[ad_1]

دپارتمان حسابرسی سطح بسیار پایین سلب مالکیت ملک را گزارش کرد

اداره حسابرسی ملی اعلام کرد که اجرای طرح خصوصی سازی املاک دولتی در سال 2017-2019 در سطح پایین تاریخی قرار دارد. دلایل – از کیفیت پایین دارایی گرفته تا رویکرد رسمی برای تهیه برنامه خصوصی سازی

عکس: ولادیسلاو شاتیلو / RBC

عکس: ولادیسلاو شاتیلو / RBK

بر اساس گزارش اداره حسابرسی ملی ، اختصاص به تجزیه و تحلیل اجرای طرح خصوصی سازی ، طرح خصوصی سازی املاک دولتی برای سالهای 2017-2019 فقط یک چهارم اجرا شده است. این بخش تأکید می کند که این رقم کم تاریخی است.

در مورد خصوصی سازی سهام دولتی در شرکتهای سهامی و LLC ، این طرح با 25٪ (تعداد بلوکهای برنامه ریزی شده برای فروش) اجرا شده است. بنابراین ، از 9 سهام بزرگترین شرکت های در نظر گرفته شده برای خصوصی سازی ، فقط یک مورد – 100٪ در انجمن تولید “کریستال” ، بزرگترین تولید کننده الماس در روسیه به فروش رسید. با این حال ، حتی در اینجا صاحب شرکت است بلند شد شرکت دولتی (ALROSA). RBC) ، یعنی این معامله در واقع منجر به کاهش سهم دولت در اقتصاد نشده است. طبق گفته حسابرسان ، طرح سازمانی شرکتهای فدرال ایالتی فدرال (FSUE) 22٪ ، و برای فروش سایر املاک دولتی – 23٪ انجام شده است.

دلایل ناکارآمدی

از جمله دلایل نتایج ضعیف در اجرای طرح خصوصی سازی ، دیوان خواستار “رویکرد رسمی” برای تهیه آن است. به عنوان مثال ، از 253 FSUE موجود در این طرح ، خصوصی سازی 121 بنگاه اقتصادی به دلایل مختلف غیرممکن بود: این قانون توسط قانون محدود شده بود ، بنگاههای اقتصادی در مرحله تصفیه ، ورشکستگی یا تجارت نبودند.

حسابرسان همچنین به این نتیجه رسیدند که کارگزارانی که در توافق با آژانس مدیریت املاک فدرال در فروش املاک دولتی مشارکت داشتند ، ناکارآمد کار می کردند. آنها بخش قابل توجهی از اشیا at را به اصطلاح حراج ثانویه می فروشند – از طریق پیشنهاد عمومی و بدون اعلام قیمت ، که به معنای تخفیف قابل توجه در مقایسه با ارزیابی ارزش بازار دارایی دولت است. علاوه بر این ، نمایندگان حدود یک پنجم سایت های دولتی را در طرح خصوصی قرار نداده اند.


پوتین غیرقابل قبول بودن خصوصی سازی را با الگوبرداری از دهه 1990 اعلام کردولادیمیر پوتین

دادگاه همچنین به سطح پایین هماهنگی شرکت کنندگان در روشهای خصوصی سازی و همچنین پشتیبانی کافی از اطلاعات اشاره کرده است – به عنوان مثال ، داده های موجود در وب سایت آژانس مدیریت املاک فدرال ساده نیستند ، و خریداران بالقوه برای یافتن اطلاعات مورد نیاز آنها

مشکل دیگر خصوصی سازی که در این گزارش برجسته شده ، آماده سازی ناکافی قبل از فروش است که دارایی های کاملاً زیر قیمت بازار را می فروشد. “با توجه به اینکه جذاب ترین اشیا برای استفاده تجاری قبلاً به مالکیت خصوصی رسیده اند ، موضوع پیش فروش دارایی های دولتی به ویژه مورد توجه قرار می گیرد. این امر امکان افزایش جذابیت سرمایه گذاری آنها را فراهم می کند. نویسنده گزارش ، حسابرس اداره حسابرسی ملی آندره باتورین ، گفت: اکنون چنین آمادگی انجام نشده است و سایتها در عمل “همانطور كه ​​هست” فروخته می شوند.

در کل ، در سال های 2017-2019 ، بودجه فدرال 40.78 میلیارد روبل از فروش سهام دولت در شرکت ها و املاک دولتی دریافت کرده است که به طور قابل توجهی کمتر از درآمد 2011-2013 (212.6 میلیارد روبل) و 2014-2016 (443 ، 79 میلیارد روبل – پس از آن جهش به دلیل معاملات عمده خصوصی سازی باشنفت و روسنفت ایجاد شد). دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد ، این پویایی نشان می دهد که برنامه خصوصی سازی برای 2017-2019 در مقایسه با برنامه های قبلی با کمترین کارآیی اجرا شده است ، که به دلیل عدم معامله برای شرکت های بزرگ توضیح داده شده است. در همان زمان ، طبق برنامه خصوصی سازی ، فروش دارایی های دولت ، به استثنای معاملات شرکت های بزرگ ، 5.6 میلیارد روبل به بودجه می آورد. در هر سال ، اما در واقع در 2018-2019 این برنامه حتی نیمی از آن انجام نشده است (درآمد حاصل از فروش سهام – به ترتیب 2.5 میلیارد و 2.3 میلیارد روبل).

موقعیت آژانس مدیریت املاک فدرال

آژانس مدیریت املاک فدرال در اظهار نظری اذعان کرد ، گزارش اداره حسابرسی ملی “به طور عینی سطح خصوصی سازی را در نظر می گیرد” در سال 2017-2019. این اداره گفت که این به دلیل عدم فروش زیاد و کیفیت پایین دارایی های فروخته شده است. در همان زمان ، آژانس فدرال مدیریت املاک تأکید می کند که در پایان سال 2020 (نتایج آن هنوز توسط حسابرسان تجزیه و تحلیل نشده است) درآمد بودجه حاصل از فروش سهام در شرکت های دولتی بیش از 4 میلیارد روبل است . با یک طرح 3.6 میلیارد روبل ، طرح فروش اشیا state دولتی به طور کامل اجرا شده است و در سه ماهه اول سال 2021 درآمد حاصل از این عملیات 28.4 درصد از شاخص های برنامه ریزی شده بیشتر است.

این وزارتخانه این واقعیت را که بخش قابل توجهی از اموال دولتی از طریق رویه هایی که شامل تخفیف است به فروش می رسد ، با این واقعیت که “تقاضا برای اشیای خاص به اندازه کافی زیاد نیست” توضیح می دهد. رئیس آژانس مدیریت املاک فدرال ، وادیم یاکوونکو ، خاطرنشان می کند که کاهش درآمد خصوصی مطلق ، از جمله موارد دیگر ، نشان می دهد که طی 30 سال “بسیاری از دارایی های جذاب سرمایه گذاری به دست خصوصی رسیده اند یا به بخشی از شرکت های یکپارچه عمودی تبدیل شده اند. “

وزارت توسعه اقتصادی ، متهم به “Rosimushchestvo” تا ژانویه 2020 (منتقل شده به وزارت دارایی) ، در یک نظر رسمی یادداشت می کند که “توجه ویژه ای به اقدامات با هدف افزایش شفافیت و کارآیی مدیریت املاک دولتی ، به ویژه ، اقداماتی برای توسعه سیستم های اطلاعاتی آژانس مدیریت املاک فدرال و Rosreestr انجام شده است. “…

سهم بخش دولتی در اقتصاد

طبق گفته مودی ، سهم بخش دولتی در اقتصاد روسیه به 40-50 می رسد. کارشناسان صندوق بین المللی پول تخمین زده اند که در سال 2016 سهم بخش دولتی از ارزش افزوده در روسیه 33 درصد بوده است. سرگئی کولسنیکوف ، سرپرست دادگستری برای قانون ضد انحصار در بخش نمایه گزارش سالانه ، اظهار داشت که آژانس های دولتی آنها را ارائه نمی دهند ، آژانس های دولتی آنها را ارائه نمی دهند ، بخش بورس تیتوف ، نماینده تجارت ، رئیس جمهور در اواخر ماه مه. وی نوشت: “این اجازه نمی دهد” برای نظارت بر وضعیت فعلی و ارزیابی به موقع تصمیمات و اقدامات انجام شده در چارچوب مقررات دولت در مناطق مختلف “.

اکنون عمل می کند طرح خصوصی سازی برای 2020-2022 فروش سهام در 186 شرکت سهامی و 86 شرکت واحد دولتی فدرال را پیش بینی کرده است. طرح دولت شامل بانکهایی نیست که در نتیجه تجدید سازمان ها متعلق به بانک روسیه بودند. در سال های 2018-2019 ، وزیر سابق توسعه اقتصادی ماکسیم اورشکین از فروش بانک های تجاری متعلق به بانک مرکزی حمایت کرد ، زیرا این امر تعارض منافع را برای تنظیم کننده ایجاد می کند. این وزارتخانه حتی پیشنهاد کرد مدت مالکیت بانک ها برای بانک مرکزی به پنج سال محدود شود. اما تاکنون فروش بانک ها به سرمایه گذاران خصوصی توسط بانک مرکزی موفقیت آمیز نبوده است. خصوصی سازی اولین بلوک سهام بزرگترین بانک متعلق به بانک مرکزی – Otkritie – برای سال 2022 برنامه ریزی شده است.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *