[ad_1]

برای اولین بار ، رسانه ها آن را تهدیدی علیه نظم قانون اساسی دانستند

این پروژه اولین رسانه روسی بود که به عنوان سازمانی ناخواسته شناخته شد. چه چیزی کارمندان ، خوانندگان آن را تهدید می کند و چرا این اتفاق افتاده است – در مواد RBC

رومان بادنین

رومان بادنین

(عکس: Evgeni Feldman / AP)

روز پنجشنبه ، 15 ژوئیه ، وب سایت دادستانی کل ظاهر شد بیانیه که پروژه رسانه ، شرکت (ایالات متحده آمریکا) در قلمرو روسیه به عنوان نامطلوب شناخته شده است. به گفته دادستانی کل ، “دلیل این تصمیم این بود که فعالیت های این سازمان تهدیدی بر اساس نظم قانون اساسی و امنیت فدراسیون روسیه بود.”

طبق حقوقی که در ثبت نام ایالت دریایی دلاور وجود دارد ، شخصیت حقوقی Project Media، Inc. در سال 2018 در آنجا ثبت شده است. از جانب اطلاعات باران ، پروژه رسانه ، شرکت ناشر پروژه است.

آنچه این نسخه را تهدید می کند

ماکسیم اولنیچف ، وکیل ارشد تیم 29 ، به RBC گفت: همکاری با او به رسمیت شناختن انتشار Proekt به عنوان هرزنامه در واقع به معنای تعطیلی رسانه ها است. به ویژه ، اکنون پروژه از انتشار اطلاعات و انجام هرگونه معاملات مالی منع خواهد شد. “اگر کارمندان پس از شناسایی در فعالیت های تحت انتشار شرکت کنند ، ابتدا تحت مسئولیت هنری به مسئولیت اداری منتقل می شوند. 20.33 از قانون اداری ، اگر پس از آن آنها به مدت دو سال به کار خود ادامه دهند ، مسئولیت کیفری تحت هنر است. 284.1 قانون کیفری به شکل حبس از یک تا چهار سال “، اولنیچف گفت. مدیریت یک سازمان ناخواسته (تا شش سال زندان) نیز یک جرم جداگانه محسوب می شود.

در اواخر ماه ژوئن ، قانون مشارکت در یک سازمان ناخواسته مجدداً تشدید شد. اکنون علاوه بر شرایط کیفری ، وی جریمه های تا 500 هزار روبل را نیز در نظر گرفته است.

طبق گفته گالینا آراپووا ، مدیر و وکیل اصلی مرکز حمایت از حقوق رسانه ها (که در روسیه به عنوان یک سازمان غیر دولتی و غیر دولتی شناخته شده است) ، س isال این است که آیا این پروژه یا نهاد حقوقی آمریکایی ایجاد شده به عنوان سازمانی ناخواسته شناخته شده است؟ “پروژه” ، که در روسیه منتشر شده است ، در وب سایت “Project.media” ثبت شده است و این قابل تأیید است ، – او گفت. – این شخص حقوقی ، که در ثبت سازمانهای ناخواسته ثبت شده است ، ویراستار نیست ، این سایت را اداره نمی کند ، بنابراین ، وقتی می گوییم “پروژه” به عنوان یک سازمان ناخواسته شناخته شده است ، ما به جلو حرکت می کنیم. این حقوقدان گفت: “وزارت دادگستری ابتدا باید ارتباط بین این سازمان ها را توضیح دهد.”

در کل ، لیست “سازمان های غیر دولتی خارجی و بین المللی که فعالیت آنها در قلمرو فدراسیون روسیه به عنوان نامطلوب شناخته شده است” شامل 40 نام است. در آنجا ، از جمله ، بنیاد جامعه باز (بنیاد سوروس) ، جنبش روسیه باز کودورکوفسکی و سازمانی به همین نام مستقر در انگلیس وجود داشت. همچنین این بنیاد شامل بنیاد روسیه آزاد است که توسط مهاجران روس به ایالات متحده تاسیس شده است ، مرکز جامعه مدنی پراگ ، انجمن مدارس مطالعات سیاسی در شورای اروپا و دیگران. تنها با تصمیم دادگاه می توان این سازمان را از لیست سازمان های ناخواسته خارج کرد.

این برای خوانندگان نشریه چه معنایی دارد

برای انتشار مجدد نشریات “سازمانهای نامطلوب” در روسیه پرونده ها بیش از یک بار تشکیل شده است. در سال 2020 ، بی بی سی گزارش هادر سه سالی که ساختارهای انگلیس خودورکوفسکی در فهرست سازمانهای نامطلوب قرار گرفته است ، بازرسان حدود 300 پرونده را علیه روسهایی که به یک درجه یا دیگری از روسیه باز (به عنوان یک عامل خارجی پشتیبانی می کنند) تشکیل داده اند. تقریباً همه آنها بر اساس بازنشر مجدد در شبکه های اجتماعی آغاز می شوند.

از لحظه ورود به ثبت نام ارسال مجدد و انتشار پیوند به متن های قبلی “پروژه” غیرممکن است: این را می توان “مشارکت در فعالیت های یک سازمان ناخواسته” دانست ، “سوتلانا کوزهوانوا ، وکیل ارشد مرکز حمایت از حقوق رسانه ها ، به RBC گفت. در عمل ، “مشارکت در فعالیت ها” توسط تنظیم کنندگان بسیار گسترده تفسیر می شود: <...> منظور آنها ، از جمله چیزهای دیگر ، تسهیل انتشار مواد است “.

تفاوت وضعیت “یک سازمان ناخواسته” با “یک عامل خارجی”

فیودور کراوچنکو ، یک شریک مدیر کالج وکلای رسانه ، گفت: تفاوت بین “عامل خارجی” و “یک سازمان نامطلوب” کاملاً قابل توجه است. این وکالت متقاعد شده است که این وضعیت بسیار سبک تر از وضعیت یک سازمان ناخواسته است ، گرچه مشکلات خاصی را ایجاد می کند. به طور رسمی ، وی کار در روسیه را منع نمی کند. یک روزنامه نگار یا سازمانی که به عنوان “نماینده رسانه خارجی” شناخته می شود ، می تواند به طور قانونی اطلاعات را در روسیه جمع آوری کند و حتی مطالب آنها را منتشر کند ، مشروط بر اینکه با آنها “با حروف بزرگ” بنویسد که توسط یک عامل خارجی تهیه شده است.

“گنجاندن هر سازمانی در ثبت” افراد نامطلوب “به دلیل مجازات های کیفری برای هر کسی که این ممنوعیت را نقض کند ، بدون شک با ممنوعیت کامل فعالیت آن در روسیه برابر است. به یک معنا ، این یک مجازات اعدام برای یک سازمان است ، همراه با به رسمیت شناخته شدن آن به عنوان افراطی یا تروریستی ، “گفت فیودور کراوچنکو ، شریک مدیر کالج وکلای رسانه.

چه مجازاتی علیه روزنامه نگاران اعمال شده است

همزمان ، وزارت دادگستری هشت روزنامه نگار را در لیست عوامل خارجی گنجانده است. از جمله کارمندان Project ، Open Media و Radio Liberty. در این لیست سردبیر “پروژه” رومان بدانین ، روزنامه نگاران این نشریه پتار مانیخین ، اولگا چوراکووا ، ماریا ژله زنوا ، جولیا لوکیانوا حضور دارند. جولیا جاروش سردبیر سردبیر Open Media و ماکسیم گلیکین معاون سردبیر سردبیر نیز به عنوان عوامل خارجی شناخته شدند. الیزاتتا مایتنایا از رادیو آزادی (به عنوان یک عامل خارجی شناخته شده است) نیز در لیست عوامل خارجی قرار گرفت.

“البته ، اوضاع ناخوشایند است. نمی توان گفت که او انتظار چنین چیزی را نداشت ، او هرگز همکاری خود را با میخائیل خودورکوفسکی ، اهدا کننده پروژه رسانه باز ، پنهان نکرد. “احتمالاً ، با توجه به هر آنچه در این کشور اتفاق می افتد ، آزار و اذیت همکاران ما ، چنین چیزی می توان انتظار داشت.” این روزنامه نگار خاطرنشان کرد که برای او این “یک انگ و محدودیت برای اشتغال در روسیه” بود. یاروش اضافه کرد: “اگر در برهه ای بخواهم کار با میخائیل خودورکوفسکی را متوقف کنم و کار دیگری انجام دهم ، مطمئناً توانایی هایم محدود خواهد شد.” در عین حال ، به گفته وی ، از آنجا که Open Media در “هیچ لیستی ، نه در لیست نمایندگان خارجی و نه در لیست سازمان های ناخواسته گنجانده نشده است ، هیچ چیز آنها را از ادامه کار باز نمی دارد”.

“فشار بر سیاستمداران ، فعالان و رسانه ها در حال افزایش است و خطرات بسیار چشمگیر است. معمولاً دیگر بحث تحریم های مالی نیست ، بلکه پیگرد کیفری است. در چنین شرایطی ، خودورکوفسکی نمی تواند اجازه دهد رسانه هایی که در آن به عنوان بنیانگذار یا ناشر فعالیت می کنند ، در محدوده قانون جدید سرکوبگرانه روسیه به کار خود ادامه دهند. خطر برای افرادی که روی پروژه کار می کنند بسیار زیاد است. ماکسیم دبار ، سخنگوی خودورکوفسکی ، به RBC گفت ، بنابراین ، همانطور که قبلا ذکر شد ، دبیرخانه های MBH Media و Open Media یا در برخی از قالب ها در خارج از کشور کار می کنند یا پروژه ها بسته می شوند.

وضعیت یک نماینده خارجی برای یک روزنامه نگار به چه معناست؟

افرادی که به عنوان نماینده رسانه های خارجی شناخته می شوند باید انتشارات خود را علامت گذاری کنند ، در غیر این صورت جریمه ای از 100000 تا 300،000 روبل در نظر گرفته شده است. برای هر تخلف ، وکیل اولنیچف به RBC گفت. در حال حاضر ، روزنامه نگاران همچنین ملزم هستند گزارش منابع مالی سه ماهه را به وزارت دادگستری گزارش دهند. اولنیچف خاطرنشان کرد ، علامت گذاری نه تنها برای متن های نوشته شده توسط روزنامه نگاران خارجی ، بلکه برای متن ویرایش شده توسط آنها نیز لازم است. این وکیل دادگستری گفت: “ویرایش متن نیز بخشی از ایجاد مطالب در نظر گرفته می شود و بنابراین منوط به علامت گذاری است.” این که آیا ویرایش ایجاد مطالب در نظر گرفته می شود یا خیر یک سوال آشکار است ، با رهبر پروژه آزادی های شبکه دامیر گاینوتدینوف مخالف است.

گاینوتدینوف به RBC گفت اگر سردبیر به عنوان نماینده خارجی شناخته شود ، این وضعیت وضعیت را تحت تأثیر قرار نمی دهد. “وضعیت نماینده فردی است. در این حالت ، نشریه فقط وظیفه دارد که نام نمایندگان را مشخص کند. “

چگونه نمایندگی خارجی را متوقف کنیم؟

اولنیچف گفت: برای خروج از ثبت نمایندگان خارجی ، باید به وزارت دادگستری مراجعه كرد و ثابت كرد كه وی بودجه خارجی دریافت نمی كند و در فعالیت های سیاسی مشاركت ندارد. وی گفت ، با این حال ، شانس بسیار کمی است. وی گفت: “کشور ما عملاً هر فعالیتی را سیاسی می شناسد و اگر روزنامه نگار کار کند ، این یک فعالیت عمومی است.” همچنین ثابت می کند که شخصی بودجه خارجی دریافت نمی کند و “اگر بخواهید می توانید آن را پیدا کنید” مسئله ساز است: وكیل نتیجه گیری كرد كه این قانون نه تنها درآمد مستقیم از خارج از كشور را در نظر می گیرد ، بلكه از طریق روس ها نیز دریافت می كند.

در 15 ژوئیه ، لیست سازمان های غیرانتفاعی کارگزاران خارجی گسترش یافت: موسسه قانون و سیاست های عمومی به آنجا اضافه شد. رئیس هیئت امنای وکیل هنری رزنیک ، وکیل ، از جمله قاضی بازنشسته دادگاه حقوق بشر اروپا آناتولی کوولر و قاضی بازنشسته دادگاه قانون اساسی تاتیانا مورشتاکووا است. این مسسه نظرات تخصصی را در مورد دیوان حقوق بشر اروپا و دادگاه قانون اساسی تهیه کرده ، به روسها در تهیه شکایات در آنجا کمک کرده ، سمینارها را برگزار کرده و مجلات علمی را منتشر کرده است.

[ad_2]

By kpD56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *