[ad_1]

بانک مرکزی شروع به انتشار لیستی از شرکت های محکوم به فعالیت غیرقانونی کرده است

بانک روسیه قصد دارد قبل از اینکه قانون آنها غیرقانونی باشد ، کارگزاران ، طلبکاران و برنامه های هرمی غیرقانونی را گزارش کند. بانک مرکزی معتقد است که این امر از روس ها در برابر از دست دادن پول محافظت می کند ، اما ادعاهای افرادی را که در این لیست هستند ، رد نمی کند.

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

عکس: Ekaterina Kuzmina / RBC

بانک روسیه راه اندازی شده است فاش کردن لیست شرکت های گرفتار در فعالیت های غیرقانونی در بازار مالی. همانطور که توسط معاون اول رئیس بانک مرکزی سرگئی شوتسوف توضیح داده شده است ، به محض اینکه تنظیم کننده فعالیت غیرقانونی را تشخیص دهد ، تا زمانی که سرکوب واقعی کار این شرکت ها انجام شود ، سازمان های مشکوک زودتر از موعد مقرر در لیست سیاه قرار می گیرند.

“مرحله شناسایی و جمع آوری پایگاه شواهد حدود 30٪ از کل فرآیند از کشف تا سرکوب است [незаконной деятельности на финрынке]و سرکوب طولانی ترین مرحله به دلایل مختلف رویه است “، شووتسوف گفت. وی توضیح داد که از زمان جمع آوری شواهد تا تعطیلی شرکت غیرقانونی حدود سه ماه طول خواهد کشید و بانک مرکزی تصمیم گرفت زودتر اطلاعات را افشا کند تا “شهروندان بتوانند جهت گیری کنند و در دام متجاوزان نیفتند.”


بانکهای بزرگ افزایش حملات متقلبانه به مشتریان را ثبت کردندعکس: یاروسلاو چینگایف / TASS

چگونه کار خواهد کرد

والری لخ ، رئیس بخش اقدامات ضد غیرمنصفانه بانک مرکزی گفت ، تاکنون ، سه دسته از سازمان ها در لیست سیاه بانک روسیه قرار گرفته اند.

  • وام دهندگان غیرقانونی ، موسساتی هستند که به مصرف کنندگان وام می دهند ، اما در عین حال مجوز بانکی ندارند یا در ثبت شرکت های سرمایه گذاری خرد ، تعاونی ها ، رهن فروشی ها قرار ندارند.
  • دلالان شبه و فروشندگان غیرقانونی ارز شرکت هایی هستند که از شهروندانی که ادعا می شود در اوراق بهادار ، ابزارهای مالی مشتقه یا ارز سرمایه گذاری می کنند سرمایه جمع می کنند. آنها مجوزهای بانک روسیه را ندارند و در خارج از کشور ثبت شده اند.
  • هرم های مالی سازمانهایی هستند که تحت عنوان سپرده یا سرمایه گذاری از مردم بودجه جذب می کنند. پرداخت به اعضای آنها با هزینه مشتریان جدید انجام می شود.

بانک مرکزی قبلاً چنین شرکت هایی را شناسایی کرده و شواهدی از فعالیت های غیرقانونی آنها را در اختیار مجریان قانون قرار داده است. انتشار لیست سیاه در وب سایت بانک روسیه به روال متداول تبدیل خواهد شد: هر ده روز بانک روسیه داده ها را به صورت ویژه به روز می کند پایهگفت لیا. اکنون در این لیست 1.8 هزار سازمان و پروژه اینترنتی وجود دارد که در سال های 2020-2021 سو the ظن را در تنظیم کننده ایجاد کرده اند. وی گفت که بازیکنان غیرقانونی که قبلاً شناسایی شده اند در لیست نیستند.
بانک روسیه برای شناسایی بازیکنان غیرقانونی کار خواهد کرد ، اما این سرویس به شهروندان امکان می دهد شکایات ناشناس در مورد شرکت ها ، افراد یا پروژه های اینترنتی ارائه دهند.

چه کسی از قبل در لیست سیاه بانک مرکزی قرار دارد

  • شرکت آمریکایی Interactive Brokers (IB) که در بین سرمایه گذاران روسی محبوب است ، در لیست مشکوکین به مشارکت در بازار مالی قرار دارد. این کارگزار از بانک مرکزی مجوز ندارد ، اما در روسیه تحت یک طرح کارگزار فرعی کار می کند: کارگزار روسی به عنوان واسطه بین مشتری و کارگزاران تعاملی عمل می کند. در ماه آوریل ، شرکت های بزرگ روسی به درخواست طرف آمریکایی همکاری با IB را متوقف کردند.
  • بانک روسیه همچنین Alpari Limited را که با نام تجاری Alpari فعالیت می کند ، در لیست سیاه قرار داده است. در دسامبر 2018 ، بانک مرکزی مجوز کارگزار Alpari Forex را لغو کرد. نماینده تنظیم کننده این موضوع را با این واقعیت توضیح داد که از شرکت تابعه گروه روسیه برای جذب مشتری در حوزه های قضایی خارجی استفاده شده است. مجوزهای بانک مرکزی برای نمایندگی و کارگزاری و همچنین مدیریت اوراق بهادار وجود دارد توسط Alpari Broker ، ثبت شده در روسیه.
  • لیست جدید شامل هرم مالی Antares Limited است که به روس ها سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه را پیشنهاد می کند. بانک روسیه این سازمان را با مدیران سابق Cashbury ، یکی از بزرگترین اهرام طی سالهای اخیر متصل می کند: بانک مرکزی زیان مشتریان خود را 1 میلیارد روبل تخمین می زند.

بدون ارزهای رمزپایه لیست کنید

پروژه های مربوط به ارزهای رمزپایه توسط بانک روسیه در لیست سیاه قرار نخواهند گرفت. شوتسوف گفت: “این یک داستان جداگانه است که به موضوع امروز نمی پردازد.” همچنین از توضیحات وی نتیجه می شود که در لیست جدید ، شرکت هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند ، وجود ندارد ، اما در عمل از طریق ساختارهای دیگر با شهروندان توافق می کنند.


بانک مرکزی کمتر از 50٪ سرمایه دارانی را که درخواست کرده اند ، در لیست سیاه قرار دادعکس: میخائیل متزل / TASS

“اگر شما به شرکت A آمده اید و آن محصولی را می فروشد [компании] “ب” ، شما باید به این فکر کنید که چرا این اتفاق می افتد. <...> وی گفت: “شما با شرکت B در تماس هستید ، بنابراین مجبورید” شرکت B “را برای دستیابی به حق ارائه خدمات مالی در بازار مالی روسیه” نفوذ کنید “. معاون اول رئیس بانک مرکزی همچنین یادآوری کرد که از سال 2018 تنظیم کننده به شرکت های حقوقی توصیه نمی کند روابط مشتری را در ساختارهای “خواهر” خارجی دوباره ثبت کنند.

“ما بر اجرای این توصیه ها نظارت می کنیم و اگر این توصیه ها رعایت نشوند ، در این حالت کل زرادخانه نظارتی را تا زمان توقیف در اختیار داریم. [лицензии] یا حذف از ثبت نام ، “شووتسوف گفت.

31 مه “كومرسانت” گزارش ها در مورد بازداشت مدیران هرم مالی تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری QBF ، که دارای مجوز از بانک روسیه است ، فعالیت می کند. بانک مرکزی از اظهارنظر در مورد اوضاع خودداری کرد.

بلوک توصیه ویدیو

در لیست سیاه فعالان بازار مالی همچنین نامی از مersسسان و ذینفعان شرکت هایی که در فعالیت های غیرقانونی گرفتار شده اند نخواهد بود. این به دلیل این واقعیت است که بانک روسیه حق انتشار اطلاعات در مورد افراد خاصی را که به طور منظم شرکت های غیرقانونی را باز می کنند ، ندارد ، زیرا این اطلاعات شخصی است ، توضیح داد.

وی افزود: “به همین دلیل كمتر شركت در لیست منتشر شده ما وجود دارد كه براساس آمار آنها را شناسایی كنیم.”

“ما تصدیق می کنیم که ادعاهای معتبری علیه بانک مرکزی وجود دارد. ما برای آن آماده هستیم. ” به گفته وی ، این خطرات عمده ای برای تنظیم کننده ایجاد نمی کند ، اما در صورت لزوم ، تنظیم کننده آماده “اصلاح عمل” است.

وی گفت: “هدف به عنوان هدف باقی می ماند – این اطلاع رسانی اولیه به کاربر قبل از تصمیم دادگاه یا مسدود کردن سایت است و ما هنوز گزینه دیگری را نمی بینیم.” همانطور که در بانک مرکزی اشاره شد ، لیست سیاه شامل شرکتهایی است که شواهد مربوط به آنها قبلاً جمع آوری شده است و تنظیم کننده قصد دارد به آنها پاسخ دهد ، به عنوان مثال با انتقال داده ها به سازمان های اجرای قانون.

لخ گفت ، اگر یک شرکت در لیست سیاه بخواهد از حضور خود درخواست تجدید نظر کند ، بانک روسیه روشی را برای تعامل با آن در نظر گرفته است.

علیرس گروزدف ، وکیل دادگستری Forward Legal ، می گوید: علی رغم نیت خیر ، اقدامات تنظیم کننده به معنای “فرض گناه” برای فعالان بازار مالی است: “درج در لیست منجر به هزینه های اعتبار و ضررهای مالی مربوط به واحد تجاری می شود. یعنی در اصل ورود به لیست یک تحریم است. “وی این احتمال را نمی دهد که بانک مرکزی واقعاً با ادعای فعالان بازار روبرو شود.

دیمیتری گوربونوف ، شریک شرکت حقوقی Rustam Kurmaev & Partners ، می گوید که خطرات پیامدهای قانونی منفی برای تنظیم کننده بسیار ناچیز است. وی خاطرنشان كرد كه بانك مركزی به طور مستقیم لیست های سیاه را متقلب نمی نامد و به سادگی به شهروندان توصیه نمی كند كه با چنین شركت هایی همکاری كنند. “علائم [нелегальной деятельности] – این هنوز ادعای گناه نیست و توصیه ها هنوز منع نشده اند. به این ترتیب ، بانک مرکزی به طور رسمی فراتر از اختیارات خود نمی رود. در واقع ، ما می فهمیم که ، همانطور که در مورد سایر لیست های سیاه وجود دارد ، عواقب متهم آنها قبل از آن است که آنها خود را به جرم کلاهبرداری معرفی کنند. این حقوقدان نتیجه گیری می کند که این عواقب حداقل در خسارت به شهرت و همچنین در خسارات ناشی از خروج مشتری و کاهش ورودی جدید است. ” وی همچنین یادآوری می کند که در دادگاه های روسیه تقریباً هیچ عملی پذیرفتن اشتباه تنظیم کننده وجود ندارد.

اوگنیا لازاروا ، مدیر پروژه جبهه مردمی تمام روسیه برای حقوق وام گیرندگان می گوید: بانک مرکزی صلاحیت ها و ابزار کافی برای شناسایی شرکت های بی پروا را دارد: “در بازار مالی روسیه شیوع کلاهبرداری و اقدامات ناعادلانه وجود دارد. شهروندان از حملات مداوم متجاوزان خسته شده اند ، بنابراین اکنون چنین ابزارهایی برای پیشگیری ، جنگ و دفاع بسیار مناسب است. “طبق گفته لازاروا ، روس ها عادت ندارند بلافاصله شرکت های مالی مشکوک را بررسی کنند ، اما دیر یا زود این کار را می کنند.

در سال 2020 ، بانک مرکزی 821 سازمان را شناسایی کرد که درگیر وام های غیرقانونی بودند. لخ گفت ، در مقایسه با سال 2019 ، تعداد طلبکاران سیاهپوست بیش از نصف شده است و حدود 10٪ از مهاجران غیرقانونی برای کلاهبرداری از شهروندان به طرح های جدیدی روی می آورند.

برعکس ، در سال همه گیری ، تعداد فروشندگان غیرقانونی فارکس به شدت افزایش یافت – 88٪ ، به 395 سازمان. تعداد اهرام مالی با کاهش 6.3 درصدی ، به 222 سازمان کاهش یافت.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *