[ad_1]

بزرگترین شرکت IT دائما دفتر روسی خود را کوچک می کند

در سالهای اخیر ، کارمندان مایکروسافت در روسیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در آینده نزدیک ، طبق منابع RBC ، ممکن است تعداد کارمندان 10-15٪ دیگر کاهش یابد. مسیر مقامات برای جایگزینی واردات نقشی داشت ، اما مهم نبود.

عکس: آنتون نوودرژکین / TASS

عکس: آنتون نوودرژکین / TASS

یک منبع به RBC گفت: در آینده نزدیک ، تعداد کارمندان مایکروسافت در روسیه ممکن است 15 درصد کاهش یابد. یکی دیگر از فعالان بازار گفت که این شرکت “برای مدت طولانی برنامه ریزی برای کاهش داشته است: از سال 2014 ، زمانی که حدود 1000 نفر در دفتر محلی کار می کردند ، کارکنان به حدود 300 نفر کاهش یافته است.”

همانطور که یکی از صحبت کنندگان RBC توضیح داد ، در چند سال گذشته ، تجارت مایکروسافت در روسیه “به طور جدی” تغییر شکل داده است ، که با چندین موج اخراج همراه بود. او گفت ، اولین موج ها در سال 2013-2017 رخ داده و مربوط به تغییر استراتژی شرکت و بهینه سازی مدل کسب و کار است – برخی از توابع به دفاتر اروپایی منتقل شده اند (به عنوان مثال ، پشتیبانی از محصولات برای کوچک و متوسط مشاغل توسط ایرلند ارائه می شود) و همچنین به دلیل اینکه شرکت مجدداً به راه حلهای ابری تغییر جهت داده است – این امر به پیکربندی کانال فروش و خدمات نیاز دارد. در آن زمان ، طبق برآورد وی ، 10-15٪ کارمندان از کار اخراج شدند.

“در سال 2017-2019 ، شرکت 15٪ دیگر از کارکنان خود را به دلیل بهینه سازی ساختار تجارت ، عمدتا از بخش های کمکی – فروش ، بازاریابی ، خدمات کاهش داد. کاهش کارکنان همچنین باعث کاهش فروش شرکت شده است ، که بخشی از آن به دلیل سیاست جایگزینی واردات است. سیاست منطقه ای این شرکت تغییر کرده است ، تعدادی از دفاتر منطقه ای تعطیل یا قطع شده اند “.

طبق SPARK ، متوسط ​​تعداد Microsoft Rus LLC در سال 2016 (اولین آمار موجود) 501-1000 نفر است. در پایان سال 2017 ، این رقم به 588 نفر ، در سال 2018 – به 500 نفر ، در سال 2019 – به 438 نفر و در سال 2020 – به 392 کاهش یافته است. سایر داده ها در توضیحات صورتهای مالی شرکت آورده شده است: در پایان در سال 2020 399 کارمند ، در 2019 – 403 ، در 2018 – 469 کارمند (آخرین آمار موجود) وجود دارد.

در پایان سال 2020 ، کمتر از 100 نفر در شعبات مایکروسافت روس و دیگر شرکت های تابعه این شرکت در روسیه – مرکز توسعه مایکروسافت روس ، مایکروسافت موبایل روس و مایکروسافت پرداخت های روس کار می کردند. در سالهای اخیر ، این شرکت شعبات خود را در اوفا ، چلیابینسک ، کمرووو ، ولگوگراد ، کالینینگراد و ساراتوف بسته است.

نماینده مایکروسافت در روسیه ، به نوبه خود ، خاطرنشان کرد که “این شرکت اخیراً اخراج گسترده ای نداشته است” (وی در مورد داده های این شرکت توضیحی نداد). وی افزود: “مایکروسافت و دفاتر روسی آن به همان میزان به کار خود ادامه می دهند.”

با وجود کاهش در روسیه ، در سال های اخیر تعداد کل کارمندان مایکروسافت در سراسر جهان افزایش یافته است. در پایان سال مالی 2020 (به پایان رسید در 30 ژوئن ، 2020) این رقم 163 هزار نفر بود که 13 درصد بیشتر از سال قبل است. بیش از نیمی از کارمندان (59٪) در ایالات متحده کار می کردند. به طور کلی ، در چند سال گذشته ، مایکروسافت دو بار کارکنان را کاهش داده است – در سال 2015 با 8 درصد نسبت به سال قبل ، به 118 هزار کارمند و در سال 2016 با 3 درصد به 114 هزار نفر.

آیا انتقال به نرم افزار روسی تحت تأثیر قرار گرفته است؟

طبق گزارش SPARK ، درآمد فروش مایکروسافت روس در سال های اخیر در حال کاهش بوده است: اگر در سال 2016 9.9 میلیارد روبل بود ، در پایان سال 2020 مبلغ 6.5 میلیارد روبل بود. اما در عوض ، سود خالص در طی این سالها رشد کرده است: از 537.6 میلیون به 542.3 میلیون روبل.

از سال 2016 ، سازمان های دولتی باید نرم افزار را ابتدا از رجیستری نرم افزار محلی خریداری کنند. این الزام بعداً به شرکت های دولتی نیز تعمیم یافت. در تابستان سال 2020 ، دومای دولتی اصلاحاتی را به منظور معرفی مکانیزمی برای نقل قول خرید محصولات روسی برای سازمان های دولتی و شرکت های دولتی تصویب کرد. به عنوان مثال ، در سال جاری ، حداقل 90٪ از لوازم الکترونیکی و 50٪ از رایانه های خریداری شده باید روسی باشند. مقامات همچنین قصد دارند مالکیت زیرساختهای اطلاعات مهم را که شامل شبکه های ارتباطی و سیستم های IT به سازمانهای دولتی ، انرژی ، امور مالی ، ارتباطات از راه دور و تعدادی از شرکتهای دیگر است ، کاملاً به نرم افزارها و تجهیزات روسی انتقال دهند. این پروژه که توسط وزارت صنعت دیجیتال توسعه یافته است ، مهلتی را برای انتقال به نرم افزار روسی از سال 2023 و به تجهیزات خانگی از سال 2024 پیشنهاد می کند. با این حال ، صاحبان چنین زیرساخت هایی با انتقاد از این پیشنهاد ، مهلت های تعیین شده را غیرممکن و انتقال را بسیار گران ارزیابی کردند. طبق RSPP ، برای تمام دارندگان زیرساخت های اطلاعات مهم در کشور ، این هزینه حدود 1 تریلیون روبل است.

آیا مشتریان متوجه این کاهش شده اند؟

همانطور که در توضیحات صورتهای مالی مایکروسافت روس ذکر شد ، خریداران اصلی آن در روسیه بخشهای ایرلندی این شرکت هستند – Microsoft Ireland Operation Limited و Microsoft Ireland Research ، تحت قراردادهایی که این شرکت کالاهایی را در بازار روسیه تبلیغ می کند – آنها حساب برای 79٪ از فروش سال گذشته. 21٪ باقیمانده خریداران روس هستند ، عمده خریدها برای شرکت تابعه Rosneft ، Sibintek ، Sberbank ، Rostelecom ، Gazprombank ، VTB Bank ، Aeroflot ، SoftLine Trade ، VimpelCom ، آزمایشگاه Kaspersky و Gazprom Neft اعلام شده است.


شوخین به دلیل انتقال به نرم افزار روسی ، هزینه های تجاری 1 تریلیون روبل را تخمین می زندعکس: الکساندر آویلوف / AGN

سخنگوی Rostelecom گفت این شرکت “از محصولات مایکروسافت در حجم زیاد استفاده نمی کند ، بنابراین هیچ تغییری مشاهده نکرده است.” “طبق این توافق نامه های مجوز ، مایکروسافت به تعهدات قراردادی خود ادامه می دهد و اعلان های مربوط به تغییرات را ارسال نکرده است. علاوه بر این ، ما به عنوان بخشی از برنامه جایگزینی واردات خود ، به توسعه همکاری با توسعه دهندگان نرم افزار محلی دفتر ادامه می دهیم و همچنین در حال توسعه راه حل های IT خود هستیم. “

نمایندگان آزمایشگاه کسپرسکی و SoftLine Trade از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. RBC درخواستی را برای سایر مشتریان بزرگ مایکروسافت در روسیه ارسال کرد.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *