[ad_1]

این توافق روسای وزارتخانه های خارجه روسیه و ایالات متحده در پایتخت ایسلند بود

روسای آژانس های خارجی روسیه و ایالات متحده اولین جلسه خود را در ریکیاویک برگزار کردند. برای نتایج اصلی آن و زمینه های همکاری احتمالی بین مسکو و واشنگتن – در مطالب RBC

آنتونی بلینکن و سرگئی لاوروف

آنتونی بلینکن و سرگئی لاوروف

(عکس: وزارت امور خارجه روسیه / TASS)

از موضوعات عمومی تا موضوعات خاص

عصر روز 19 مه ، مذاکرات بین سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده انجام شد. با احترام ، هر دو دیپلمات معتقدند که مکالمه مفید بوده و گفتگو بین طرفین باید بهبود یابد. لحن اظهارات آنها با اظهارات تند قبلی طرف آمریکایی علیه روسیه و انتقاد متقابل از مسکو در تضاد بود (در 14 مه ، ایالات متحده توسط روسیه در لیست کشورهای غیر دوست قرار گرفت). وی همچنین جلسه ریکیاویک را از اولین نشست آمریکا و چین در آلاسکا در ماه مارس متمایز کرد ، در آن طرف ها شکایات متقابل را با لحنی سخت مبادله کردند.

وزیر روسیه پس از مذاکرات “در حاشیه” نشست وزیران شورای قطب شمال (شامل هشت کشور قطب شمال ، از جمله روسیه ، ایالات متحده آمریکا ، کانادا). به گفته بلینکن ، همکاری بین ایالات متحده و روسیه خواهد آورد هم برای مردم این کشورها و هم برای امنیت کل جهان سودمند خواهد بود. وزیر امور خارجه گفت: “مناطق بسیاری وجود دارد که منافع ما با هم منطبق است و ما به امکان همکاری مشترک و توسعه آن اعتقاد داریم.”

آندری کورتونوف ، مدیرکل شورای روابط خارجی روسیه (RIAC) ، به RBC گفت: گفتگوی لاوروف و بلینکن سیاسی نبود ، بلکه حرفه ای بود. این کارشناس خاطرنشان کرد: “این گفتگو به موضوعات خاصی رسید که طرفین در آن نقاط تماس داشتند.” به گفته کورتونوف ، این مذاکرات در ریکیاویک را از مذاکرات فوریه در مسکو ، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی جوزف بورل ، متمایز می کند ، زمانی که طرفین در مورد پرونده الکسی ناوالنی و سایر نقاط مشکل ساز در روابط روسیه و اتحادیه اروپا.


چین به ایالات متحده توصیه می کند که به دموکراسی خود ادامه دهدمذاکرات بین مقامات ارشد ایالات متحده و چین در آنکوریج (آلاسکا ، ایالات متحده آمریکا)

ایوان تیموفیف ، مدیر برنامه های صندوق باشگاه والدای ، می گوید این واقعیت که این نشست به روشی سازنده برگزار شده است ، نشانه خوبی است ، اگرچه نباید توهمات بیش از حد در مورد آن ایجاد کنیم. کارشناس RBC هشدار داد: “لحن خیرخواهانه طرفین در مذاکرات به این معنی نیست که آنها می توانند ابتکارات مشخصی را اجرا کنند.” تیموفیف همچنین خاطر نشان كرد كه مقایسه مذاكرات روس-آمریكا و چین و آمریكا با توجه به مشخصات روابط آمریكا با هر یك از این كشورها كاملاً درست نیست.

پیش از این ، وزارت امور خارجه گفته بود که ایالات متحده به دنبال تشدید روابط با مسکو نیست ، اما مایل است با آن گفتگوی قابل پیش بینی و با ثبات تری داشته باشد. لاوروف پیش از دیدار با بلینکن گفت مسکو می خواهد به روابط متعادلی با آمریکا دست یابد که در آن منافع دو کشور بر اساس برابری و احترام متقابل باشد. “و خطوط قرمزی که هنگام بحث در مورد دستور کار بین المللی از آنها عبور نخواهیم کرد نیز توسط روسیه تعیین خواهد شد. این موضوع در مورد مسئله ثبات استراتژیک کاملاً صادق است. “


سرگئی ریابکوف – RBC: “لیست کشورهای غیر دوست ممکن است گسترش یابد”سرگئی ریابکوف

مناطقی که منافع آنها با هم تداخل دارند

لاوروف و بلینکن سه موضوع را مورد بحث قرار دادند – فرصت ها برای اصلاح وضعیت با کار نهادهای دیپلماتیک ، ثبات استراتژیک و همکاری در درگیری های منطقه ای. به گفته لاوروف ، دور باطل محدودیت های دیپلماتیک در دوران باراک اوباما ، هنگامی که چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده تصمیم به مصادره اموال دیپلماتیک روسیه در ایالات متحده و اخراج دیپلمات ها گرفت ، ایجاد شد. “ما فکر می کردیم دولت جدید دونالد ترامپ در این تصمیمات تجدید نظر می کند. این اتفاق نیفتاد برعکس ، در سال 2017 ، ایالات متحده راه حل های جدید ضد روسی ، ضد دیپلماتیک را اتخاذ کرد. لاوروف به یاد می آورد.

در آستانه نشست در ریکیاویک ، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه از آمادگی مسکو برای بررسی رفع محدودیت های دیپلماتیک در مورد ایالات متحده در صورت اقدام برای مقابله با آنها خبر داد. “بیش از یک بار ، ما به آمریکایی ها راه حل های پیچیده و جامعی – برای خنثی سازی کامل همه محدودیت ها و بازگشت به وضعیت 15 سال پیش – ارائه داده ایم. اما افسوس که تاکنون ما نتوانسته ایم دولتهای پی در پی ایالات متحده را در این زمینه به گفتگوی پایدار بیندازیم “، معاون وزیر در مصاحبه با RBC شکایت کرد.

لاوروف حفظ ثبات استراتژیک را کاری اساسی در دستور کار دو طرف خواند. وی گفت ، پس از این نشست ، ادارات دیپلماتیک دو کشور شروع به تهیه پیشنهادات برای روسای جمهور در این زمینه می کنند. “ما با در نظر گرفتن همه عوامل موثر بر ثبات استراتژیک: هسته ای ، غیرهسته ای ، تهاجمی ، دفاعی ، پیشنهاد خود را برای شروع گفتگو مجدداً تأیید کردیم. من رد چنین مفهومی را ندیده ام ، اما متخصصان هنوز هم باید روی آن کار کنند “، لاوروف گفت.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد که در حل و فصل درگیری های منطقه ای ، مسکو آماده است تا به توسعه موفقیت آمیز اقدامات مشترک در جایی که این اتفاق می افتد ادامه دهد. لاوروف در میان مواردی که منافع روسیه و ایالات متحده با آنها همزمان است ، به موضوع هسته ای در شبه جزیره کره ، مذاکرات برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برنامه هسته ای ایران) و افغانستان اشاره کرد.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه (20 مه) به جنبه های مسئله دار روابط روسیه و آمریکا ، به ویژه قصد ایالات متحده برای استقرار نیروهای نظامی اضافی در لهستان توجه کرد. همانطور که وزیر امور خارجه متذکر شد ، برنامه های مربوطه به طور آشکار در واشنگتن مورد بحث و بررسی قرار می گیرند ، اگرچه آنها قانون اساسی 1997 بین روسیه و ناتو را نقض می کنند. لاوروف با بیان اینکه روسیه تمام اقدامات ممکن را برای تأمین امنیت خود به کار خواهد گرفت ، گفت: “من امیدوارم که همه کشورهای ناتو درک کنند که این یک مسئله دوجانبه نیست ، اما مستقیماً بر تعهدات چند جانبه بلوک در قبال فدراسیون روسیه تأثیر می گذارد.” “من امیدوارم که در سازمان امنیت و همکاری اروپا ، جایی که یک مجمع امنیتی مناسب وجود دارد ، غرب رویکردی مسئولانه نشان می دهد و فقط اعلام اقدامات و تمرینات یکجانبه خود را که در آن ده ها هزار سرباز خارجی در مرز روسیه شرکت می کنند ، متوقف می کند. تجهیزات از ایالات متحده ، کانادا ، “اضافه کرد.

احتمال جلسه ریاست جمهوری

سخنگوی دیمیتری پسکوف ، رئیس جمهور روسیه پیش از این گفته بود که ولادیمیر پوتین هنگام تصمیم به دیدار با جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده نتایج مذاکرات در ریکیاویک را در نظر خواهد گرفت. در 20 مه ، پسکوف نتایج نشست دیپلمات ها را ستود. “قطعاً این یک سیگنال مثبت است. واقعیت گفتگو ، که همانطور که لاوروف گفت ، سازنده بود ، همچنین رویدادی است که شایسته ارزیابی مثبت است. “

ایوان تیموفیف می گوید: نتیجه مذاکرات در ریکیاویک شانس برگزاری اجلاس را افزایش داد: “گفتگوهای لاوروف و بلینکن قبل از هر چیز یک مرحله مقدماتی قبل از نشست پوتین و بایدن است و اکنون رئوس دستور کار این اجلاس است واضح تر شدن آندری کورتونوف گفت: “در صورت عدم وجود یک بحران گسترده در روابط غرب و روسیه ، اجلاس روسیه و آمریکا تقریباً قطعاً برگزار خواهد شد.”

در روز ملاقات آنتونی بلینکن و سرگئی لاوروف ، وزارت امور خارجه ایالات متحده از خودداری از تحریم اپراتور خط لوله Nord Stream 2 ، Nord Stream 2 AG و مدیر اجرایی آن ماتیاس وارنیگ خبر داد. این تصمیم در دولت ایالات متحده با منافع ملی این کشور توضیح داده شد. اما مقامات آمریکایی ممکن است محدودیت هایی را برای چهار کشتی روسی و چهار شرکت در ساخت Nord Stream 2 اعمال کنند. در کرملین تحت عنوان سیگنال مثبتی از امتناع واشنگتن از اعمال مجازات علیه Nord Stream 2 AG.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *