[ad_1]

سه سوال در مورد پرونده ویکتور مدودچوک رهبر مخالفان اوکراین

دادگاه اوکراین ویکتور مدودچوک ، سیاستمدار مخالف ، مظنون به خیانت را در حصر خانگی قرار داد. RBC متوجه شد که اوضاع سیاسی داخلی در اوکراین و روابط آن با مسکو چگونه تغییر خواهد کرد

ویکتور مدودچوک

ویکتور مدودچوک

(عکس: واسیلی فدوسنکو / رویترز)

روز پنجشنبه ، 13 مه ، دادگاه کیف پچرسک برای رئیس شورای سیاسی حزب “سکوی مخالفت – برای زندگی” (سکوی مخالف – “برای زندگی”) ، معاون رادای Verkhovna اوکراین ویکتور مدودچوک ، مظنون به خیانت دولت. دفتر دادستانی خواستار دستگیری یا وثیقه 300 میلیون خرونیا (حدود 10 میلیون دلار) است. مدودچوک قبل از جلسه گفت که چنین مبلغی دارد ، اما چون حساب های او مسدود شده بود ، قادر به واریز آن نبود. در اواخر عصر ، دادگاه تصمیم گرفت که نماینده مجلس در حبس خانگی قرار داشته باشد تا 9 ژوئیه ، به او دستور داده شد گذرنامه خود را تحویل دهد و از یک دستبند الکترونیکی استفاده کند.


“مردی از نوع تهاجمی کومسومول.” ویکتور مدودچوک به چه چیزی مشهور است؟ویکتور مدودچوک

در این بیانیه آمده است: “من به شركت در تحقیقات حقوقی ادامه خواهم داد و خواهان عدالت خواهی برای خودم و همه رأی دهندگان اوکراینی خواهم بود که عنوان عالی نماینده مجلس اوکراین را به من سپرده اند.” اعلام رئیس HLE ، که توسط سرویس مطبوعاتی او توزیع شده است.

ویکتور مدودچوک به چه چیزی متهم شده است؟

ویکتور مدودچوک و تاراس کوزاک ، یکی از نزدیکان وی و همچنین معاون Verkhovna Rada HLE ، به دو ماده از قانون کیفری اوکراین متهم می شوند – خیانت (ماده 111) و نقض قوانین یا آداب و رسوم جنگ (ماده 438) که طبق آن مجازات می تواند حبس ابد باشد.

در 11 مه ، پس از تفتیش سرویس امنیتی اوکراین (SBU) در خانه مدودچوک و دفتر حزب وی ، در یک جلسه توجیهی ویژه ، ایرینا وندیکتووا ، دادستان کل کشور و ایوان باکانف ، رئیس SBU ، سه قسمت را غیرقانونی دانستند.

  • مورد اول مربوط به میدان گازی Glubokaya در قفسه دریای سیاه نزدیک کرچ است (ذخایر هیدروکربن آن تقریبا 1.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است). به گفته وندیکتوف ، اوکراین از سال 2001 در آنجا تحقیق می کند. در سال 2012 ، شرکت اوکراینی New Projects ، مرتبط با Medvedchuk ، اجازه توسعه آن را دریافت کرد. پس از پیوستن کریمه به روسیه در سال 2014 برای ثبت نام مجدد این رشته طبق قوانین روسیه ، مدودچوک و کوزاک اسناد را به روسیه تحویل دادند. و برای تسریع در روند ثبت نام ، مدودچوک به طور دوره ای با معاون نخست وزیر وقت روسیه دیمیتری كوزاك (معاون فعلی رئیس دولت ریاست جمهوری روسیه) تماس می گیرد.
  • دوم انتقال اطلاعات حاوی اسرار دولتی به سرویس های ویژه روسیه است. در سال 2020 ، مدودچوك ادعا كرد كه به تاراس كوزاك اطلاعاتي درباره يك “واحد نظامي ، پرسنل و آموزش رزمي” مخفي آن براي روسيه داده است.
  • سوم فعالیت ضد اوکراین است. مدودچوک متهم شده است که قصد دارد از طریق اوکراینی های شاغل در روسیه “زیرساخت نفوذ” ایجاد کند. برای این ، طبق گفته مقامات ، سازمان “پرومین” (“ری”) ایجاد شد ، طراحی شده برای کمک به اوکراینی هایی که برای کار و تحصیل به روسیه می روند. SBU گفت ، اما هدف واقعی این سازمان “جمع آوری اطلاعات شخصی اوکراینی ها ، جمع آوری آنها ، نفوذ در سیاست داخلی کشور و گسترش تبلیغات” بود.

مدودچوک چه نقشی در روابط با مسکو داشت؟

پس از میدان 2014-2015 و بروز جنگ در دونباس ، مدودچوک به عنوان اصلی ترین نقطه تماس مسکو در اوکراین و با نفوذترین سیاستمدار طرفدار روسیه در این کشور شناخته شد. وی طی هفت سال گذشته چندین بار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار کرده است. آنها همچنین رابطه شخصی دارند – در سال 2004 پوتین پدرخوانده شد دختر کوچک مدودچوک ، داریا. ولادیمیر فسنکو ، دانشمند سیاسی اوکراین ، که رئیس PLOZH نامیده می شود ، می گوید ، اگر Medvedchuk به عنوان یک عامل نفوذ روسیه ناپدید شود – او کشور را ترک می کند یا یک مأموریت دریافت می کند – پس از آن تأثیر مسکو در وضعیت سیاسی داخلی کشور به طور قابل توجهی ضعیف می شود. از طریق چشم پوتین ، که او اوکراین را به عنوان ابزاری برای نفوذ می بیند. “


مدودچوک از عدم توانایی پرداخت تضمین به دلیل توقیف حساب ها خبر دادویکتور مدودچوک

پرونده جنایی Medvedchuk ادامه خطی است که کیف در ماه فوریه ، هنگامی که شورای امنیت و دفاع ملی (NSDC) اوکراین اتخاذ کرد ، اتخاذ شد. اولین این کارشناس افزود که کانال های تلویزیونی متعلق به تاراس کوزاک و سپس شخصاً علیه مدودچوک و کوزاک تحریم هایی را اعمال کرد.
“پیش از این ، آنها از مدودچوک ترسیده بودند و ترجیح می دادند به جای درگیری با او ارتباط برقرار کنند. رئیس جمهور سابق پترو پوروشنکو ، البته مخفیانه با او همکاری کرد. اکنون ولادیمیر زلنسکی قدرت را در دست دارد – مردی که در سیاست حضور نداشته است و از این ترس ندارد. فسنکو گفت: “او در حالی که آتش بس در تابستان برقرار بود ، به مدودچوک توجه نکرد.” این کارشناس ادامه داد ، اما آتش بس در ژانویه خنثی شد و همزمان مدودچوک از طریق کانال های تلویزیونی و سایر منابع اطلاعاتی کنترل شده ، حمله اطلاعاتی فعالانه ای را علیه زلنسکی آغاز کرد. به گفته این کارشناس ، حداقل دو یا سه سال قبل از محکومیت مدودچوک و کوزاک می گذرد ، “اما این برای دوره زلنسکی کافی است.”

الکسی ماکارکین ، تحلیلگر سیاسی روسیه ، می گوید: مدودچوک یک کانال ارتباطی غیررسمی و میانجی بین مسکو و کیف بود. وی خاطرنشان کرد: این طرح حتی در زمان Poroshenko شکل گرفته است. علی رغم این واقعیت که پس از سال 2014 ، مدودچوک برای بسیاری از افراد چهره ای غیرقابل قبول در اوکراین بود ، وی در سال 2014-2019 نماینده کیف در گروه تماس مینسک بود. ماکارکین گفت ، اما زلنسکی به چند دلیل این ساختار را به هم زد. وی توضیح می دهد که یکی از آنها عدم پیشرفت در بخش سیاسی مذاکرات است. دلیل دیگر داخلی است: زلنسکی با اعتماد به نفس زیادی به قدرت رسید ، اما به تدریج محبوبیت او شروع به کاهش کرد ، رای دهندگان در شرق کشور از سیاست او ناامید شدند ، زیرا آنها هیچ سازشی در مورد Donbass نمی دیدند ، و اکنون محبوبیت حزب Medvedchuk در منطقه در حال رشد است. ماکاركین گفت ، در نتیجه ، زلنسكی با یك رأی دهنده در مركز اوكرائین روبرو شد و سرسختی بیشتری خواستار شد و زلنسكی تصمیم گرفت تا به حمله ادامه دهد تا این رأی دهندگان را از دست ندهد.

بلوک توصیه ویدیو

به گفته وی ، کیف برای بسیج رأی دهندگان بر اساس میهنی – برای مبارزه با دشمن خارجی روسیه و دشمن داخلی – مدودچوک ، عامل آن ، به پرونده علیه مدودچوک احتیاج دارد. ماکاركین گفت: “تعادل برای همیشه بین منافع ائتلاف گسترده ای كه زلنسكی را به قدرت رساند غیرممكن بود و وی انتخاب خود را انجام داد.”

“نوکر مردم” ریاست جمهوری هنوز در رأس رده بندی احزاب سیاسی در اوکراین قرار دارد و 22.9٪ از کسانی که تصمیم گرفته اند و قصد رای دادن را دارند (اگر انتخابات در آینده نزدیک برگزار شود) حمایت می شود. 14.6٪ از اوکراینی ها آماده رأی دادن به حزب “همبستگی اروپا” پترو پوروشنکو هستند ، حزب “سکوی مخالف – برای زندگی” 14.2٪ پشتیبانی می شود ، “Batkivshchyna” توسط یولیا تیموشنکو – 12.9٪ ، نظرسنجی را نشان داد گروه جامعه شناسی “رتبه بندی” ، که در 6 تا 7 آوریل برگزار شد.

چه اتفاقی برای رای دهندگان HLE خواهد افتاد؟

در اواخر آوریل ، همزمان با فشار فزاینده بر مدودچوک ، روزنامه “حقیقت اوکراین” نوشت که سیاستمدار و معاون نخست وزیر سابق دولت اوکراین بوریس کلسنیکوف ، نزدیک به میلیاردر رینات اخمتوف ، یک حزب جدید ایجاد خواهد کرد – “اوکراین خانه ما است.” یکی از گفتگوی این نشریه او را “حزب مناطق 2.0” توصیف کرد. بعداً كولسنيكف برنامه ها را تاييد كرد. حزب مناطق اصلی ترین نیروی سیاسی ویکتور یانوکوویچ بود. “ایده ایجاد چنین حزبی مدتها پیش به ذهن من رسید ، زیرا اخیراً در سیاست اوکراین کمبود شدید متخصصان خودساخته وجود دارد و نیروی سیاسی که من در آن کار می کنم آماده ارائه آنها است” او گفت Kolesnikov “رادیو آزادی” (توسط مقامات روسی به عنوان یک عامل خارجی شناخته شده است).

به گفته فسنكو ، یك نهاد سیاسی جدید می تواند رأی دهندگان OLE را كه پس از توقف كانال های تلویزیونی كوزاك شروع به كاهش محبوبیت خود كرد ، كنار بكشد. در پایان سال گذشته ، بر اساس رتبه بندی ، OLE محبوب ترین نیروی مخالف در کشور بود نزدیکتر آمد به “نوکر مردم” – 17.4٪ در مقابل 21.6٪. در اوایل آوریل ، یعنی ، پس از تعلیق کانال های تلویزیونی کوزاک ، طبق داده های نظرسنجی از گروه “رتبه بندی” ، HLE به مقام سوم سقوط کرد. فسنکو گفت: “مبارزه برای میراث پیش از انتخابات مدودچوک اکنون آغاز شده است.” حزب کولنسکوف می تواند آرا of طرفداران ناامید سابق خلق را بدست آورد.

سرگئی گایدای ، استراتژیست سیاسی اوکراین ، در صورتی که کولسنیکوف موفق به ایجاد یک حزب شود ، می تواند طرفداران PLWL را به خود جلب کند. علاوه بر این ، با توجه به نحوه ارائه حزب آینده توسط كولسنیكف ، این حزب میانه رو و حتی جناح راست خواهد بود – نه “حزب شرق” ، بلكه تمام اوكراینی ، این متخصص خاطر نشان كرد. “من فکر می کنم بخشی از رای دهندگان در HLE در حدود 12٪ است ، به مدودچوک رأی دهید ، فقط به این دلیل که آنها هیچ گزینه دیگری نداشتند ، به شبح حزب مناطق رأی دادند ، که HLE در واقع نبود ، اکنون آنها می توانند به Kolesnikov بروند – کارشناس ادامه می دهد. “اما افرادی که Medvedchuk را به عنوان عامل نفوذ روسیه ارزیابی می کنند ، درصد بسیار کمی هستند و هیچ کس مجبور نیست برای این” میراث “بجنگد.”


زلنسکی گزارش از مبارزه با الیگارشی ها با کلمات “منهای Medvedchuk”ولادیمیر زلنسکی

علیرغم این واقعیت که OLLL در حال حاضر بزرگترین نیروی مخالف در Rada است (طبق نتایج انتخابات پارلمانی در ژوئیه 2019 ، 44 کرسی دارد ، خدمتکار مردم – 243) ، تأثیر Medvedchuk و نفوذ در سیاست اوکراین باید ماکارکین یادآور می شود. وی گفت: “نمایندگان HLE در Rada عملا منزوی بودند و هیچ شانسی برای شرکت در کارهای دولتی نداشتند.” “مردم در بخش شرقی کشور و کاملاً فعال به OLE رأی دادند ، اما این تنها بخشی از منتخبان حزب مناطق بود. اکنون سیاستمداران جداگانه ای در اودسا ، خارکوف ، رنات اخمتوف و افرادش وجود دارند. ماکارکین گفت: “اما اینها همه بازیکنان دیگر با روابط آنها با دولت مرکزی اوکراین هستند ، مدودچوک به راحتی تأثیرگذارترین جانشینان حزب در سراسر کشور است.”

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *