[ad_1]

کمیسیون اروپا تقریباً 3 میلیارد یورو طرحی برای کمک اقتصادی به بلاروس تهیه کرده است

RBC آموخته است كه طرح اتحادیه اروپا شامل تزریق مالی از بانكهای اروپایی و كمك در اصلاحات ساختاری در ازای عوام فریبی است. ما همچنین در مورد امکان انعقاد توافق نامه جدیدی بین اتحادیه اروپا و مینسک صحبت می کنیم.

سوتلانا تیخانوفسکایا

سوتلانا تیخانوفسکایا

(عکس: آرتوراس موروزواس / گتی ایماژ)

کمیسیون اروپا (EC) طرحی را برای کمک اقتصادی به بلاروس در حداقل 3 میلیارد یورو در صورت دموکراتیزه شدن جمهوری تهیه کرده است. که چنین طرحی در اوایل ماه مه آماده می شود گزارش ها نمایندگان نامزد سابق ریاست جمهوری سوتلانا تیخانوسکایا. برای اولین بار ، مخالفت توسط Maciej Popowski ، مدیرکل بخش سیاست همسایگی اروپا و بخش مذاکرات گسترش نماینده داشت. میزان کمک ها روز گذشته توسط رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین اعلام شد: وی گفت بسته سرمایه گذاری منجمد خواهد شد تا زمانی که جمهوری “دموکراتیک شود”.

RBC خلاصه ای از این طرح را خوانده است (در دسترس ویراستاران). اصالت سند توسط دو منبع مخالف بلاروس توسط RBC تأیید شد.

آنچه اروپا ارائه می دهد

این طرح حمایت مالی از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور را با مشارکت صندوق بین المللی پول (IMF) ، بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) ، بانک جهانی و بانک بازسازی و توسعه اروپا (EBRD) فراهم می کند. در این سند آمده است: “به محض اینکه بلاروس در یک مسیر دموکراتیک گام بردارد ، اتحادیه اروپا به عنوان یک اولویت پشتیبانی فوری و بلند مدت را به کشور ارائه می دهد تا به این کشور کمک کند تا اصلاح شود و نهادهای خود را دموکراتیک تر کند.”

فرض بر این است که کمک ها به سه حوزه اصلی تقسیم می شوند.

  • بهبود اقتصادی از طریق تزریق مالی: اتحادیه اروپا انتظار دارد تا سال 2014 بسیج شود 1.5 میلیارد یورو کمک مالی کلان به بلاروس. فعالیتهایی که در این راستا انجام می شود شامل برگزاری یک نشست سرمایه گذاری سطح بالا بین اتحادیه اروپا و بلاروس تحت نظارت بروکسل است که سرمایه گذاران اروپایی به آن دعوت می شوند. به آنها جذابیت سرمایه گذاری “بلاروس دموکراتیک ، باز و اصلاح گرا” نشان داده خواهد شد. بنابراین ، در پیش نویس این طرح آمده است كه می توان بودجه بیشتری جمع كرد.
  • پشتیبانی از اصلاحات ساختاری و بهبود رقابت: حمایت از اصلاحات ساختاری در چهار دسته. مدیریت اقتصادی و توسعه بخش خصوصی – شامل تغییرات قانونگذاری ، حمایت از مالکیت خصوصی و اصلاح بانک های دولتی است. استقرار حاکمیت قانون و اجرای اصلاحات قضایی ، که برای آن باید چارچوب قانونی بهبود یابد و کیفیت کارکنان دادگستری و قضات بهبود یابد. توسعه سرمایه انسانی – در اینجا اتحادیه اروپا کمک خود را برای بهبود آموزش در بلاروس “مطابق با نیازهای بازار کار و روند جهانی” ارائه می دهد. این شامل اجرای اصلاحات آموزش عالی در چارچوب روند بولونیا است. در این راستا ، سرمایه گذاری در اصلاحات سیستم های حمایت اجتماعی ، حقوق بازنشستگی ، کمک به افراد معلول و گروه های محروم نیز پیش بینی شده است. اصلاح مدیریت دولتی – یکی از مهمترین موارد آن باید تمرکززدایی ، توزیع قدرت از مرکز به مناطق باشد.
  • سرمایه گذاری در زیرساخت ها ، محیط زیست و تحول دیجیتال: اتحادیه اروپا با مشارکت با م institutionsسسات مالی بین المللی انتظار دارد که حداقل 100 میلیون یورو کمک مالی برای جذب حداکثر یک میلیارد یورو سرمایه گذاری دولتی و خصوصی برای حمایت از تحولات زیست محیطی و دیجیتالی کشور به وجود آورد.

این طرح همچنین پیشنهاد می کند تقویت روابط سیاسی… در دراز مدت ، این به معنای توافق جدید بین اتحادیه اروپا و بلاروس است. در این سند آمده است ، به محض اینکه کشور در مسیر گذار دموکراتیک گام بردارد ، اتحادیه اروپا آماده خواهد بود تا یک توافق نامه چارچوب دوجانبه را پیشنهاد دهد که روابط بلند مدت بین آنها را تقویت کند.

هنگامی که کار بر روی طرح امداد آغاز شد

پس از آنکه بروکسل انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس را که در آگوست سال گذشته برگزار شد ، مشروعیت ندانست ، اکتبر سال گذشته تصمیم گرفت چنین طرحی را تهیه کند. طبق CEC این کشور ، الكساندر لوكاشنكو آنها را برنده شد ، در حالی كه سوتلانا تیخانوفسكایا ، نامزد مخالف ، حدود 10 درصد برنده شد.

پس از انتخابات در کشور ، اعتراضات گسترده ای آغاز شد که مقامات سعی در سرکوب آن داشتند. اتحادیه اروپا استفاده از زور علیه معترضان را محکوم کرد. دور دیگر تحریم ها اتحادیه اروپا در تاریخ 24 ماه مه پس از بازداشت مقامات بلاروس ، رومان پروتاسویچ ، سردبیر سابق تلگرام Nexta توافق کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که هواپیمایی که وی از آتن به ویلنیوس پرواز می کرد مجبور به فرود در مینسک شد.
مقامات بلاروس اصرار دارند که فرود یک اقدام قهری در پاسخ به خطر انفجار است. رهبران اروپایی دلیل این امر را تمایل مقامات برای بازداشت پروتاویچ دانستند. اجلاس سران اتحادیه اروپا توصیه کرد که شورای اروپا پروازهای هواپیمایی اروپایی را بر فراز بلاروس ممنوع کند و شرکت هواپیمایی بلاروس بلویا از فرودگاه های اروپا استفاده کند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی از قبل شروع به استفاده از مسیرهای جایگزین کرده اند.

بلوک توصیه ویدیو

اخیراً ، مینسک حداقل دو بار از مسکو کمک مالی دریافت کرده است. به عنوان مثال ، در ماه سپتامبر ، روسیه وام 1.5 میلیارد دلاری به بلاروس تصویب کرد و در ماه فوریه ، از مسکو اجازه سو mis استفاده از باقیمانده وام 10 میلیارد دلاری را که در سال 2011 برای ساخت نیروگاه هسته ای بلاروس ارائه شده بود ، گرفت. این ایستگاه ساخته شده است ، اما وام به طور کامل هزینه نشده است: وزارت دارایی روسیه اعلام کرد ، در پایان سپتامبر سال 2020 ، مینسک فقط 4.5 میلیارد دلار از بودجه اختصاص یافته استفاده کرد.

در تاریخ 28 مه ، لوکاشنکو برای سومین بار امسال به روسیه می رود تا با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین دیدار کند. در آستانه این سفر ، رومان گولوچنکو ، نخست وزیر بلاروس گفت که مینسک در برابر فشارهای شدید غرب از حمایت “نزدیکترین متحد خود” مسکو حساب می کند.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *