[ad_1]

تقاضا برای غذا در سال 2021 چگونه تغییر کرده است؟

در بهار سال 2020 ، در اوج همه گیری ، نشانه گذاری لیموها به 500 درصد رسید. اکنون مرکبات مشهور “ضد ویروسی” و همچنین سیر یکی از معدود محصولاتی است که در نیمه اول سال کاهش قیمت داشته است.

عکس: برنت استیرتون / گتی ایماژ

عکس: برنت استیرتون / گتی ایماژ

متوسط ​​قیمت خرده فروشی 1 کیلو لیمو در ژانویه تا ژوئن 2021 نسبت به مدت مشابه در سال 2020 بیش از 30 درصد کاهش یافته است ، که توسط RBC بر اساس داده های Rosstat محاسبه شده است. اگر در پایان شش ماهه سال 2020 189.4 روبل بود. در هر 1 کیلوگرم ، در حال حاضر 131.9 روبل است. بر اساس محاسبات RBC ، قیمت هیچ محصول غذایی دیگری به این سرعت کاهش نیافته است.

سیر در نیمه اول سال نیز در خرده فروشی سقوط کرد: قیمت تقریباً 10 درصد کاهش یافت – از 254.5 روبل. تا 229.6 روبل برای 1 کیلوگرم

RBC به شرکت تحقیقاتی GfK که ردیابی می کند ، تایید کرد که در شش ماه گذشته ، قیمت ها در دسته “میوه و سبزیجات” در فروشگاه ها به طور متوسط ​​افزایش یافته است ، اما لیمو ، لیمو و سیر یکی از معدود محصولاتی هستند که روند عکس را نشان می دهند. خرید 20 هزار خانوار روسی در سراسر کشور. طبق GfK در نیمه اول سال متوسط ​​هزینه هر 1 کیلو لیمو و لیموترش 31٪ کاهش نسبت به مدت مشابه سال 2020 ، به 111.5 روبل ، 1 کیلوگرم سیر – با 9٪ به 224.2 روبل.

به گفته GfK ، در شش ماه اول سال 2021 ، خانواده های روسی به طور متوسط ​​3.8 بار ، سیر – 2.4 بار لیمو یا لیمو خریداری کردند. دفعات خرید لیمو نسبت به نیمه اول سال 2020 اندکی افزایش یافته و فراوانی سیر نیز کاهش یافته است.
این واقعیت که لیمو در سال جاری کاهش یافته است ، کشیدن توجه و بانک مرکزی: به گفته وی ، به عنوان مثال ، در آوریل 2021 در سن پترزبورگ ، لیمو بیش از سه برابر ارزان تر از ماه مشابه سال گذشته بود.

چه محصولاتی هنوز ارزان ترند

علاوه بر لیمو و سیر ، در نیمه اول سال 2021 ارزن به میزان قابل توجهی ارزان شد – با 11٪ (از 68.4 به 60.8 روبل در هر 1 کیلوگرم). قیمت پیاز نیز کاهش یافت – 7 7 (از 34.8 به 32 روبل در هر 1 کیلوگرم).

سایر محصولات ، از جمله محصولات با اهمیت اجتماعی ، در نیمه اول سال افزایش یافت. سبزیجات به اصطلاح برش – چغندر ، هویج ، سیب زمینی – در افزایش قیمت پیشرو شده اند. این سبزیجات 69٪ (تا 48.3 روبل در هر کیلوگرم) ، 56٪ (تا 52.5 روبل) ، 50٪ (تا 41.4 روبل) افزایش قیمت داشته اند.

علاوه بر این ، با 47، ، به 49.8 روبل. برای 1 کیلوگرم ، شکر در فروشگاه ها افزایش یافت ، قیمت هایی که توسط تامین کنندگان و زنجیره های خرده فروشی به ابتکار دولت تا اول ژوئن 2021 تعیین شد.

RBC درخواستی را به گروه های خرده فروشی X5 Group (فروشگاه های Perekrestok ، Pyaterochka ، Karusel) ، Magnit ، Lenta و Auchan ارسال کرد.


قیمت فروشگاه موز رکورد پنج ساله ای را ثبت کردعکس: آندری لیوبیموف / RBC

چرا لیمو و سیر ارزان شده اند

اینا گلفند ، شریک مرکز NEO ، به یاد می آورد که کاهش قیمت فعلی مربوط به کاهش تقاضا برای محصولاتی است که تقاضا برای آنها در سال گذشته زیاد بود. در اوایل سال 2020 ، اطلاعات کمی در مورد ویروس کرونا وجود داشت و به همین دلیل اکثر روس ها ، عادت به استفاده از لیمو و سیر برای جلوگیری از سرماخوردگی ، خرید این محصولات را آغاز کردند. گلفند ادامه داد ، مغازه ها آمادگی چنین تقاضائی را نداشتند – برای مثال لیموها گاهی اوقات در قفسه ها نبودند ، و خرده فروشان ، که همچنین می خواستند از وحشت مردم درآمد کسب کنند ، قیمت خود را افزایش دادند.

علاوه بر تقاضای فزاینده سال گذشته ، “تأخیر” در عرضه لیمو و سیر وجود داشت ، در آوریل سال گذشته به ترتیب 65٪ و 48٪ افزایش یافت و به همین دلیل یافتن آن دشوار بود گلفاند می گوید زنجبیل. دیمیتری لئونوف ، نایب رئیس هیئت مدیره Rusprodsoyuz ، در فوریه-آوریل 2020 ، قیمت سیر و لیمو به دلیل تقاضای سریع به اوج خود رسید.


FAS دستور می دهد تا صحت افزایش قیمت زنجبیل و سیر را بررسی کندعکس: شان گالوپ / تصاویر گتی

در طول یک سال گذشته ، مشکلات در ابتدا از اوضاع متشنج ناشی از شیوع ویروس کرونا در چین ، بزرگترین صادر کننده سیر در جهان و یکی از بزرگترین تامین کنندگان مرکبات روسیه ناشی می شد. در فوریه 2020 ، مرکز تخصص صنعتی بانک کشاورزی روسیه هشدار دادن در مورد کمبود آتی سیر در روسیه: به دلیل ویروس کرونا ، زنجیره های خرده فروشی از محصولات چینی خودداری کردند ، که 80 درصد از واردات سیر روسی را تشکیل می داد. تا آوریل در خرده فروشی های زنجیره ای و تأمین کنندگان “چند برابر” بزرگ شده اند قیمت لیمو و زنجبیل و همچنین سیر.

مصرف کنندگان از افزایش قیمت محصولات تقویت کننده سیستم ایمنی به دفتر دادستان کل شکایت کردند ، که به سرویس ضد انحصاری فدرال دستورالعمل برخورد با قیمت های تورم را داد. در آن زمان ، در برخی موارد “خشن” ، FAS هزینه اضافی برای لیموها تا 300-500 set تعیین کرد. اما او همچنین اذعان کرد که افزایش قیمت ها به دلایل عینی بوده است: قیمت محصولاتی که روسیه تقریباً کاملاً به واردات آنها وابسته است و تقاضای کوتاه مدت برای آنها در حال ظهور است.

روس ها پس از ظهور اطلاعات نادرست در اینترنت و رسانه ها در مورد اثر بخشی برخی محصولات برای جلوگیری از ویروس کرونا ، تقاضا برای لیمو را افزایش دادند و “دلالان و بازرگانان بی وجدان” از موقعیت استفاده کردند ، یادآور FAS. یافته های اثبات نشده در مورد تأثیر زنجبیل و لیمو در درمان COVID-19 را باور نکنید نامیده می شود و سازمان بهداشت جهانی ، اما به شما توصیه کرده است که از این محصولات برای “حمایت” از خود استفاده کنید.

بلوک ویدئویی توصیه شده

طبق FAS ، در آغاز ژوئن 2020 ، قیمت لیمو تثبیت شده است. برای تأمین سیر کافی از مردم ، مقامات مسئول معرفی کرد ممنوعیت موقت صادرات این محصول به خارج از کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (شامل ارمنستان ، بلاروس ، قزاقستان ، قرقیزستان و روسیه) تا 30 ژوئن سال 2020.


روسیه صادرات گندم سیاه ، برنج و سیر را ممنوع کرده است

در سال 2021 ، روسیه لیمو را عمدتا از ترکیه ، آفریقای جنوبی ، آرژانتین ، مصر و مراکش وارد می کند. آمار موجود سرویس گمرک فدرال برای ژانویه-مه 2021 نشان می دهد که امسال 99.8 هزار تن لیمو وارد شده است که 7 درصد بیشتر از سال قبل است. سیر عمدتا از چین و مصر وارد می شود. اما واردات برای پنج ماه امسال 19 درصد کمتر از ماه مشابه سال 2020 بود – 27.2 هزار تن.

امسال روسیه می تواند سیرهای خود را بیشتر از سال گذشته پرورش دهد. RBC گزارش می دهد که 5.5 درصد مناطق بیشتری در سال 2021 نسبت به سال قبل کاشته شده است ، انتظار می رود تولید بالاتر از میانگین مقادیر سالانه باشد و ممکن است به 9.7 هزار تن برسد که 15.5 درصد بیشتر از سال 2020 است. وزارت کشاورزی. سخنگوی وزارتخانه افزود ، محصول جدید سیر قبلاً در مناطق جنوبی شروع به برداشت کرده است و این به “حفظ قیمت های ثابت” کمک می کند.

RBC استعلاماتی را به وزارت صنعت و تجارت و اتحادیه ملی پرورش دهندگان میوه و سبزی ارسال كرد.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *