[ad_1]

ماقبل تاریخ آسیا ، سلطه بر تولید نیمه هادی های جهانی و آینده ایالات متحده

برچسب ها: #TSMC ، # فناوری ، # آمریکا ، # بایدن ، # هادی نیمه هادی ، # سامسونگ الکترونیک ، # اینتل ، # چین ، # هژمونی

20 آوریل 2021 | از: malecon | IT ، مدیریت ، جهان بدون شرح

(CNBC ، Arjun Harpal)

مشاهده متن اصلی

< 주요 내용 >

  • TSMC در تایوان و سامسونگ الکترونیک در کره بیش از 70٪ صنعت نیمه هادی جهانی را در اختیار دارند.
  • با ادامه کمبود جهانی نیمه هادی و تشدید تنش ها با چین ، ایالات متحده تحقیق مفصلی را در مورد زنجیره تأمین نیمه هادی آغاز کرده و تلاش خواهد کرد تا در آینده رهبری خود را در صنعت نیمه هادی به دست آورد.
  • رئیس جمهور جو بایدن با غلبه بر وابستگی به تعداد انگشت شماری از تولیدکنندگان نیمه هادی خارجی در تلاش است تا صنعت نیمه هادی ایالات متحده را احیا کند.

وقتی صحبت از ساخت نیمه هادی می شود ، منظور ما دو شرکت است. اینها TSMC از تایوان و سامسونگ الکترونیک از کره هستند. این دو شرکت بیش از 70٪ تولید نیمه هادی جهانی را در اختیار دارند. شرکت هایی در ایالات متحده که زمانی پیشتاز بودند ، در تولید نیمه هادی پیشتاز بوده و مدل های تجاری خود را تغییر داده اند.

با این حال ، با کمبود جهانی نیمه هادی ها و تشدید تنش ها بین ایالات متحده و چین ، ایالات متحده تحقیق در مورد زنجیره تأمین نیمه هادی را که به تعداد کمی از کشورها متکی است ، آغاز کرد. و این شرکتهای نیمه هادی را تشویق می کند تا تولید خود را در ایالات متحده گسترش دهند. ما در حال حاضر میلیاردها دلار کمک هزینه برای این کار جمع کرده ایم و در حال بررسی همکاری با کشورهای دیگر هستیم.

نیمه هادی ها اجزای اصلی محصولات روزمره از اتومبیل گرفته تا تلفن های هوشمند هستند. علاوه بر این ، نیمه هادی ها صنعتی است که در میان گردابی از تنش بین ایالات متحده و چین قرار دارد.

بانک آمریکا در مورد وضعیت فعلی اظهار نظر کرد:

سیاست چین برای سیاست خارجی ایالات متحده بسیار مهم است. افزایش استقلال ساخت نیمه هادی به دلیل کمبود اخیر تجهیزات نیمه هادی و جنگ فناوری ایالات متحده و چین به عنوان یک کار ملی برای دولت آمریکا مطرح شده است.

پیشینه سلطه آسیا در بازار نیمه هادی جهانی

اگر علاقه مند هستید که کدام کشور بر بازار نیمه هادی تسلط دارد و چرا ایالات متحده می خواهد صنعت نیمه هادی خود را ارتقا دهد ، باید زنجیره تامین و مدل تجاری نیمه هادی را بدانید. این به ما اجازه می دهد تا درگیری ژئوپلیتیک بر سر صنعت نیمه هادی را درک کنیم.

شرکت هایی که نیمه هادی های خود را طراحی می کنند و حتی تجهیزاتی دارند که می تواند مستقیماً آنها را تولید کند ، شرکت های نیمه هادی مجتمع (IDM) نامیده می شوند. اینتل نماینده است.

شرکت های بدون دردسر فقط نیمه هادی ها را طراحی می کنند و تولید را به شرکت های دیگر واگذار می کنند. در آن زمان ، شرکتی که مسئول تولید بود ، یک کارخانه ریخته گری بود. آنها سفارشات تولید را از شرکتهایی که قادر به تولید و تولید نیمه هادی های خود نیستند ، می پذیرند. TSMC در تایوان و سامسونگ الکترونیک در کره بزرگترین شرکتهای ریخته گری هستند.

در 15 سال گذشته ، شرکت های آمریکایی از شرکت های نیمه هادی مشترک به شرکت های بدون دردسر که فقط طراحی می کنند ، منتقل شده اند. TSMC و سامسونگ الکترونیک ، مسئول ساخت ، با سرمایه گذاری زیاد در فناوری های پیشرفته ساخت نیمه هادی ، ظرفیت تولید خود را افزایش داده اند. در نتیجه ، اپل اکنون مجبور است تولید TSMC را ترک کند تا آخرین نیمه هادی های مورد نیاز برای آیفون را بدست آورد.

* یادداشت مترجم: از آنجا که شرکتهای طراحی بسیار سودآورتر از شرکتهای نیمه هادی هستند که نیاز به سرمایه گذاری هنگفتی در ظرفیت تولید دارند ، شرکتهای آمریکایی به مدلهای تجاری بیکار روی آورده اند.

Trendforce ، یک شرکت تحقیقاتی در بازار ، گفت که TSMC 55٪ از بازار جهانی ریخته گری و سامسونگ الکترونیک 18٪ را تشکیل می دهد. تایوان و کره از جمله این دو شرکت 81٪ سهم بازار را دارند. وابستگی تولید نیمه هادی های جهانی به آنها بسیار زیاد است.

بانک آمریكا در گزارش ماه دسامبر خود این مورد را تحلیل كرد.

از 30 تولید کننده نیمه هادی ، فقط سه نفر در سال 2001 زنده ماندند که شامل TSMC ، Samsung Electronics و Intel بود. این بدان دلیل است که با افزایش هزینه های سرمایه گذاری برای تأسیسات تولید نیمه هادی و دشواری فناوری های تولید ، بسیاری از شرکت ها از رقابت عقب مانده اند.

از این سه شرکت ، اینتل عقب است. فناوری تولید TSMC و سامسونگ الکترونیک به مراتب بهتر است. همانطور که نیل کمپینگ ، پژوهشگر ارشد فناوری ، رسانه و ارتباطات از راه دور در Miraaud Securities ، اظهار نظر کرد: “شرکت های تایوان و کره در خط مقدم وافل پیشتاز هستند ، که این امر به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد. بیش از 20 سال حمایت از سیاست های عمومی و نیروی کار ماهر کمک زیادی کرده است. “

زنجیره تامین نیمه هادی پیچیده

به نظر می رسد TSMC و سامسونگ الکترونیک کاملاً بر بازار نیمه هادی تسلط داشته اند. اما اگر خوب دقت کنید ، این دو شرکت نیز به شدت به تجهیزات و ماشین آلات ایالات متحده ، اروپا و ژاپن وابسته هستند.

شرکت هایی که ظرفیت تولید ریخته گری ها ، تولیدکنندگان نیمه هادی را تأمین می کنند ، تأمین کنندگان تجهیزات سرمایه نیمه هادی یا کلاه کوتاه نامیده می شوند. و بر اساس شرکت تحقیقات بازار گاتنر ، پنج عنوان بزرگ و بزرگ 70٪ بازار را تشکیل می دهند. از این پنج شرکت ، سه شرکت از ایالات متحده ، یکی از اروپا و دیگری از ژاپن هستند.

به طور خاص ، ASML ، یک شرکت تجهیزات نیمه هادی در هلند ، تنها شرکتی است که قادر به تولید تجهیزات در معرض اشعه ماوراio بنفش (EUV) است ، که برای تولید نیمه هادی های پیشرفته از TSMC و سامسونگ الکترونیک بسیار مهم است .

آینده ایالات متحده و منشأ آن

بنابراین ، ایالات متحده در کل صنعت نیمه هادی عقب نیست. چندین شرکت در ایالات متحده نقشی اساسی در زنجیره تامین نیمه هادی دارند. یکی از زمینه هایی که ایالات متحده فاقد آن است ، فرآیند تولید نیمه هادی است.

رئیس جمهور بایدن می خواهد رهبری صنعت تولید را بدست آورد و یک زنجیره تأمین نیمه هادی پایدار را تضمین کند.

در فوریه ، رئیس جمهور بایدن یک دستورالعمل برای بررسی و بررسی خطرات موجود در زنجیره تامین نیمه هادی امضا کرد. علاوه بر این ، از بسته محرک اقتصادی 2 تریلیون دلار (2200 تریلیون دلار) ، 50 میلیارد دلار (56 تریلیون دلار) به تولید و تحقیق و توسعه نیمه هادی اختصاص یافته است.

در همین حال ، در ماه مارس ، اینتل ایالات متحده از برنامه سرمایه گذاری 20 میلیارد دلار (22 تریلیون بوی بد) برای ساخت یک کارخانه نیمه هادی جدید خبر داد. در صورت دستیابی به این طرح ، می توان شرایطی را که تولید نیمه هادی به کارخانه های خارجی مانند TSMC و سامسونگ الکترونیک بستگی دارد ، بهبود بخشید.

دستور دولت آمریكا برای كنترل زنجیره تأمین نیمه هادی در اثر كمبود منابع نیمه هادی جهانی ایجاد شد كه این امر صنعت خودرو را تحت تأثیر قرار داد. با توجه به بیماری همه گیر ویروس کرونا ، تقاضا برای محصولات الکترونیکی شخصی که به نیمه رساناها مانند لپ تاپ و کنسول بازی نیاز دارند ، افزایش یافته در حالی که کالاهای صنعتی و تولید خودرو کاهش یافته است. در سالهای اخیر ، تولید در بخش بهبود یافته و تقاضا برای نیمه هادی ها در بسیاری از بخشها بیشتر افزایش یافته است ، که منجر به کمبود منابع نیمه هادی می شود.

زنجیره تامین نیمه هادی ، که بیش از حد در TSMC و سامسونگ الکترونیک متمرکز شده است ، این مشکل را تشدید کرده است.

محقق کامپلینگ در میرابو اوراق بهادار گفت: “در حالی که دولت ایالات متحده با کمبود نیمه هادی مواجه است ، دولت ایالات متحده دریافته است که صنعت و اقتصاد آن به شدت تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گرفته است.”

اما عوامل ژئوپلیتیک نیز بر سیاست های آمریکا تأثیر می گذارد.

Paul Triolo ، مسئول تحقیق در زمینه فناوری ژئوپلیتیک ، اندیشکده اوراسیا گرو در مصاحبه ای با CNBC گفت:

“دولت بایدن هر دو شرکت آمریکایی و خارجی را به ایجاد امکانات تولید در ایالات متحده تشویق می کند. این امر باعث کاهش وابستگی ما به تولید نیمه هادی در مناطق پرتنش ژئوپلیتیکی ، مانند تایوان ، و افزایش مشاغل پردرآمد در ایالات متحده خواهد شد. “

دولت ایالات متحده به عنوان بخشی از سیاست صنعت نیمه هادی خود در حال ایجاد اتحاد با کشورهای دوست است. در اوایل آوریل ، روزنامه اقتصادی Nikkei ژاپن اعلام کرد که ایالات متحده و ژاپن برای ایجاد یک زنجیره تأمین برای اجزای اصلی ، از جمله نیمه هادی ها ، با یکدیگر متحد می شوند. دو کشور هدف مشترکی را در کاهش غلظت تولید نیمه هادی که بیش از حد در مناطق خاصی مانند تایوان متمرکز است ، دنبال خواهند کرد.

ابیشور پراکاش ، کارشناس ژئوپلیتیک مرکز نوآوری در آینده ، به CNBC گفت که “ایالات متحده در تلاش است تا از شر چین خلاص شود.”

“ایالات متحده در تلاش است تا صنعت نیمه هادی جهانی را دوباره طراحی کند تا صعود چین را محدود کند. این امر نه تنها خودکفایی تولید نیمه هادی را افزایش می دهد. این شخصیت یک مسابقه برای برتری ژئوپلیتیک است. از هوش مصنوعی گرفته تا نیمه هادی ها ، ساختارهای اساسی صنایع و اقتصادهای آینده را سازماندهی مجدد خواهیم کرد و سعی می کنیم چین را مستثنی کنیم. برای این منظور ، ما با تعدادی از کشورهایی که نگرانی در مورد چین دارند مشترک خواهیم بود. “

صنعت نیمه هادی چینی

چین در حال افزایش است که در برابر تحریم های تجهیزات نیمه رسانا به ایالات متحده به خودکفایی برای نیمه هادی ها برسد. طی چند سال گذشته ، چین سرمایه گذاری زیادی در سرمایه انجام داده و مشوق هایی مانند مشوق های مالیاتی برای ارتقا صنعت نیمه هادی ارائه داده است.

رقابت چین در تأمین نیمه هادی هنوز از سایر کشورها عقب است. SMIC ، بزرگترین کارخانه ریخته گری چین ، با TSMC و سامسونگ الکترونیک رقابت می کند ، اما وقتی فناوری تولید را مقایسه می کند ، چندین سال عقب است.

حتی اگر SMIC سعی کند فاصله مهارت ها را جبران کند ، به دلیل تحریم های آمریکا کار ساده ای نیست. در سال 2020 ، دولت ایالات متحده در لیست سیاه SMIC قرار گرفت ، لیستی از معاملات محدود. این مانع از صادرات فناوری و تجهیزات به چین توسط شرکت های آمریکایی می شود که نقشی اساسی در زنجیره تأمین نیمه هادی دارند. طبق گزارش بانک آمریکا ، SMIC بیش از 80٪ تجهیزات تولید نیمه هادی خود را از ایالات متحده وارد می کند.

رویترز سال گذشته گزارش داده بود كه ایالات متحده به دولت هلند فشار می آورد كه صادرات تجهیزات نیمه هادی به چین را متوقف كند. آنها گفتند که نباید تجهیزات نیمه هادی را به ASML ، یک شرکت هلندی ، برای SMIC صادر کنند. ASML تنها شرکتی است که می تواند تجهیزات را برای قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش شدید فراهم کند ، که برای تولید نیمه هادی های مدرن ضروری است. ASML قرارداد صادرات با SMIC را امضا کرده است ، اما هنوز مجوز صادرات را دریافت نکرده است ، بنابراین تحویل انجام نمی شود.

بانک آمریکا در ماه دسامبر گفت:

بدون تجهیزات ایالات متحده یا متحدان آن ، تولید نیمه هادی های نسل بعدی از چین غیرممکن است.

بانک آمریكا نیز در اوایل آوریل نسبت به پیشرفت چین در نیمه هادی ابراز تردید كرد. “اگر تحریم های ایالات متحده برداشته نشود ، صنعت نیمه هادی چین نمی تواند به سطح قابل توجهی رشد کند. چین از نظر مالکیت معنوی عقب است و تحریم های ایالات متحده مانع دسترسی به مالکیت معنوی در سایر کشورها می شود. در این صورت ، من انتظار دارم که چین طی حدود 5 سال پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشد. “[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *