[ad_1]

Deloitte تجزیه و تحلیل جذابیت اصول ESG برای بانک های روسی است

بر اساس مطالعه Deloitte ، بانک ها هنوز از اهمیت مهم اصول ESG برای سرمایه گذاران مطلع نیستند. اینها هستند که باید این مسیر را ارتقا دهند: مشاغل آماده سرمایه گذاری در توسعه پایدار نیستند و برنامه سبز هنوز آماده نیست

عکس: الکسی زوتوف / TASS

عکس: الکسی زوتوف / TASS

بیش از 80٪ از بانکهای روسیه نمی دانند که اطلاعات مربوط به ESG (حاکمیت زیست محیطی ، اجتماعی و شرکتی) برای تصمیم گیری توسط سرمایه گذاران و بستانکارها مهمترین است. این نتیجه گیری در مطالعه “بانکداری ESG در روسیه” ، که توسط شرکت مشاور Deloitte به دستور انجمن بانک های “روسیه” انجام شده است (RBC آن را دارد) موجود است.

Deloitte گزارشات کلیه بانکهای ثبت شده در روسیه (حدود 400) را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و مصاحبه های عمیق و نظرسنجی آنلاین از مدیران ارشد حدود 30 موسسه اعتباری بزرگ انجام داده است.

به گفته Deloitte ، با وجود آگاهی عمومی کم از ESG ، علاقه به این موضوع در حال افزایش است. بانک ها در حال استفاده از اصول ESG در عملیات خود هستند. در همان زمان ، طبق گفته سازمانهای اعتباری ، برای یکپارچه سازی کامل ESG لازم است که قانون نهایی شود.

“بیشتر مشاغل روسی آماده تحمل هزینه های اضافی اجرای استراتژی های توسعه پایدار نیستند. در آینده نزدیک ، بانک ها برنامه ESG را در روسیه تعیین می کنند. ” Ekaterina Trofimova ، رئیس سرویس موسسات مالی در روسیه و CIS ، Deloitte ، گفت: بانک ها به طور فزاینده ای در حال توسعه یک برنامه ESG مشترک در همه بخش ها در روسیه هستند.


اسبربانک و بانک مرکزی در ارزیابی مزایای وام های سبز در روسیه اختلاف نظر دارندعکس: کیریل کوخمر / TASS

چرا ESG مورد نیاز است

معرفی اصول ESG در تجارت این شرکت در جذابیت آن برای مشتریان و سرمایه گذاران منعکس می شود. این اصول شامل حفاظت از محیط زیست (به عنوان مثال مدیریت پسماند و کاهش کربن) ، حوزه اجتماعی (ایمنی شغلی ، احترام به حقوق بشر و غیره) و همچنین استانداردهای حاکمیت شرکتی (مدیریت ریسک ، شفافیت) در خریدهای عمومی). عدم رعایت این اصول ممکن است هزینه های اعتبار و مالی را برای شرکت در پی داشته باشد. به عنوان مثال ، آژانس بین المللی MSCI ESG Research در تابستان گذشته پس از حادثه نشت سوخت در منطقه کراسنویارسک ، Norilsk Nickel ESG را تنزل داد.

بانک ها شروع به جستجوی ESG برای وام های نرم کرده اند. به عنوان مثال ، Sberbank در ماه نوامبر سال 2020 به AFK Sistema وام اعطا کرد: نرخ سود این وام با رعایت سیاست های زیست محیطی و الزامات سرمایه گذاری مسئولانه مرتبط است. اسبربانک تخمین می زند که تا سال 2050 ، مشاغل ممکن است به 1 تریلیون دلار وام برای “غلبه کامل بر اثر کربن” نیاز داشته باشند.

آیا بانک ها به اصول سبز علاقه مند هستند؟

 • بر اساس مطالعه Deloitte ، فقط 10٪ از بانکها از نوعی عمل ESG استفاده می کنند.
 • کمتر از 30٪ از بانک های بررسی شده معتقدند که تغییر اقلیم بر نتایج مالی شرکت تأثیر می گذارد. حدود 40٪ انتظار دارند که تغییرات آب و هوایی طی سه سال بر نتایج مالی تأثیر بگذارد.
 • فقط حدود 15٪ از بانکها معتقدند که در نظر گرفتن عوامل ESG در کار آنها ضروری است. 30٪ دیگر از پاسخ دهندگان انتظار دارند که گنجاندن عوامل ESG در کار آنها طی سه سال قابل توجه باشد.
 • کمتر از 5٪ از بانکها هنگام ارزیابی شاخصهای عملکرد طولانی مدت برخی از شاخصهای ESG را در نظر می گیرند.
 • کمتر از 15٪ از بانک ها معتقدند که صلاحیت کاملی برای تجزیه و تحلیل ریسک ESG دارند.
 • تقریباً 20٪ از بانک ها معتقدند که نقش رتبه بندی ESG در تصمیم گیری سرمایه گذاران و وام دهندگان طی سه سال آینده به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
 • با توجه به 45٪ از موسسات اعتباری ، ایجاد یک رویکرد استاندارد برای ارزیابی هزینه های اجتماعی و زیست محیطی و مزایای استفاده از اصول ESG ضروری است. چندین بانک از ایجاد مدیر توسعه پایدار خبر داده اند.


اسبربانک تصمیم گرفته تا سال 2030 رد پای کربن شاخه های خود را “تنظیم مجدد” کند.عکس: آندری لیوبیموف / RBC

چرا استفاده از اصول ESG دشوار است؟

ترویج بانکداری ESG در روسیه توسط تعدادی از محدودیت ها که می تواند منجر به کاهش رشد اقتصادی شود ، با چالش های جدید جهانی روبرو است. نویسندگان مطالعه شامل محدودیت های محلی هستند:

 • جهت گیری بالای منابع اقتصاد روسیه ، که اجازه انتقال سریع و بدون هزینه های مالی بالا را نمی دهد.
 • عدم وجود مقررات جامع دولت برای ادغام عوامل ESG در فعالیت شرکتی بانک ها.
 • عدم رویکردهای تخصصی برای بانکداری ESG در زمینه ویژگی های اقتصاد روسیه ؛
 • عدم آگاهی فعالان بازار (اعم از بانک ها و وام گیرندگان) در مورد مزایای ادغام اصول ESG در مدل های تجاری.
 • عدم وجود استانداردهای یکنواخت برای صدور وام های سبز.

یانا اپی فانووا ، نایب رئیس انجمن بانکی “روسیه” می گوید: مشکل اصلی در توسعه کند بانکداری ESG در روسیه ، کمبود مقررات جامع دولتی است که هنوز در حال شکل گیری است: “محدودیت هایی در سطح بین المللی وجود دارد: یکنواخت تفسیر خطرات ESG و روش کاهش آنها.


وزارت صنعت و تجارت تصمیم گرفته است که فروش “حمل و نقل سبز” را اجباری کندعکس: آرتم ژیتنف / TASS

به گفته ایگور کوروتتسکی ، رئیس گروه خطرات عملیاتی و توسعه پایدار KPMG در روسیه و CIS ، سطح آگاهی از ESG در 20 بانک برتر بسیار بالاتر است: اول ، روند جدید توسط بازیگران اصلی معرفی می شود ، و سپس توسط بقیه کوروتکی افزود: “تجربه ما در برقراری ارتباط با ده بانک برتر نشان می دهد که آنها در موضوع این موضوعات کاملا دقیق هستند.”

چشم انداز ESG در بانک ها

به گفته تروفیمووا ، سرعت ، ثبات و عمق ادغام عوامل ESG در تجارت بانکی به مقررات و حمایت دولت در این زمینه بستگی دارد.

اپی فانوا گفت ، معرفی یک سیستم اروپایی برای تنظیم کربن مرزی در سال 2023 می تواند این پیشرفت را تسریع کند. از جانب ارزیابی ها وزارت منابع طبیعی ، خسارت ناشی از معرفی آن برای شرکت های روسی ممکن است بیش از 3 میلیارد یورو در سال باشد. کوروتتسکی افزود ، برنامه ESG بانکی روسیه همچنین تحت تأثیر ابتکارات دولت ریاست جمهوری ایالات متحده و بانک مرکزی اروپا برای ادغام ارزیابی آب و هوا و محیط زیست در فرآیند های سرمایه گذاری و اعتبار بانکی قرار دارد.

فعال ترین روشهای ESG در روسیه امروزه فقط توسط بزرگترین بانکها و همچنین توسط بانکهای متمرکز بر سرمایه گذاران خارجی اعمال می شود (هم از نظر بدهی و هم از نظر حضور آنها در پایتخت) ، بنابراین نتایج مطالعه می تواند النا فیناشینا ، رئیس بخش توسعه پایدار بانک اعتبار مسکو (MKB) موافق است ، در واقع منعکس کننده تصویر واقعی توسعه بخش ESG در بخش مالی روسیه است. الکسی ایولف ، رئیس بخش بازرگانی شرکت Rosbank می گوید: آنها “تصویر بزرگ” از چشم انداز ESG در روسیه را می بینند: توسعه و ارتقا محصولات مالی مسئولانه به طور فعال در حال پیشرفت است و تعداد و حجم معاملات سبز در بازار در حال رشد است. . سخنگوی VTB افزود: “ارتقا of این موضوع با اقدامات محرکه ای که بانک ها در حال حاضر در حال گفتگو با دولت روسیه و بانک مرکزی هستند ، تسهیل می شود.”

برای اینکه پروژه های کم کربن در اولویت سرمایه گذاران روسی قرار بگیرند ، لازم است مقیاس و روش یکنواختی از رتبه بندی ESG و همچنین انگیزه های اقتصادی برای سرمایه گذاران در سطح مقررات و قانونگذاری اتخاذ شود ، دیمیتری گوسف مدیر عامل Sovcombank اضافه می کند: به عنوان مثال مشوق های مالیاتی ، کاهش نسبت ریسک هنگام محاسبه نسبت کفایت ، و همچنین مکانیزم های اضافی برای کاهش بار سرمایه برای چنین سرمایه گذاری هایی. “


وزارت توسعه اقتصادی معیارهای پروژه های تأمین مالی سبز را انتخاب می کندعکس: الكساندر ریومین / TASS

الكساندر ودیاخین ، معاون اول رئیس Sberbank ، می گوید ESG به عنوان یك كلی روند جدیدی برای روسیه است كه فقط در سال 2020 شتاب بیشتری به خود می گیرد. به گفته وی ، طی سه سال ESG از روندی جوان برای روسیه به شرایط اقتصادی لازم برای بقای تجارت تبدیل می شود و تا پایان سال 2021 100٪ از بانک های روسیه تا حدودی از ESG آگاه خواهند شد. آگاهي بانك ها از ESG در طول افق از يك به دو سال افزايش خواهد يافت ، آنا كوزنتسوا ، نايب رئيس روسلخوزبانك موافق است.

“اروپا در حال حاضر به طور فعال در حال آماده سازی برای گذار به اقتصاد با كربن كم است و مقررات كربن مرزی را معرفی می كند. ودیاهین هشدار می دهد اگر صادرکنندگان روسی نیز آماده سازی خود را برای این انتقال شروع نکنند ، پس از مدتی ممکن است با محدودیت های اضافی در دسترسی به بازارهای خارجی روبرو شوند

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *