[ad_1]

بانک ها رکورد صدور وام های نقدی را در ژوئن ثبت کردند

در ماه ژوئن ، جمعیت 1.3 تریلیون روبل در بانک وام گرفت ، که تقریباً سابقه آوریل 2021 را تکرار کرد. وام های نقدی به یک محرک اصلی تبدیل شده اند – حجم صدور آنها از حداکثر قبلی گذشته است. پیش از این ، بانک مرکزی در مورد خطر گرم شدن بیش از حد در بازار هشدار داده بود

عکس: کنستانتین میهالچفسکی / RIA Novosti

عکس: کنستانتین میهالچفسکی / RIA Novosti

طبق گزارش فرانک RG ، بانک های روسی در ماه ژوئن رکورد جدیدی در زمینه صدور وام های نقدی به خانوارها ثبت کردند (RBC آن را دارد). برای اولین ماه تابستان ، روس ها 622 میلیارد روبل گرفتند. وامهایی از این دست که کمی بیشتر از حداکثر آوریل (618 میلیارد روبل) و 8.45٪ بالاتر از سطح ماه مه است.

در مقایسه با ژوئن 2020 ، زمانی که محدودیت های ویروس کرونا همچنان ادامه داشت ، امسال صدور وام های نقدی 60 درصد افزایش یافت. از نظر کمی ، بانک ها 1.85 میلیون وام اعطا کردند که 7.16 درصد بیشتر از ماه مه و 2.5 درصد بیشتر از آوریل است.

آنها عامل اصلی رشد وام های خرده فروشی شده اند. در کل ، بانک ها 1.294 تریلیون روبل در طول ماه صادر کرده اند. وام های خرده فروشی توسط Frank RG تخمین زده شده است که کمی کمتر از نتیجه آوریل است ، زمانی که جمعیت رکورد 1.298 تریلیون روبل را گرفتند. این حجم از وام ها 14.3 درصد بیشتر از ماه مه (1.133 تریلیون روبل) است ، اما در این ماه روزهای غیر کاری زیادی به دلیل تعطیلات وجود دارد.


تعطیلات ماه مه مانع از گرفتن بیش از 1 تریلیون روبل روس ها نشدعکس: کیریل کوخمر / TASS

وام وام مسکن در ماه ژوئن نرخ رشد بالایی را حفظ کرد: مردم 179 هزار وام مسکن به مبلغ 551 میلیارد روبل دریافت کردند که 25 درصد بیشتر از ماه مه است و با سطح آوریل مطابقت دارد (556 میلیارد روبل). اندازه متوسط ​​وام رهنی بیش از 3 میلیون روبل است. و از ابتدای سال تاکنون 13.4 درصد رشد کرده است.

سرانجام ، بازارهای وام خودرو (94.3 میلیارد روبل) و وام های POS (26.5 میلیارد روبل) نرخ رشد بالایی را در ماه ژوئن حفظ کردند.

درمجموع ، از ابتدای سال تاکنون ، موسسات اعتباری وام هایی را با پرداخت 6.6 تریلیون روبل به افراد تصویب کرده اند که از این میزان 2.7 تریلیون روبل. – رهن.

چرا مسائل وام در حال افزایش است

سرگئی ووروننکو ، مدیر گروه موسسات مالی آژانس S&P گفت: “من فکر می کنم روند ماه های اخیر در اعطای وام بیشتر به دلیل تأخیر تقاضا باشد ، علاوه بر این ، مردم انتظار دارند که سرعت آن افزایش یابد و تورم تسریع شود.” . عامل فصلی تابستان نیز نقش دارد. این کارشناس افزود: “شخصی برای خرید اقامتگاه تابستانی ، خانه ، نوسازی یا تعطیلات به بودجه نیاز دارد ، معمولاً چنین نیازهایی در فصل تابستان ایجاد می شود.”

وی گفت: “افزایش وام های خرده فروشی با این واقعیت توضیح داده می شود که بانک ها نیازهای وام گیرندگان را کاهش می دهند ، که با تثبیت وضعیت اقتصادی و بازگشت به حالت عملیاتی قبل از همه گیر ، در سال 2020 سختگیرانه تر می شود.” لوپاتین ، تحلیلگر فیچ. وی افزود ، به احتمال زیاد ، در این سال بانک ها به رشد پرتفوی خود با سرعتی بالاتر از سال 2020 ادامه خواهند داد ، رشد سالانه وام خرده فروشی را 12-15 درصد تخمین زد.

سرعت بهبود اقتصاد روسیه پس از دوره محدودیت ویروس کرونا بیش از انتظار بود. در ماه مه ، تولید ناخالص داخلی 10.9٪ رشد کرد ، پس از رشد 10.8٪ در آوریل ، در حالی که گردش تجارت خرده فروشی در ماه مه 1.1٪ از سطح قبل از همه گیری فراتر رفت. گزارش ها وزارت توسعه اقتصادی اقتصاد روسیه تخمین می زند که اقتصاد روسیه در سه ماهه دوم سال 2021 به سطح قبل از بحران بازگردد. بانک مرکزی قبلاً به شتاب فعالیت اقتصادی و شتاب همراه تورم به 6٪ و بیشتر پاسخ داده و نرخ بهره را از 25/4 به 5/5 درصد افزایش داده است. بانک روسیه ممکن است در جلسه بعدی خود در ماه جولای نرخ بهره را افزایش دهد.


چه چیزی به دلیل تمدید برنامه رهن ترجیحی تغییر خواهد کرد. اینفوگرافیک هاعکس: رومن پیمنوف / TASS

یگور لوپاتین ، تحلیلگر ارشد آژانس رتبه بندی NKR ، گفت ماه ژوئن آخرین ماه برنامه وام های ترجیحی 6.5٪ بود که منجر به افزایش تقاضا برای وام های رهنی شد. از اول ژوئیه ، شرایط برنامه وام مسکن ترجیحی تغییر کرده است: نرخ به 7 درصد افزایش یافته و حداکثر میزان وام به 3 میلیون روبل کاهش یافته است. به جای 12 میلیون روبل. برای مناطق پایتخت و 6 میلیون روبل. برای بقیه وی افزود: “علاوه بر این ، جهش قابل توجهی در تقاضا در بخش وام های نقدی رخ داده است – هم انتظار افزایش نرخ بهره و هم آغاز فصل تعطیلات را می توان احساس کرد.”

آیا خطر گرم شدن بیش از حد وجود دارد

رشد وام های رهنی و مصرفی تا پایان سال 2021 ممکن است بیش از 20 درصد باشد ، دارای رتبه الویرا نابیولینا ، رئیس بانک مرکزی هفته گذشته در کنگره بین المللی مالی صحبت کرد. رئیس سازمان تنظیم مقررات گفت ، کاهش نرخ بهره در اقتصاد به لطف سیاست نرم پولی در سال 2020 و تأثیر یک برنامه وام مسکن ترجیحی ، بازار وام را گرم می کند. “خطر گرم شدن بیش از حد در وام های مصرفی نیز واقعی است. در این سال ، رشد می تواند به 20 درصد برسد و درآمد افراد به این سرعت بهبود نمی یابد. اگر اقدامی نکنیم ، می توانیم خطرات اجتماعی و خطراتی را برای ثبات مالی بپذیریم. “


بانک مرکزی حق منع صدور انواع خاصی از وام را خواهد داشتعکس: آندری لیوبیموف / RBC

قبلاً لایحه ای در دومای دولتی معرفی شده است که به بانک روسیه این حق را می دهد که از سال 2022 محدودیت های کمی کمی در اعطای وام های مصرفی ایجاد کند. و برای محدود کردن نرخ رشد وام های رهنی ، بانک مرکزی از اول آگوست تسویه حساب ویروس کرونا را لغو می کند ، که این نسبت خطر وام های با پیش پرداخت را از 15 به 20 درصد افزایش می دهد (این امر باعث سودآوری چنین وام هایی برای بانک ها می شود). کمک هزینه حوض مانند وام های مصرفی برگشت در حال حاضر از 1 ژوئیه.

به گفته کارشناسان ، هیچ جای نگرانی به دلیل گرم شدن بیش از حد بازار وجود ندارد. “شاخص های ژوئن در جهت رشد نسبت به آوریل برجسته نیستند ، بنابراین به نظر من نقطه اشباع تقاضا بسیار نزدیک است. ووروننكو كه انتظار دارد كل سبد سهام 15 درصد رشد كند ، گفت: “شايد نزديكتر به ماه آگوست بتوانيم كاهش وام در خرده فروشی را مشاهده كنيم.”

رشد بیشتر وام های ماهانه توسط نرخ بهره بالاتر و تقاضای بالقوه پایین مشتری محدود می شود ، زیرا در برخی از اوقات تقاضای تأخیری ناشی از همه گیری خشک خواهد شد ، آنتون لوپاتین می گوید. وی پیش بینی کرد که سرعت وام دهی در سناریوی پایه ممکن است تا پایان سال 2019 بهبود یابد (حدود 20 درصد). لوپاتین با تأکید بر اینکه بانک مرکزی به سرعت در حال واکنش سریع به اولین نشانه های گرم شدن بیش از حد بازار است ، افزود: “با این حال ، نرخ رشد واقعی به هر دو توسعه بیشتر وضعیت ویروس کرونا و همچنین تشدید احتمالی تنظیم بخش بستگی خواهد داشت.”

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *