[ad_1]

کارشناسان EY جذابیت کشورهای اروپایی را برای سرمایه گذاری خارجی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند

در طی همه گیری در سال 2020 ، تعداد پروژه های روسی که از خارج از کشور سرمایه گذاری می کردند ، یک چهارم کاهش یافت و به سطح مجازات 2014 رسید. علاوه بر ویروس کرونا ، ژئوپلیتیک نیز نقش مهمی داشت.

عکس: سایمون داوسون / بلومبرگ

عکس: سایمون داوسون / بلومبرگ

طبق محاسبات انجام شده توسط شرکت حسابرسی و مشاوره EY از مطالعه جذابیت سرمایه گذاری کشورهای اروپایی (RBC دارای آن است) ، در سال 2020 ، سرمایه گذاران خارجی در 141 پروژه در روسیه سرمایه گذاری کرده اند. یک سال قبل ، پروژه های مشابه حدود یک چهارم بود – 191. رقم سال گذشته کمترین میزان در شش سال گذشته بود و به سطح سال 2014 نزدیک شد ، زمانی که 125 پروژه روسی سرمایه گذاری مستقیم خارجی دریافت کردند.

حدود یک سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 (31٪) سرمایه گذاری در پروژه های موجود است ، مابقی سرمایه گذاری در ایجاد ظرفیت جدید است.


تحلیلگران از کاهش شدید پروژه های سرمایه گذاری ایالات متحده در روسیه خبر می دهندعکس: لورن الیوت / رویترز

“سرمایه گذاران بین المللی در سال گذشته کمتر از آنچه در شرایط مطلوب تری داشته اند را اجرا کرده اند. نتایج مشابه برای روسیه در سال 2020 نیز مربوط به پایه سالهای گذشته است. در شرایط رکود اقتصادی جهانی ، همه گیری تأثیر قابل توجهی در مقایسه با شوک تحریم های سال 2014 داشته است. “” الكساندر ایولف ، شریک مدیر EY در CIS.

روسیه در مقایسه با اروپا و جهان است

در نتیجه ، روسیه چندین موقعیت را در لیست 20 کشور جذاب برای سرمایه گذاری در اروپا از دست داده است ، که EY براساس تعداد پروژه های سرمایه گذاری مستقیم خارجی تهیه می کند. در پایان سال 2020 در مقایسه با جایگاه هشتم یا نهم یک سال قبل در رده یازدهم (بالاتر از ایتالیا ، اما پشت سر پرتغال) قرار گرفت.

به طور کلی ، کاهش تعداد پروژه های سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، با توجه به همه گیری ، نمونه ای از کل جهان و اروپا است ، یادداشت EY. تعداد پروژه هایی در اروپا که در آنها سرمایه گذاری از خارج انجام می شود در سال 2020 13٪ کاهش می یابد. اگر فقط کشورهای اروپایی را در نظر بگیریم ، جایی که پویایی آنها منفی است ، نرخ متوسط ​​کاهش 21٪ است. در سطح جهان ، طبق کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی از دهه 1990 تاکنون 42٪ کاهش یافته است.


نبیولین در تحریم های آمریکا “خطری بی امان” برای اقتصاد می بیندالویرا نبیولینا

بر اساس مطالعه EY ، علاوه بر همه گیری ، یک عامل خاص در روسیه وجود داشت که مانع سرمایه گذاری مستقیم خارجی می شد – خطرات ژئوپلیتیک. به ویژه ، سال 2020 با افزایش سخنان تحریم ها پس از مسمومیت الکسی ناوالنی ، سیاستمدار مخالف و پیروزی جو بایدن ، نامزد دموکرات ها در انتخابات ایالات متحده ، همراه بود.

همانطور که اعتقاد بر این است

EY FDI را بر اساس داده های پایگاه داده مانیتور سرمایه گذاری اروپا ارزیابی کرده است. در محاسبات ، سرمایه گذاری در اوراق بهادار و همچنین ادغام و ادغام در نظر گرفته نمی شود. اگر یک سرمایه گذار خارجی بیش از 10٪ شرکت را خریداری کرده و در مدیریت مشارکت داشته باشد ، اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری در بانک اطلاعاتی گنجانده می شود. سرمایه گذاری مستقیم خارجی شامل حقوق صاحبان سهام و دارایی های مشهود ، درآمد مجدد سرمایه گذاری شده و وام های درون گروهی است.

رهبران سرمایه گذاری در روسیه

فعال ترین در زمینه سرمایه گذاری مستقیم در روسیه تاجران از آلمان بودند ، که در سال 2020 در 26 پروژه روسیه سرمایه گذاری کردند (28 درصد کمتر از یک سال قبل). از سال 2014 ، آلمان فقط یک بار مقام اول را از نظر فعالیت سرمایه گذاری از دست داده است – در سال 2018 توسط ایالات متحده پیشی گرفت. اکنون ایالات متحده در 15 پروژه با چین در رده های دوم تا سوم قرار دارد. سرمایه گذاران از ایتالیا به شدت فعالیت خود را در روسیه افزایش داده اند ، که در سال 2020 در 13 پروژه سرمایه گذاری کرده است (دو برابر سال 2019). این امر باعث شد تا این کشور از نظر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه در رتبه چهارم فعال ترین ها قرار گیرد.


دولت خرید کالاهای خارجی را برای استفاده در کشور ممنوع کرده استعکس: الکساندر اشنایدر / تصاویر گتی

در زمینه بخشی ، بیشتر پروژه هایی که سال گذشته سرمایه گذاری خارجی دریافت کرده اند در دست تولید هستند (107). پروژه هایی که در بخش مواد غذایی کشاورزی (42) و ساخت ماشین آلات و تجهیزات (21) پیشرو هستند. نویسندگان این مطالعه رهبری بخش کشاورزی ، جایی که سرمایه گذاران از آلمان و ایالات متحده بیشترین فعالیت را دارند ، با تأثیر تحریم غذایی و جایگزینی واردات ، که از سال 2014 اعمال شده است ، توضیح می دهند. سومین بخش محبوب در میان سرمایه گذاران مبلمان ، شیشه و سرامیک هستند (11 پروژه در مقایسه با چهار پروژه در سال 2019). بخش نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات با پنج پروژه (نیمه کمتر از یک سال قبل) هنوز در مکان هشتم قرار دارد.

سرمایه گذاری در فروش و بازاریابی به شدت کاهش یافت – 12 پروژه در مقایسه با 52 پروژه در سال 2019. در مواجهه با همه گیری ، بسیاری از شرکت ها فعالیت رسانه ای و سرمایه گذاری خود را برای ارتقا کاهش داده اند. ” برای اولین بار ، سه صنعت جذاب برای سرمایه گذاران خارجی شامل خدمات تجاری (هشت پروژه است که سه مورد از آنها توسط سرمایه گذاران هندی سرمایه گذاری می شود). به گفته نویسندگان این تحقیق ، شرکت های مهندسی و مشاوره خارجی پروژه های جدیدی را در این صنعت راه اندازی کرده اند.

از مناطق جذاب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، مسکو و منطقه مسکو به طور سنتی رهبران اصلی (41 پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی) هستند ، سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد 16 پروژه دارند.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *