[ad_1]

مواردی که برای ایجاد یک رژیم صلح پایدار باید بدانید

برچسب ها: # منطقه درگیری ، # افکار عمومی ، # دیپلماسی ، # جنگ ، # صلح ، # چمن

27 مارس 2021 | از: ingppoo | جهان بدون شرح

(Séverine Autesserre، Washington Post Monkey Cage)

مشاهده متن اصلی

با نزدیک شدن به نقطه خروج ، که برای اول ماه مه برنامه ریزی شده است ، مذاکرات صلح در افغانستان به اولویت اصلی دولت بایدن تبدیل شده است ، که باید فوراً مورد رسیدگی قرار گیرد. همچنین این احتمال وجود دارد که زمان عقب نشینی نیروهای آمریکایی به دلیل عدم پشتیبانی در مذاکرات به تأخیر بیفتد. مذاکرات از مدت ها قبل آغاز شده بود ، اما در یمن ، جایی که هیچ پیشرفتی حاصل نشده است ، بحران های انسانی از جمله درگیری های مداوم و نقض حقوق بشر رخ داده است.

حتی اگر مذاکرات پیشرفت کند و معاهده صلح امضا شود ، کوههای زیادی وجود دارد که باید قبل از پایان خشونت و برقراری صلح واقعی در مناطق درگیر ، بر آنها غلبه شود. ما شاهد موارد بی شماری در بسیاری از نقاط جهان از جمله کلمبیا ، عراق و سودان جنوبی بوده ایم که توافقنامه صلح ، که تنها اولین گام به سوی صلح است ، بی اثر شده و سرانجام مانند یک تکه کاغذ توالت دور ریخته می شود. چرا؟ جمع آوری یافته های ما در طول 20 سال تحقیق ، به این دلیل است که یک اشکال عمده در رویکردی که ما برای ایجاد صلح استفاده می کنیم وجود دارد.

در اینجا سه ​​کشف است که من در کتاب اخیر خود ، جبهه های صلح ، انجام داده ام. این نتیجه تحقیقات عمیق در موضوعات مختلف مربوط به جنگ و صلح است که در 12 منطقه درگیری در سراسر جهان طی 20 سال گذشته تمرکز کرده است.

1. اسرار مکانهایی که حتی در مناطق جنگی که تیراندازی و تیراندازی پایان نمی یابد ، صلح برقرار است

یک ساکن محلی در جنوب افغانستان ، به نام پنجوای در استان قندهار ، در حال مذاکره در مورد آتش بس بین نیروهای دولتی و طالبان در این ماه است. اول از همه ، ما تصمیم گرفتیم هر روز از ساعت 9:00 تا 17:00 سلاح جمع کنیم. اکنون فقط اولین دکمه است ، اما قطعاً یک دستاورد قابل توجه است.

جنگ داخلی کنگو ، یکی از ویران کننده ترین جنگ ها از زمان جنگ جهانی دوم ، باعث کشته شدن میلیون ها نفر شد ، اما جزیره ییجیو در دریاچه کیوو در کنگو یک “جزیره صلح” است که بیش از 20 سال توسط فجایع جنگ ویران شده است. چپ به عنوان “.

به همین ترتیب ، در سومالی ، حملات تروریستی ، از جمله بمب گذاری های انتحاری ، هر هفته در حال افزایش است ، اما منطقه شمال سومالی سومالی لند دنیای کاملاً متفاوتی است. طی 20 سال گذشته در سومالی لند چند مورد درگیری مسلحانه یا حملات تروریستی رخ داده است.

سان خوزه د آپارتادو کلمبیایی توانسته است ساکنان خود را کنترل کند تا در اقداماتی که می تواند به درگیری تبدیل شود ، مانند قتل ، آدم ربایی ، شکنجه و موارد دیگر ، پیشقدم شود. این نمونه خوبی از آن است

اگر به مناطق درگیری در سراسر جهان دقت کنید ، مکانهای زیادی را می بینید که مردم به طور داوطلبانه در آنها صلح ایجاد کرده اند. اسرائیل شهری به نام وهات آل سلام-نو شالوم دارد ، شهری برای اثبات این که اسرائیلی ها و فلسطینی ها می توانند در کنار هم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند. در واقع ، ساکنان این روستا تفاوت ها را درک می کنند و در آرامش زندگی می کنند.

2. قدرت مردم عادی در کاهش خشونت بسیار بیشتر از آن است که فکر می کنیم

اکنون دولت بایدن متعهد به میانجیگری و پیشبرد گفتگوهای صلح بین رهبران سیاسی سطح بالا برای پایان دادن به جنگ در افغانستان یا یمن است. این باید شرایطی را ایجاد کند که مقاله ای تحت عنوان “توافقنامه صلح امضا شده و صلح به منطقه رسیده است” در صفحه نخست روزنامه همراه با عکس های رئیس جمهور و سایر رهبران دولت و رهبران شورشی در حال لبخند زدن و لرزاندن در صفحه اول روزنامه قرار دارد. دست ها. اگر می توانست ، دولت بایدن از آن به عنوان هدف خود استفاده می كرد. به هر حال ، این رویکرد ، همانطور که می دانیم ، بیش از حد انتزاعی است و غالباً صلح واقعی به همراه ندارد. بیشتر مواردی که در بالا بحث شد از بالا به پایین نیست ، اما افراد عادی از زندگی روزمره اعتماد ایجاد می کنند و صلح برقرار می کنند.

مردم جزیره ایجو در کنگو همه با هم برای ایجاد صلح همکاری کرده اند. آنها به طور فعال “فرهنگ صلح آمیز” را گسترش می دهند و شکاف خشونت در جامعه را پاک می کنند. ما سازمان ها و هنجارهایی را برای میانجیگری و حل اختلاف در جامعه ایجاد کرده ایم. مردم جزیره ایزو و همچنین کسانی که از خارج به این جزیره می آیند ، باید قول همکاری در حفظ صلح و جلوگیری از خشونت را بدهند.

تفاوت بین سومالی و سومالی لند مشابه است. در حالی که بیشتر سومالی صلح از بالا به پایین را تحت هدایت نیروهای خارجی دنبال می كرد ، سومالی لند توسط ارگانهای خودگردان ، سازمانهای مردمی و گروههایی به رهبری شهروندان ساخته و نگهداری می شد.

در هر کشور و منطقه ای که من موارد درگیری را مطالعه کرده ام ، موارد بسیاری وجود دارد که مردم عادی و فعالان محلی آنها افکار عمومی را برای ترویج معنای صلح واقعی و مذاکره تشکیل داده اند ، و رهبران دولت و شورشیان درگیر مذاکره شده اند. جدول. نه تنها مناطقی که در بالا ذکر شد ، بلکه مناطقی نیز هستند که به عنوان بهترین روش برای ایجاد صلح در بوسنی ، اندونزی و عراق در نظر گرفته می شوند. حتی در طول جنگ جهانی دوم ، موارد زیادی وجود داشت که افراد عادی برای ایجاد صلح در زندگی روزمره خستگی ناپذیر در اطراف من کار می کردند.

3. رویکرد جدید می تواند بهتر کار کند

می توان از استراتژی ساخت صلح مردمی با هدف مردم محلی حمایت کرد ، نه اینکه مذاکرات صلح قدیمی را که دیگر برای نیروهایی که در مناطق درگیر برای مداخله در صلح مداخله کرده اند مانند دیپلمات های آمریکایی و سازمان ملل مداخله نمی کند ، کار کند. لازم به یادآوری است که لازم نیست یکی از این دو روش را بپذیرید و روش دیگر را کنار بگذارید. در حال حاضر مثالهای زیادی برای استفاده موثر از هر دو روش با هم وجود دارد.

با نگاهی به نیروهای خارجی که تغییر کرده اند ، از یک طرز تفکر متداول ، به محلی هایی که بیش از دیگران صلح می خواهند ، کمک می کنیم ، ریشه و الگوهای سازمانی آنها متفاوت است ، اما موارد مشترکی وجود دارد.

  • ما به مردم محلی احترام می گذاریم.
  • ما سعی می کنیم هرچه بیشتر مردم محلی را گوش دهیم و وضعیت آنها را درک کنیم.
  • من تشخیص می دهم که حتی در میان افراد محلی ، روش ها و محاسبات درک ارزش های مهم مانند صلح ، توسعه منطقه ای و دموکراسی متفاوت است ، بنابراین آنچه شما می خواهید متفاوت باشد.
  • به تاریخچه و تاریخ جامعه پی ببرید.
  • آنها می توانند حداقل تا حدی مستقیماً به زبان محلی ارتباط برقرار کنند و روابط نسبتاً نزدیک در جامعه برقرار کنند.
  • آنها حداقل برای چند سال یا حتی چند دهه در منطقه باقی می مانند و نیاز به صلح را نشان می دهند.

همانطور که قبلاً اشاره شد ، به هیچ وجه رویکرد بالا به پایین را کنار نمی گذارد. همچنان برای دولت و سازمانهای نخبه حفظ خط مورد توافق مهم است. با این حال ، رژیم صلح که خواسته های طبقات پایین را کاملاً پذیرفته و ذوب کرده است ، برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت. برای پایان دادن به جنگ و ریشه کن کردن خشونت ، ما باید دیدگاه خود را در مورد چگونگی ایجاد صلح تغییر دهیم.

در حقیقت ، چیزی وجود دارد که بیشتر مرا متعجب کرده است. تغییر دیدگاه شما در مورد صلح این است که به شما کمک می کند تا نه تنها در مناطق درگیری بلکه در صلح مانند ایالات متحده ، بلکه از نظر نژادی ، مذهبی ، و جوامع سیاسی دارای اختلاف و درگیری ، راه حل و حل و فصل تعارضات را پیدا کنید.[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *