بیش از نیمی – 190 بانک از 377 بانک مورد تجزیه و تحلیل – ممکن است در RFL پیشنهادی تنظیم کننده سازگار نباشند ، مدیران بزرگترین موسسات اعتباری را می نویسند. برای محاسبات ، گزارش بانک ها از اول ژوئن 2021 گرفته شده است.

فناوری و رسانه ها


Sberbank تأثیر قانون جدید اکوسیستم ها را 2.7 تریلیون روبل تخمین زد.عکس: اوگنی بیاتوف / RIA Novosti

بیش از حد مجاز بازیکنان را مجبور می کند 1.75 تریلیون روبل از سرمایه خود کسر کنند ، که مبنای محاسبه نسبت های کلیدی کفایت سرمایه را کاهش می دهد. در نتیجه ، 46 بانک حداقل آستانه کفایت سرمایه را از H1.0 به 8٪ می رسانند. 66 موسسه اعتباری دیگر ، از جمله دو بانک مهم از نظر سیستم ، با در نظر گرفتن حق بیمه نمی توانند از استاندارد پیروی کنند. اکنون مقدار آستانه H1.0 ، با در نظر گرفتن هزینه های اضافی ، برای بازیکنان مهم سیستماتیک 11.5٪ و برای بقیه 10.5٪ است.

بیش از 5 درصد سرمایه توسط 58 بانک که بیشتر آنها منطقه ای هستند از بین خواهد رفت. در این نامه آمده است: “در میان بانك هایی كه سرمایه آنها رو به زوال می رود ، بیشتر بانك هایی با شبكه شعبه توسعه یافته از جمله بسیاری از بزرگترین بانك های مناطق خود وجود دارند.”

نویسندگان آن معتقدند که استفاده از روش پیشنهادی منجر به تبعیض علیه بانکهای چند شعبه و بانکهای متمرکز بر خدمات خرده فروشی برای مشتریان کوچک خواهد شد. همانطور که توسط یک منبع RBC در بازار مالی توضیح داده شده است ، نزدیک به بحث ، شعب بانک تحت مقررات جدید به گروه اول دارایی های غیرمنقول (اگر ارزیابی آنها در 10٪ سرمایه باشد) یا به گروه سوم تعلق خواهند گرفت. به گروه اول بانک مرکزی اشاره دارد سرمایه گذاری بانک ها در دارایی های ثابت ، از جمله محل ، به سوم – دارایی های مشابه ، اما بیش از 10 of از سرمایه. بنابراین ، هرچه شعبه های یک بانک بیشتر باشد ، دارایی های ثابت آن بیشتر در گروه سوم با بیشترین نسبت قرار می گیرند.

“بیشترین کسر به طور معمول در بانک های خرده فروشی با شبکه گسترده شعب ، به ویژه در شهرهایی با جمعیت کم وجود دارد ، زیرا چنین شعب با نسبت بالای قیمت شعبه به حجم وجوه جمع آوری شده و وام های صادر شده مشخص می شوند” در نامه توضیح داده شده است.


VTB تصمیم گرفته است تا در تنظیم اکوسیستم ها با بانک مرکزی “رقابت” کندعکس: آندری لیوبیموف / RBC

به منظور انطباق با مقررات ، بانک ها مجبورند عمدتاً شعبات خود را در شهرهای دارای جمعیت کم تعطیل کنند ، بنابراین در دسترس بودن خدمات بانکی در مناطق دور افتاده و در مناطق با تراکم جمعیت پایین کاهش می یابد. رهبران بزرگترین بانکها هشدار می دهند: “این نتیجه با اهداف اعلام شده بانک روسیه و دولت فدراسیون روسیه مغایرت دارد.”

عواقب وام گیرندگان مشکل و پروژه های سرمایه گذاری

دارایی های بی حرکت ممکن است شامل املاک و مستغلات و سهام به دست آمده در حل و فصل شرایط مشکل با وام گیرندگان شرکت ها باشد. “با چنین مقرراتی ، بانک روسیه بانک ها را به بی ادبی با وام گیرندگان تشویق می کند ، برای بانک ها سودآوری بیشتری ایجاد می شود که یک شرکت را با فروش املاک در قطعات از بین ببرند تا اینکه برای مدتی صاحب آن شوند ، احتمالاً آن را تأمین مالی و اطمینان از بهبود فعالیتهای آن “، نویسندگان نامه معتقدند. آنها اضافه می کنند که چنین چشم اندازهایی برای تسویه بدهی های بد بر تمایل بانک ها برای وام دادن به شرکت های بخش واقعی تأثیر می گذارد.

به دلیل عدم وجود سازوکارهای جایگزین توسعه یافته برای سرمایه گذاری مستقیم ، علاوه بر بانکداری ، روسیه با این آیین نامه جدید ممکن است از پشتیبانی مالی برای پروژه های مهم استراتژیک سرمایه گذاری ، لیستی از Gref ، Kostin ، Akimov و Zadornov بی بهره باشد. آنها خاطرنشان می كنند كه كنترل اجرای چنین پروژه هایی از جمله با امضای توافق نامه های شرکتی بین مشاركت كنندگان در پروژه سرمایه گذاری حاصل می شود.

در حال حاضر ، بانک ها همچنین در تأمین مالی شرکت های نوآور مشکل دارند ، زیرا معمولاً وثیقه کافی ندارند. بنابراین ، بانکها بخشی از سهام یا سهام شرکت را بدست می آورند تا بدون افزایش بار بدهی بر شرکت ، درآمد اضافی از سهامداران دریافت کنند. در غیر این صورت ، آنها مجبور به ارائه وامهای منظم با نرخ بهره بسیار بالا می شوند ، نویسندگان نامه به بخش دیگری اشاره می کنند که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

بانک ها اتفاق نظر دارند که جدا کردن خطرات از تجارت بانکی و غیر بانکی ضروری است ، اما آنها معتقدند که مقررات فعلی از ابزار کافی برای دستیابی به این اهداف برخوردار است. این ابزارها شامل گزارش دارایی ها به ارزش منصفانه ، نیازهای تأمین ، استفاده از اوزان ریسک است که هنگام محاسبه نسبت کفایت سرمایه توسط انواع دارایی ها تفکیک می شود ، بحث در مورد مدل کسب و کار با بانکها به عنوان بخشی از الزامات رویه های داخلی برای ارزیابی کفایت دارایی ها. سرمایه ، عضو VTB لیست هیئت مدیره ماکسیم کوندراتنکو … علاوه بر این ، در حال حاضر دارایی های دریافت شده از وام گیرندگان مشکل ، اگر نمی توانند ظرف یک یا دو سال فروخته شوند ، تأثیر جدی بر سرمایه بانک ها می گذارد ، اضافه می کند استانیسلاو ولکوف ، مدیر عامل آژانس رتبه بندی NKR.بانک ها تهدیدهای اصلی رشد کنترل نشده اکوسیستم ها در روسیه را شناسایی کرده اندعکس: ولادیسلاو شاتیلو / RBK

به گفته کوندراتنکو ، دارایی های بی حرکت نیز شامل دسته دارایی هایی است که یا از فرآیندهای اصلی عملکرد بانک جدا نیستند یا مکمل تجارت آن هستند و از سرمایه درآمد کسب می کنند. وی تأکید کرد و افزود: بانک پیشنهادهای بانک مرکزی ایجاد آربیتراژ نظارتی می کند ، بنابراین دارایی های بی حرکت را نمی توان “بی عملکرد” ​​و “ناچیز” دانست ، این بدان معنی است که محدود کردن سرمایه گذاری بانک ها در آنها از این طریق غیر منطقی است. تنظیمات قابل توجهی را برای اکوسیستم های غیر بانکی روسیه و خارجی ایجاد می کند.

وولکوف موافق است که ابزارهای موجود از قبل سرمایه گذاری در دارایی های بی حرکت را محدود می کنند ، اما در این مصوبه مناطق خاکستری وجود دارد. این کارشناس پیشنهاد داد: “احتمالاً با ارائه یک رویکرد حساس به ریسک ، بانک روسیه نگران است که از این مناطق خاکستری و در میان موارد دیگر توسط بانکهایی که به طور فعال در حال توسعه اکوسیستم هستند استفاده شود.” الكساندر دانیلوف ، رئیس دپارتمان نظارت بانكی بانك مركزی ، خاطرنشان كرد كه بسیاری از بانك ها در حال حاضر به طور علنی درباره سرمایه گذاری در اكوسیستم صحبت می كنند ، اما اوضاع ممكن است تغییر كند. “وقتی مقرراتی ایجاد شود ، همه فوراً خواهند گفت: آه ، این یک اکوسیستم نیست ، این یک مشارکت است ، این یک تلاش است. به همین دلیل ، برای جلوگیری از داوری ، ما شروع به نگاه گسترده تر کردیم “.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *