[ad_1]

چگونه شرایط وام مسکن یارانه ای دولت تغییر می کند

ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرد برنامه ترجیحی وام های رهنی را برای یک سال تمدید کند و نرخ را به 7 درصد برساند و مبلغ وام را به 3 میلیون روبل کاهش دهد. اما خانواده هایی که حداقل یک فرزند پس از 2017 متولد شده اند می توانند تا 12 میلیون روبل با 6 درصد وام مسکن بگیرند

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور گفت که محدود کردن شدید برنامه رهنی ترجیحی برای ساختمانهای جدید غیرممکن است ، باید یک سال تا 1 ژوئیه 2022 تمدید شود. وی پیشنهاد کرد که آن را برای همه مناطق روسیه حفظ کند ، اما برای تغییر شرایط . پوتین در سخنرانی در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ گفت: “در همان زمان ، ما اندکی سهام را افزایش خواهیم داد و برخی تغییرات ایجاد خواهد شد.”

طبق بیانیه پوتین ، نرخ وام های ترجیحی 7 درصد در سال و حداکثر مبلغ برای همه مناطق یکسان خواهد بود – 3 میلیون روبل. اکنون این نرخ 6.5٪ است ، محدودیت خرید مسکن اولیه به 12 میلیون روبل می رسد. برای مسکو ، منطقه مسکو ، سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد ، برای همه مناطق دیگر – 6 میلیون روبل.
در همان زمان ، پوتین از گسترش برنامه رهن خانواده به میزان 6٪ خبر داد. اگر این خانواده زودتر از اول ژانویه 2018 متولد شده باشد ، و نه مانند الان (خانواده های دارای دو یا چند فرزند ، به شرط تولد فرزند پس از سال 2017) اکنون به خانواده های دارای یک فرزند ارائه می شود. حداکثر مبلغ وام در منطقه مسکو ، سن پترزبورگ ، مسکو و لنینگراد 12 میلیون روبل خواهد بود ، در مناطق دیگر – 6 میلیون روبل. در همان زمان ، امکان گرفتن وام جدید یا تأمین اعتبار مجدد وام موجود وجود دارد.

آنچه در مورد وامهای ترجیحی باید بدانید

برنامه ترجیحی وام برای ساختمان های جدید با 6.5 درصد در سال در اواسط آوریل سال 2020 و در میان محدودیت های ضد ویروس کرونا آغاز شد ، از ابتدای تابستان وام به شدت افزایش یافته است. این برنامه قرار بود در اول نوامبر به پایان برسد ، اما تا اول ژوئیه 2021 تمدید شد. به گفته پوتین ، معرفی وام های ترجیحی بیش از 2 تریلیون روبل مسکن در روسیه جذب کرده و بیش از نیم میلیون خانواده آن را صادر کرده اند.

با معرفی برنامه رهنی ترجیحی و کاهش نرخ بهره اصلی در سال گذشته ، بانک های روسیه رکورد 1.7 میلیون وام رهنی به ارزش 4.3 تریلیون روبل صادر کردند. حدود یک چهارم این حجم (بیش از 1 تریلیون روبل) تحت برنامه ترجیحی قرار گرفت و به 6.5٪ رسید. در ژانویه-مارس 2021 ، سهم وام های ترجیحی 269٪ ، باید از داده “Dom.RF”.


مقامات درباره تمدید برنامه رهن ترجیحی با شرایط جدید بحث کردندعکس: سمیون لیخودیف.  / TASS

چرا پارامترهای رهن ترجیحی تغییر می کند

برنامه ترجیحی وام تا 1 ژوئیه ادامه داشت. معاون نخست وزیر ، مارات هوسنولین ، که نظارت بر ساخت و ساز را بر عهده دارد و وزارت ساخت و ساز خواستار تمدید پروژه برای حمایت از تقاضای بازار برای ساختمان های جدید شده اند. با این حال ، بانک مرکزی به خطرات ناشی از اقدام خود اشاره کرد: یارانه دادن نرخ وام مسکن تأثیر منفی بر قیمت مسکن و مقرون به صرفه بودن آن برای مصرف کنندگان دارد – در برخی مناطق ، افزایش قیمت املاک و مستغلات مزایایی را که وام گیرندگان می توانند جبران کنند ، جبران می کند کاهش نرخ بهره ، گفت: در پایان آخرین رئیس بانک روسیه الویرا نابیولینا ، با اشاره به اینکه مهم است که اجازه حباب در بازار وام نیست.

مارات هاسولین معاون نخست وزیر در حاشیه SPIEF-2021 گفت: تصمیم گرفته شد پارامترهای وام مسکن ترجیحی پس از تجزیه و تحلیل وام های صادر شده در برنامه تغییر کند. این یک کار گران است ، بنابراین برای مدت طولانی با بانک مرکزی ما مذاکرات مشترک ، محاسبات و به این نتیجه رسیدند که رقم مطلوب 3 میلیون روبل بود. برای همه مناطق “.

معاون نخست وزیر همچنین خاطرنشان کرد که در سال 2020 حدود 80 هزار وام تحت برنامه رهن خانواده صادر شده است. طبق پیش بینی خوسنولین ، با گسترش برنامه برای خانواده های دارای یک فرزند ، حجم وام ها ممکن است به 100 تا 120 هزار وام افزایش یابد. مدیر عامل Dom.RF ویتالی موتکو حتی بیشتر خوشبین است: به گفته وی ، صدور وام در رهن خانوادگی می تواند به 175 هزار وام در سال افزایش یابد. طبق گفته آنتون سیلوانوف وزیر دارایی ، حدود 40 میلیارد روبل از بودجه برای گسترش برنامه رهن خانواده مورد نیاز است. برای سه سال.

Husnulin امیدوار است که در مجموع به دو برنامه ترجیحی برای سال (از ژوئیه 2021 تا ژوئن 2022) می توان 250 هزار وام به مبلغ 700-800 میلیارد روبل اعطا کرد.

چه تاثیری بر فروش خانه خواهد داشت

میخائیل دورونکین ، مدیرعامل آژانس رتبه بندی NKR گفت: افزایش نرخ 0.5 pp هیچ تاثیری محسوس بر سطح نهایی اضافه پرداخت و بار بدهی نخواهد داشت. نرخ بهره پیشنهادی به خصوص در زمینه افزایش همچنان به نفع وام گیرندگان خواهد بود. Ekaterina Shturikhina ، مدیر ارشد رتبه بندی بانکی در Expert RA ، از نرخ بهره پس از کلید ، می افزاید. از اول ماه مه ، نرخ متوسط ​​وام مسکن و وام مسکن در روسیه اختراع شده، طبق بانک مرکزی ، 7.3٪ با نرخ کلیدی 5٪ در سال. الكساندر گوتوروف ، مدیر بازرگانی گروه توسعه كشور ، همچنین اطمینان دارد كه قیمت های این برنامه همچنان برای خریداران جذاب خواهد بود ، به ویژه در مناطقی كه افزایش چشمگیری در قیمت ها وجود نداشته و در عین حال ، كمبود شدید نیز وجود دارد. مسکن

به گفته کارشناسان مصاحبه شده توسط RBC ، مهم تر کاهش حداکثر میزان وام است. دورونکین با یادآوری اینکه این سه منطقه تقریباً یک سوم کل وام های صادر شده در ژانویه را تشکیل می دهند ، گفت: اگرچه این برنامه در تمام مناطق روسیه باقی خواهد ماند ، اما به طور عملی تقاضای وام های امتیازی در مسکو ، سن پترزبورگ و منطقه مسکو را محدود می کند. – آوریل امسال … کاهش محدودیت ها باعث می شود برنامه در سوچی ، ولادیوستوک و خبروفسک عملاً در دسترس نباشد ، ناتالیا گاریفولینا ، مدیر بازاریابی شرکت توسعه Talan می افزاید. در مسکو ، برنامه ترجیحی با استفاده از وام گیرندگان با مقدار زیادی از قسط اول ، امیدوار است معاون مدیر کل گروه MR ایرینا دزیوبا.


سیلوانوف قیمت برنامه گسترش وام خانوادگی را خواستار شدعکس: رومن پیمنوف / TASS

به گفته دورونکین ، گسترش برنامه رهن خانوادگی تأثیری جدی بر تقاضا نخواهد داشت: وام های خانوادگی کمتر از 5 درصد از کل وام های دو سال گذشته را تشکیل می دهند و گسترش این برنامه خاص بعید است که تأثیر جدی داشته باشد.

“بنابراین ، مشتریان زیادی با کودکان خردسال در بازار ساختمان جدید وجود دارد [благодаря этой программе] از کاهش شدید تقاضا در مسکو و منطقه مسکو جلوگیری خواهد شد. “، الکسی پرلین ، مدیر عامل شرکت توسعه SMU-6 Investments گفت. گسترش مخاطب وام های خانوادگی می تواند تا حدودی تأثیر منفی را تا چهار برابر جبران کند [в столичных городах] – کاهش حداکثر مبلغ وام تحت برنامه وام مسکن ترجیحی ، شریک مدیر Metrium ، ماریا لیتینتسکایا موافقت می کند.

“Dom.RF” داده های Rosstat را نقل می کند ، بر اساس آن سالانه 500-600 هزار کودک در روسیه متولد می شوند ، یعنی 1.5 میلیون خانواده می توانند از ماه ژوئیه روی وام های ترجیحی حساب کنند. طبق Dom.RF ، از زمان شروع برنامه ترجیحی وام ، 140 هزار خانواده از آن استفاده کرده اند ، 375 میلیارد روبل وام دریافت کرده اند.


به دنبال انتقاد از پوتین ، هوسنولین ستادی را برای افزایش قیمت مسکن ایجاد کردعکس: آنتون دنیسوف / RIA Novosti

آیا تغییر شرایط بر قیمت ها تأثیر می گذارد؟

معرفی برنامه رهنی ترجیحی و افزایش تقاضا برای مسکن از عواملی بود که باعث افزایش قیمت آپارتمان در سال گذشته شد. در آوریل سال جاری ، پوتین با اشاره به اینکه به طور متوسط ​​در روسیه قیمت املاک و مستغلات مسکونی 12 درصد افزایش یافته است ، و در تعدادی از مناطق مانند اوستیای شمالی ، قیمت ها افزایش یافته است. با 30٪ طبق محاسبات “Dom.RF” ، که اب بانک مرکزی ، اگر افزایش قیمت خانه بیش از 19 درصد باشد ، مزایای برنامه برای خریدار جبران می شود.

براساس نتایج ممیزی FAS فاش نکرد توافقنامه کارتل بین توسعه دهندگان ، که ممکن است منجر به افزایش قیمت آپارتمان در ساختمان های جدید شود. از جمله عواملی که در افزایش قیمت مسکن موثر بوده است ، کارمندان به کمبود نیرو در سایت های ساختمانی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی ، به ویژه اتصالات و محصولات فلزی رول اشاره کرده اند. Husnulin به SPIEF-2021 گفت: وام های ترجیحی تنها حدود 5 درصد از افزایش قیمت مسکن را تشکیل می دهند.

اشتوریخینا معتقد است ، شرایط جدید وام های ترجیحی رشد کمی در املاک و مستغلات را محدود می کند. از آنجا که متوسط ​​وام وام مسکن نزدیک به 3 میلیون روبل است ، یعنی با محدودیت برنامه ترجیحی مطابقت دارد ، توسعه دهندگان نمی خواهند جریان مشتریانی را که برای شرایط آن مناسب هستند کاهش دهند و بنابراین افزایش قیمت را محدود می کنند ، توضیح می دهد متخصص


تحلیلگران افزایش نرخ بهره بالای 9 درصد را در پایان سال پیش بینی می کنندعکس: کیریل کوخمر / TASS

خطرات آن چیست

کاهش محدودیت های اعتباری وام های ترجیحی ممکن است منجر به افزایش تقاضای شهروندان برای وام های بدون وثیقه شود ، “برای به دست آوردن مبلغ مفقود شده برای پیش پرداخت” ، Doronkin رد نمی کند. در ماه مه ، بانک مرکزی بار دیگر توجه خود را به ادامه کار دریافت وام های مصرفی برای پرداخت وام های اولیه جلب کرد. اکنون ، طبق آژانس رتبه بندی ACRA ، پرداخت اولیه به طور مستقیم یا غیرمستقیم کمتر از 7 درصد وام های رهنی نیست پرداخت شده از طریق وام های مصرفی

بلوک توصیه ویدیو

پیش از این تحلیلگران در Expert RA گفتند: گسترش برنامه های یارانه وام مسکن خطرات بانک ها را به همراه دارد. به گفته تحلیلگران ، وام گیرندگانی که وام های نرم دریافت کرده اند بدون برنامه دولت وام دریافت نکرده اند. این امر عمدتاً به دلیل پایین بودن پیش پرداخت وامهای اعطایی است: بانک مرکزی گفت: هرچه رقم بالاتر باشد ، احتمال نکول کمتر است. به گفته وی ، افزایش وام های رهنی به دلیل وام هایی با پیش پرداخت کم (تا 20 درصد) است. رخ داده است: اگر قبل از شروع همه گیرى سهم این وامها 32٪ از کل وامها بود ، در سه ماهه اول سال 2021 37٪ بود. به گفته خوسنولین ، سهم اولیه در برنامه های ترجیحی 15 درصد خواهد بود.


برای اولین بار ، بدهی های رهنی روس ها از 10 تریلیون روبل فراتر رفت.عکس: کیریل کوخمر / TASS

اولگا اولیانووا ، مدیر ارشد اعتبار در مودی ، گفت: “این برنامه ترجیحی از این نظر خطرناک است که وام گیرندگان کم درآمد را برای درخواست وام و بانک ها را تحریک می کند – برای پایین آوردن استانداردهای وام ، همه در برابر افزایش قیمت املاک و مستغلات.” به گفته وی ، خطرات کاهش کیفیت وام های رهنی در طول تمدید برنامه همچنان باقی مانده است.

برای محدود کردن انباشت ریسک در وام های رهنی ، بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده است که از اول اوت نسبت ریسک برای بانک های وام های رهنی تازه صادر شده را افزایش می دهد. قابل توجه ترین سختگیری ها فقط بر وام های کم پرداخت تأثیر گذاشته است.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *